Anas Sharbini za pobjedu u sudačkoj nadoknadi!

Rijeka – Dinamo 2:1 (0:1)

Rijeka – Stadion Rujevica. Utakmica 14. kola MAXtv Prve HNL. Gledatelja: 5.474.

Suci: Marko Matoc (Zaprešić), Miro Grgić (Osijek), Goran Pataki (Đakovo), Jerko Crnčić (Vrbovec). Delegat: Lino Roša (Vodnjan). Kontrolor suđenja: Dušan Kukić (Sisak).

Strijelci: 5’ 0:1 Fernándes (Pivarić), 50’ 1:1 Samardžić (Sharbini), 90+1’ 2:1 Sharbini (Vešović).

Žuti kartoni: Samardžić, Bezjak, Vešović, Moisés, Maleš, Sharbini (Rijeka), Maţel, Antolić (Dinamo). Crveni karton: Taravel (Dinamo).

HNK RIJEKA: Vargić – Vešović, Samardžić, Mitrović, Zuta – Močinić (od 77′ Radošević), Maleš, Moisés (od 65′ Roshi) – Tomasov, Bezjak, Sharbini (od 90+4′ Bradarić).

GNK DINAMO: Ježina – Maţel, Gonçalo, Taravel, Pivarić – Machado, Antolić – Fernándes (od 79′ Ćorić), Rog, Pjaca (od 60′ Soudani) – Henríquez (od 38′ Musa).

RijekaDinamo statistika

Pred ispunjenim tribinama stadiona HNK Rijeka na Rujevici, Rijeka je pogotkom Sharbinija u 91. minuta nanijela Dinamu prvi poraz nakon 50 utakmica Prve HNL. Ovom pobjedom, Rijeka je preskočila Dinamo, te s jednim bodom zaostatka za vodećim Hajdukom dočekuje Jadranski derbi na Poljudu za tjedan dana.

Prije početka utakmice, uz veliki pljesak s tribina, od riječkog dresa se oprostio Dario Knežević, koji je za Rijeku skupio 190 nastupa, te osvojio tri Kupa i Superkup. Prigodan dres bivšem kapetanu Bijelih uručio je Sportski direktor Srećko Juričić. Matjaž Kek nije mogao računati na ozljeđene Leškovića (na dan utakmice mu se ukočio vrat) i Balaja, dok je na klupi ostao virozni Ristovski. U početni sastav se nakon skoro dva i pol mjeseca (Rijeka-Hajduk 0:0) vratio Anas Sharbini, a Leškovića je zamjenio Mitrović. Na klupi su ostali Bradarić, koji je odradio suspenziju, Radošević, asistent za pobjednički pogodak iz prošlog kola, te oporavljeni Roshi. U gostujućem sastavu nije bilo iznenađenja. Na vratima je Ježina zamjenio Eduarda, dok zbog ozljeda nije bilo Sigalija, Schildenfelda i Pinta. Ademi nije imao pravo nastupa zbog dopinga.

Iako je Rijeka vrlo agresivno ušla u utakmicu, već u 5′ uslijedio je hladan šok za domaćine. Izvrsan centaršut Pivarića s lijeve strane Junior Fernándes je neometan, glavom s ruba peterca pospremio u Vargićevu mrežu. Vargić nakon ubačaja nije izašao na loptu, a Zuta je bio uz strijelca, ali ga nije uspio zaustaviti. Nije bilo uzbuđenja sve do 22′, kada je iz identične situacije kao kod pogotka, nakon ubačaja Pivarića, Fernándes pucao pokraj gola. Vargić je još jednom ostao ukopan na liniji a Zuta „niži“ od Fernándesa. U 28′ Vargić u korner boksa opasan udarac Henríqueza. U 31’ Machado iz slobodnog udarca s 18 metara puca preko gola. U 33′ dogodio se ključni trenutak na utakmici. Taravel je zaradio direktan crveni karton nakon što je glavom u glavu udario Vešovića. Crvenom kartonu je prethodio navodni prekršaj Vešovića na Machadu, nakon kojeg je Francuz izgubio kontrolu, te se okomio na igrača Rijeke. Zoran Mamić reagirao je zamjenivši klasičnog napadača Henríqueza defanzivno orijentiranim Musom. Također, trener gostiju je stao uz centar terena, a tamo mu se uskoro priključio i Matjaž Kek, nakon što suci pet minuta nisu reagirali na Mamićev izlazak iz trenerskog prostora!? Do kraja poluvremena nije se osjetilo da Dinamo ima igrača manje na terenu. U prvoj minuti sudačke nadoknade, nakon solo prodora, Machado se s(p)retno izborio za izglednu poziciju nekih 15-tak metara od domaćeg gola, ali je opasan udarac otišao tik uz desnu vratnicu Vargićevog gola. U prvom poluvremenu je Matoc pokazao čak 6 žutih i jedan crveni karton, očito bezupješno pokušavajući uspostaviti autoritet u vrlo nervoznoj utakmici. Rijeka je u prvom dijelu pokazala vrlo malo, te je Dinamo, uz pogodak, imao izglednije prigode.

Drugo poluvrijeme su Bijeli otvorili na najbolji mogući način. U 50′, prvi korner za Rijeku na utakmici izveo je Sharbini, a nečuvani Miral Samardžić, na oduševljenje krcate Rujevice, glavom pogodio za 1:1. Lopta se, za razliku od mnogih sličnih situacija ove sezone, ovaj puta od grede odbila preko linije Dinamovog gola. U 57′, nakon brze kontre Dinama, udarac Roga nije bio precizan. U 62′, nova brza kontra Dinama, Soudani je ušao u kazneni prostor, ali u završnici nije bio precizan. Rijeka je nakon izjednačenja nastavila dominirati, ali nije uspjela stvoriti izglednu priliku za vodstvo sve dok Kek nije posegao za zamjenama. U 65′ riječki strateg je neraspoloženog Moisésa zamjenio Roshijem, koji je otišao na desnu stranu riječkog napada. To je značilo da je Tomasov prebačen lijevo, a Sharbini s lijeve strane u sredinu, ispred Maleša i Močinića, u formaciji 4-2-3-1. Neposredno nakon ulaska u igru, Roshi je s desne strane ubacio opasnu loptu u Dinamov kazneni prostor, a Tomasov je iz prilično teške pozicije pucao pokraj gola. U 83′, nakon solo prodora, Tomasov sa 17 metara puca izravno u Ježinu. U 85′ Ježina uz krajnje napore u korner skreće bombu Radoševića sa 35 metara. Nakon kornera koji je uslijedio, lopta je došla do usamljenog Roshija, koji se na rubu peterca nije najbolje snašao, te je velika prilika otišla u nepovrat. U 90′ Radošević je s tridesetak metara pucao izravno u Ježinu. A onda, u prvoj minuti sudačke nadoknade, Vešović je na desnoj strani primio sjajnu dijagonalu Radoševića, ubacio u sredinu, lopta je na putu dotakla Pivarića, Ježina je refleksno nogom izbio, ali samo do Anasa Sharbinija. Sharbini je s desetak metara rutinski pospremio loptu u Dinamov gol za veliko slavlje na Rujevici!