3. HNL Zapad – Odluka o prvaku i fenjerašu

Trećeligaška karavana je stigla pred sam svoj kraj. Ovog vikenda se igra posljednje kolo lige koje sljedeće sezone više neće biti. Spajanje sa Središtem neće proći bez problema, po svemu sudeći gotovo nitko nema uvjete za traženu licencu i(li) sportski uspjeh dovoljan za ulazak u ligu.

Međutim, nas ovaj puta zanimaju sportske teme. Kolo otvaraju Crikvenica i Vinodol, utakmica koja ima karakteristike pravog malo lokalnog derbija, ovaj put nažalost začelja. Crikvenici je oduzeto šest bodova zbog odustajanja njihovih kadeta od Druge HNL Zapad te imaju samo bod više od Vinodola, ako žele izbjeći posljednje mjesto ne smiju izgubiti.

U ligi u kojoj se više gotovo da i ne odlučuje ni o čemu, a najveći problem klubova je odluka trebaju li nastaviti igrati u novoj 3. ligi ili prijeći u 4. HNL, ostaje pitanje osvajača naslova. Ono se donosi u nedjelju, Opatija brani bod prednosti pred Novigradom trenera Damira Milinovića te ako pobijedi Grobničan slavi naslov prvaka. Valja napomenuti kako je u nedavnom finalu Kupa PGŽ u susretu istih protivnika slavila Opatija, ali tek nakon jedanaesteraca.

S druge strane, Novigrad mora dati sve od sebe protiv trećeg Krka, kojemu će nedostajati vratar Marjan Tomašić zbog akumuliranih žutih kartona, i nadati se pogodnim vijestima s Mavrinaca. Jedno je sigurno, naslov će osvojiti osvajač županijskog Kupa. Hoće li to biti Opatija ili Novigrad, koji je osvojio Kup Istarske županije, preostaje za vidjeti.

Osim borbe za prvaka i opstanak,  zanimljiva je mogla biti borba za plasman od 4. do 6. mjesta, a u igri su Mladost, Jadran i Orijent. To su mjesta koja bi, da je sve po planu HNS-a, vodila u jedinstvenu 3. HNL. Krk je osigurao 3. mjesto koje bi trebalo voditi u tu zajedničku. Međutim, upitno je tko će dobiti, a tko uopće zatražiti licencu, pa je samim time i borba za te pozicije vrlo vjerojatno izgubila na važnosti.