Suci: Antonio Lahoz. Pomoćnici: Devis, Fernandez, Manzano i Manuera. (svi Španjolska). Delegat: Kazancioglu (TUR).

Žuti kartoni: Zanev (16), Brozović (23), Vida (51), Olić (84)

Crveni kartoni: –

BUGARSKA: Stojanov, A. Popov, Zanev (od 46. Ilijev), Bodurov, Minev, Manolev, Popov, Milanov, Gadžev (od 68. Tonev), Djakov, Micanski (od 46. Galabinov)

HRVATSKA: Subašić – Srna, Vida, Ćorluka, Pranjić – Modrić, Brozović, Rakitić (od 80. Kovačić) – Olić, Perišić – Mandžukić.

Važna pobjeda Hrvatske na vrućem gostovanju u Sofiji kojom smo odkšrinuli vrata Eura. Ono što nisu uspijeli naši napadači uspio je domaći branič Bodurov svladavši vlastitog vratara!

14

Hrvatska je ostvarila pobjedu protiv Bugarske koju smo prije početka kvalifikacija označili kao najopasnijeg suparnika, osim Italije, u pohodu na jedno od prva dva mjesta koja direktno vode na Euro. Iako su odigrali dva vrlo različita poluvremena kockasti su na kraju slavili i to je sve važno što se može reći za ovaj susret.

Kovač je pomalo iznenadio Bugare s Pranjićem i Olićem u prvom sastavu. I dok se za Olića još i dvojilo treba li početi, Pranjić je potpuno iznenadio Peneva koji je većinu svojih nadanja polagao upravo u desnu stranu svoje momčadi, koja je glavna opasnost njegove momčadi. Iako su Bugari najavljivali juriš i pokazivanje mišića „umišljenim“ Hrvatskim zvijezdama početak utakmice donio je potpuno drugačiju sliku. Vatreni su odmah po početku susreta uspjeli uspostaviti kontrolu nad igrom. Nije to bila igra koja obara s nogu, ali bilo je jasno da je Hrvatska mnogo kvalitetnija momčad. Ipak sve do pogotka niti naši nogometaši nisu bili opasni po vrata Stoyanova. Tek nekoliko polu prilika i kontrola. U 36. minuti s desne strane iz slobodnog udarca ubacio je Rakitić, Perišić nije baš najbolje reagirao no lopta se odbila do Bodurova koji je nespretnom reakcijom skreće u vlastitu mrežu. Niti pogodak gostiju nije razbudio domaće nogometaše. I nakon pogotka naši nogometaši gospodare sredinom terena te ne dopuštaju Bugarima da se približe vratima Subašića. Tek je Gadžev iznenadno došao u priliku nakon nesporazuma u našoj obrani ali je reagirao vrlo loše.

Prvo poluvrijeme je tako pokazalo da je Hrvatska ipak puno kvalitetnija reprezentacija, naročito uzmemo li u obzir individualnu kvalitetu. Bugari su pokazali da su, unatoč tome što su bili nošeni fanatičnom publikom, ipak limitirana reprezentacija te da nemaju u sastavu igrača koji je kadar promijeniti tijek utakmice. Modrić i Brozović vrlo su lako osvajali lopte na središnjici. Upravo to što smo brzo vraćali posjed nakon izgubljene lopte je bila prevaga. Bugari nisu uspijevali spojiti više od dva tri dodavanja, pa nam nisu uspjeli ozbiljnije zaprijetiti. Ćorluka i Vida su bili na visini zadatka. naročito Ćorluka koji je dominirao u skoku te plijenio sigurnošću u procjenama.

U drugo poluvrijeme Penev ulazi s dvije izmjene, čime daje do znanja da se ne miri s negativnim rezultatom. Ilijev i Galabinov donijeli su dosta više agresivnosti. Kovač je pomaknuo linije prema vlastitom golu i pogriješio. Pokušao je otvoriti prostor za polu kontu i kontru, međutim jedino što je otvorio bili su problemi za naš tim. Prepustivši Bugarima sredinu više nismo uspjeli kontrolirati igru. Umjesto da nastavimo s kontrolom središnjice u taj prostor preselili su se Bugari koji su čvrstinom sada puno lakše dolazili do našeg kaznenog prostora. Srećom po našu ekipu Bugarska je limitirana momčad koja nije znala iskoristiti poklon koji joj je Kovač odlučio podariti. Stihijska igra i neorganizirani napadi donijeli su Bugarima tek jedan opasan udarac Toneva iz daljine kojeg je pročitao Subašić, te nekoliko potencijalno opasnih situacija nakon udaraca iz kuta. U jednoj takvoj tražili su i jedanaesterac, signalizirajući Mandžukićevo igranje rukom, no španjolski sudac Lahoz nije dijelio njihovo mišljenje. Iako je bilo vidljivo da neki od igrača više nemaju snage izbornik ne osjeća potrebu činiti zamjene. Nedovoljno spremni Perišić, te vremešni Olić sve teže su pratili ritam utakmice. Pred kraj susreta odlučio se tek zamijeniti Rakitića, koji je posljednjih deset minuta prepustio svoje mjesto Kovačiću. Iako se već pripremio za ulazak, Kramarić je kraj susreta dočekao na klupi. Ostaje kao mali raritet da je Kovač, bez obzira na to što je bilo mudro ukrasti koju minutu pred kraj susreta, ostavio pravo na još dvije izmjene neiskorištenima. Srećom i Bugari su se ispuhali te posljednjih desetak minuta više nisu uspjeli stvoriti niti umjetni pritisak na naša vrata. Dapače, u tim trenutcima, naši igrači imali su niz polu prilika dokrajčiti suparnika no Perišić je u izglednoj prilici promašio loptu, a udarac Brozovića, glavom završio je tik iznad grede.

Iako to nije bila blistava partija naših najboljih nogometaša , činjenica je da su osvojena tri vrlo važna boda na gostovanju u Bugarskoj koja uvijek slovi za vrlo težak teren, gdje se teško osvajaju bodovi. Naravno ova tri boda neće imati nikakvu vrijednost ako ih ne potvrdimo za tri dana u Osijeku protiv Azerbajdžana. Tek s ta tri boda mogli bi reći da je ulazak u kvalifikacije idealan. Da neće biti lako potvrđuje i utakmica naših sljedećih protivnika protiv Italije, koju su Azzuri uspjeli okrenuti u svoju korist tek pred kraj susreta. Vrlo slično ih je u prvom kolu svladala i Bugarska. Međutim ozbiljan pristup i uvijek odlična podrška s Osječkih tribina trebali bi biti dovoljni za pobjedu protiv ekipe s kojom se nikada ranije nismo susreli.