6:0 kao povod za upoznavanje “soseda”

6:0 kao povod za upoznavanje “soseda”

S današnjim danom, u suradnji s našim vrijednim kolekcionarom riječih uspomena, forumašom Fi, započinjemo novu redovnu rubriku – RIJEČKI VREMEPLOV. Ovim putem se zahvaljujemo kolegi na rezultatima. Imajte na umu da su oni rezultat dugogodišnjeg skupljanja raznim kanalima te je moguće da se potkrade pokoja pogreška.

RIJEKA 22.09.2012. RIJEKA STADION KANTRIDA ISPUNJENE TRIBINE UTAKMICA HRVATSKA NOGOMETNA LIGA DERBI SUSRET RIJEKA-DINAMO  FOTO  MARKO GRACIN

Rubrika je zamišljena na način da se prvo iznesu svi rezultati Rijeke sa službenih utakmica odigranih taj dan, te da se kraćim tekstom približi određena utakmica, stupanj natjecanja ili protivnik. Čast da bude gost u našem prvom tekstu nove rubrike ima protivnik pod imenom Enotnost.

ENOTNOST LJUBLJANA – Pod ovim imenom krije se stari protivnik HNK Rijeke, ljubljanska Olimpija. Osnovana (po)ratne 1945. godine, Olimpija je prve tri godina svojeg djelovanja nosila ime Enotnost (Jedinstvo). Godine 1948., u duhu poratnog zanosa mijenja ime u Odred, a to ime nosi i 1953. godine kada prvi puta ulazi u 1. ligu bivše Jugoslavije. Zanimljivost je da je prvi susret u najvišem rangu Olimpija odigrala na legendarnom stadionu Bežigrad protiv ekipe iz Osijeka koja je tada također nosila pravi revolucionarni naziv – Proleter. Bilo je to dana 31.8.1953., utakmica je završila rezultatom 2:2.

U narednim godinama Odred još dva puta mijenja ime. Prvo, početkom sezone 1961. u Triglav, a onda, sredinom iste sezone u Olimpija. Ime koje je nosila sve do svojeg gašenja 2004. godine. Tih godina dres ljubljanskog kluba nije bio svima poznat zeleno-bijeli, već crno-bijeli. U prvoj nogometnoj ligi Jugoslavije Olimpija je odigrala 22 sezone, a najbolji plasman bio joj je sedmo mjesto koje je osvojila u sezonama 1970/71 i 1982/83. Najbolji rezultat u kupu Jugoslavije je bilo izgubljeno finale u sezoni 1969/70 kad je od njih bolja bila Crvena Zvezda.

Iako je veći dio 80-tih provela u drugoj ligi, Olimpija je zadnje dvije sezone u bivšoj državi odigrala u najvišem rangu. To su bile godine procvata navijačkog pokreta, a niti Ljubljana nije kaskala. Na utakmici protiv vinkovačkog Dinama, današnje Cibalije, koja je odigrana 4.9.1988., osnovana je navijačka skupina Green dragons, popularni Zmajčeki, kojima je najveći uzor bila baš riječka Armada. Tih godina, pogotovo su „vatreni“ bili susreti između Olimpije i klubova iz Beograda koje su redovno posjećivali i hrvatski navijači, a najveći neredi, možemo reći i vatreno krštenje za Zmajčeke bilo je tek par mjeseci nakon njihovog formalnog osnivanja, 11.11.1989.

Svoj zadnji susret u ligaškim natjecanjima bivše države Olimpija je odigrala 17.6.1990. protiv zagrebačkog Dinama, a na jesen je „zamrznula svoj status u prvoj jugoslavenskoj ligi“ i kao 21. član, pristupila slovenskoj prvoj ligi. Prvu sezonu Olimpija se okitila naslovom prvaka novonastale države, a na utakmici s najvećim rivalom Mariborom na starom se Bežigradu natiskalo čak 9000 gledatelja što je i rekord ovog stadiona. Do svog gašenja zbog nagomilanih dugova 2004. godine, Olimpija se je natjecala u najvišem rangu slovenskog nogometa, a osvojila je i 4 domaća naslova (u prve 4 sezone), kao i 4 domaća kupa. Nakon gašenja Olimpije, na njezinim temeljima osnovan je Bežigrad koji je ubrzo promijenio ime u – Olimpija, te se taj klub, koji nije pravni nasljednik stare Enotnosti, Odreda, Triglav, odnosno Olimpije, podigao od najnižeg ranga i trenutno je vodeća ekipa slovenske prve lige. Promijenjen je i stadion, Bežigrada više nema, a nova Olimpija igra na Stadionu Stožice. Zanimljivost je da kao i jedan drugi klub iz nešto istočnijeg grada, Olimpija također smatra da ima svoj „pretka“. Radi se o Iliriji osnovanoj, gle čuda, 1911. godine.

Među legende kluba ubrajaju se Tone Rožič i Vili Ameršek sa preko 300 nastupa u zelenom dresu, preko 200 ima i Danilo Popivoda, jedini igrač nekog slovenskog kluba koji je bio najbolji strijelac 1. jugoslavenske lige, a najveće ime je svakako Branko Oblak. Današnji izbornik Slovenske “reprezentance” Srećko Katanec također je dijete Olimpije, dok će navijači Rijeke pamtiti lucidnog Sebastijana Cimiritoča koji je uveseljavao riječke tifoze sredinom 90-tih.

U svojoj povijesti Rijeka i Olimpija su odigrali 49 službenenih utakmica u kojima je Rijeka bila uspješnija te je ostvarila 19 pobjeda, 13 puta je bila poražena, a 17 susreta je bilo bez pobjednika (1. liga: 32 utakmica, 12 pobjeda Rijeke, po 10 neriješenih i poraza, uz gol razliku 26:29; 2. liga:  14 utakmica, 6 pobjeda, 5 poraza i 3 neriješena, gol razlika 19:22; kup: 1 pobjeda i 2 poraza u tri susreta uz gol razliku 3:6). Zanimljivost je negativna gol razlika (47:57) unatoč većem broju pobjeda. Poraz od 6:0 koji se zbio na današnji da 1947. u sklopu druge savezne lige, najteži je koji je naš klub pretrpio u međusobnim susretima. Te iste sezone, Rijeka, tj. Kvarner, ispala je u niži rang.

12166001_10208159216925068_574638394_n

Komentari

komentari


Related Articles

Statistička analiza sezone

Donosimo Vam statističku analizu protekle sezone u kojoj je HNK Rijeka ostvarila još jedan povijesni uspjeh plasmanom u skupine Europske

Ususret Kupu: Sve o Opatiji i veza s Rijekom

U srijedu s početkom od 14 sati, NK Opatija i HNK Rijeka igraju utakmicu osmine finala Kupa Hrvatske. Iako su

Čitatelji biraju najbolje

Sezona je iza nas, a vremena za analize i nema previše. Vrlo kratka stanka, zbog Europskog prvenstva koje će se