Riječki “KBC”, i ozljede su, nažalost, dio igre

by V. Vivoda | 20/06/2014 11:14

Protekla sezona, u kojoj je Rijeka odigrala čak 56 utakmica, je uz veliki klupski uspjeh na tri kolosijeka bila obilježena čestim i ponekad dugotrajnim ozljedama mnogih igrača. Neke od tih ozljeda se protežu i na novu sezonu. Brojni igrači (Knežević, Marić, Maleš, Močinić, Kramarić) su već propustili prva dva tjedna priprema za novu sezonu zbog ozljeda ili bolesti, a neki će propustiti i cijelu polusezonu (Marić). U ovoj kolumni analiziramo moguće razloge velikog broja ozljeda u nadi da će ih u sljedećoj sezoni biti puno manje. Pripremili smo i tablicu (dostupna je na kraju teksta) koja analizira detalje svih ozbiljnijih ozljeda igrača Rijeke i broja propuštenih utakmica.

Kratke ljetne pripreme

Bijeli su prije početka prošle sezone imali izrazito kratke bazične pripreme te se praktično nakon samo tjedan dana krenulo u rad s loptom. Velika sreća je da se za vrijeme prijelaznog roka odlučilo duplirati igrače na svim pozicijama znajući da bijele čeka veći broj (zahtjevnijih) utakmica.

Ritam utakmica

Bijeli su u minuloj sezoni u nekoliko navrata odigrali seriju od 7 ili 8 utakmica u ritmu srijeda-subota ili četvrtak-nedjelja. Malo je igrača prije protekle sezone igralo u takvom ritmu, te su neke ozljede sigurno bile uzrokovane naglom promjenom navika. Podsjećamo da je Rijeka sezonu 2012./13., u kojoj su odigrane samo 34 utakmice, odradila praktično bez ozbiljne ozljede, s izuzetkom Cesarca.

Reprezentacija

Uz ubitačan ritam klupskih utakmica nekoliko igrača Rijeke je u minuloj sezoni igralo i za reprezentaciju. Zanimljivo je da su tri riječka reprezentativca ozlijedila gležanj dok su bili s reprezentacijom: Maleš, Mitrović i Močinić. U ovom kontekstu ne čudi Kekova izjava na proljeće da Rijeci reprezentacija više odnosi nego donosi.

Česte promjene podloga te loši uvjeti za trening

Nekoliko kišnih dana znači blokadu svih nogometnih aktivnosti u Rijeci i okolici. Zbog katastrofalnog stanja travnjaka na Kantridi, posebno na zimu, Rijeka je često trenirala na umjetnoj podlozi pomoćnog igrališta na Kantridi, na Rujevici i u Žuknici. Tijekom zimskih priprema, i nakon povratka iz Španjolske, bijeli zbog kiše nekoliko dana nisu uspjeli napraviti pošteni trening. Jedan dan su radili na namočenom travnjaku na Rujevici, drugi na tvrdoj umjetnoj travi pomoćnog igrališta na Kantridi, a treći na rujevičkoj “šljaki”. Česte promjene podloge predstavljale su veliki problem igračima, a uzele su i danak u ozljedama. Pridodajmo još tome stanje terena na nekim utakmicama, koje su se ponekad igrale u neregularnim uvjetima (prvo poluvrijeme utakmice Rijeka-Hrvatski dragovoljac na “bazenu” Kantrida), prava je sreća da nije bilo i više ozljeda.

Kriva procjena liječničke službe

Tijekom prošle sezone mnogi (uključujući i trenera Keka) su kritizirali liječničko osoblje zbog sporog oporavka nekih ozlijeđenih igrača. Dok su procjene liječničke službe kod ozljeda Jugovića i Tomečaka djelomično kumovale ozljedama i/ili dužem oporavku, u većini slučajeva oporavak nije bio ništa duži nego u drugim klubovima ili ligama. Na primjer, slomljena noga (Zlomislić) iziskuje pola godine rekuperacije, kao i pucanje istog mišića u tri navrata (Lešković). Operacija meniskusa (Leovac) iziskuje minimalno mjesec dana izostanka.

Loši uvjeti za rekuperaciju i terapiju

Drugi su razloge za spori oporavak od ozljeda tražili u nedostatku kvalitetnog rekuperacijskog centra. Na primjer, roviti igrači su sjedili u bačvama punim hladne vode nakon treninga na Rujevici. Često su igrači na terapiju odlazili u druge dijelove Hrvatske. Rijeka još uvijek nema svoj kamp u sklopu kojeg bi bio i centar za rekuperaciju. Nadajmo se ne za dugo.

Kriva procjena trenera

U nedostatku drugih opcija na poziciji stopera, Matjaž Kek je utakmicu protiv Vitorije u Portugalu započeo sa rovitim Leškovićem. Kek je prije te utakmice priznao da u slučaju Leškovićevog nastupa postoji veliki rizik da ga se izgubi na duže vrijeme.

Kriva procjena igrača

Anas Sharbini je odlučio promjeniti kopačke u naletu forme usred proljetnog dijela sezone. Propustio je nekoliko utakmica zbog neugodne upale nožnog palca uzrokovane nedovoljno iznošenim kopačkama.

Peh

Neke ozljede su bile čista nesreća, kao na primjer Jugovićeva u Sevilli ili Zlomislićeva. Nepredvidljive ozljede prilikom fizičkog kontakta igrača su neizostavni dio nogometa.

Sretnici

Od važnijih igrača, Vargić, Mujanović, Bertoša, te tri napadača (Benko, Krstanović i Kramarić) nisu propustili nijednu utakmicu zbog ozljede, iako su Benko i Kramarić imali (potonji trenutno ima ozljedu kuka) problema s aduktorom. Zanimljivo je da su to mahom stariji, tj. iskusniji, igrači. Tko zna, možda su kao djeca “očelićili” igrajući nogomet na betonu, a ne na računalu?

Kombinacija, improvizacija i školarina

Na kraju dana, jedino kombinacijom svih gore navedenih čimbenika se može pronaći pravi uzrok riječkog “prokletstva” ozljeda. Činjenica je da je klub rezultatski napredovao brzinom bolida Formule 1, a tom brzinom se infrastruktura (stadion, kamp,…), na žalost, ne može razvijati, te su trener Kek i njegovi suradnici prisiljeni improvizirati. Sigurno će i u novoj sezoni stručni stožer, fizioterapeuti, klupski liječnici i igrači biti prisiljeni na improvizaciju jer se kamp i stadion neće izgraditi preko noći, a kiša u Rijeci neće prestati padati. Nadajmo se da su svi klupski djelatnici u prošloj sezoni naučili prvu lekciju iz priručnika o funkcioniranju velikog kluba.

Igrač Propustio utakmica Objašnjenje
Damir Zlomislić 33 Pukla me je kost u stopalu u 32. minuti utakmice protiv Hrvatskog dragovoljca u Kranjčevićevoj 25.8.2013. Na travnjak se vratio nakon više od 7 mjeseci, tj. 30.3.2014. protiv Istre 1961 u Puli kada je ušao s klupe. Prema Keku, i dalje je daleko od svoje prave forme.
Danijel Cesarec 30 Ozljedio je skočni zglob još u sezoni 2012./13., na utakmici protiv Lokomotive odigranoj 20.4.2013. Propustio je posljednjih pet kola, te je nakon operacije pauzirao skoro cijeli jesenski dio protekle sezone. U prošloj sezoni je nastupio samo jednom (protiv Podravine 30.10.2013.).
Marko Lešković 25 Nakon što je Kek s njim riskirao u Portugalu kad je bio načet, na utakmici protiv Vitorije odigranoj 19.9.2013. zadobio je rupturu butnog mišića zbog koje ga na travnjaku nije bilo do 7.3.2014. i utakmice protiv Hrvatskog dragovoljca.
Vedran Jugović 19 U Žilini je 1.8.2013. zadobio istegnuće tetive nožnoga palca. Oporavak je trajao čak 3 mjeseca te se na travnjak vratio 30.10.2013. na utakmici protiv Podravine. U utakmici protiv Betisa 12.12.2013., nakon što ga je suparnički igrač zakačio kramponima po licu u klizećem startu, završio je na šivanju i bio prisiljen na stanku do kraja jeseni.
Domagoj Pušić 19 Nakon operacije meniskusa tijekom zimske pauze, na proljeće nije bio u konkurenciji za sastav, osim u utakmici pretposljednjeg kola protiv Lokomotive, kada je Kek odmarao važne igrače za uzvratnu utakmicu finala Kupa. Početkom ovosezonskih priprema i dalje osjeća probleme s koljenom.
Nikola Pokrivač 18 Zbog parcijalne rupture medijalnog kolateralnog ligamenta koljena zarađene tijekom pripremnog ogleda u Benahavisu s Videotonom, Kek je na njega mogao računati tek u drugoj polovici proljetnog dijela sezone, iako je i onda jako malo nastupao.
Niko Datković 15 Propustio je skoro pola utakmica na jesen jer je bio van treninga zbog serije pregleda da se ustanovi problem sa zdravljem. Na kraju se uspostavilo da ima ozbiljan problem sa srcem, zbog kojeg je nastavak karijere pod velikim znakom pitanja.
Luka Marić 15 Nakon što se ozljedio na uzvratnoj utakmici četvrtfinala Kupa u Osijeku, zbog operacije prednjih križnih ligamenata na desnom koljenu (sredinom travnja), propustio je 11 posljednjih utakmica u prošloj sezoni. Pretpostavke su da neće na travnjak tijekom jeseni u novoj sezoni.
Mate Maleš 13 Zbog ozljede gležnja koju je zadobio na utakmici Hrvatska-Švicarska, propustio je posljednjih 10 utakmica u protekloj sezoni. Gležanj je operirao krajem svibnja u Amsterdamu. Zbog ozljede nije bio na Kovačevu popisu putnika za SP u Brazilu, te će propustiti veći dio priprema Rijeke za novu sezonu.
Dario Knežević 12 Nakon što je zbog slabosti zatražio zamjenu na poluvremenu utakmice protiv Hajduka na Kantridi odigrane 6.4.2014., kapetanu Rijeke ustanovljena je viroza koju je uzrokovao citomegalovirus (CMV), što znači da se ne može točno odrediti vrijeme potrebno za oporavak, ali je vjerojatno da neće igrati na jesen.
Ivan Tomečak 12 Početkom listopada je zbog lakše rupture mišića propustio 6 utakmica te s terena izbivao mjesec dana. U siječnju je zbog upale tetive stopala propustio cijele zimske pripreme i prvih 7 utakmica. Na teren se vratio tek 15.3.2014.
Matija Škarabot 11 Zbog ozljede tetive koljena propustio je većinu utakmica na jesen i dobio nadimak “Jeremija”.
Josip Brezovec 9 Zbog ozljede gležnja zadobivene u 40. minuti utakmice 3. kola protiv Dinama na Kantridi (28.7.2013.), propustio je 9 utakmica, te se na teren vratio 15.9.2013. protiv Slavena.
Zoran Kvržić 9 Nakon odlično odigrane jeseni, na proljeće je zbog ozljede aduktora propustio 9 utakmica, što je sigurno utjecalo i na Sušićevu odluku da ga ne uvrsti u BiH selekciju za SP u Brazilu.
Marin Leovac 5 Nedugo nakon što je potpisao za Rijeku, zadobio je ozljedu koljena (stražnjeg roga meniskusa) u utakmici protiv Hrvatskog dragovoljca, koja se morala sanirati atroskopijom. Nije igrao mjesec dana.
Anas Sharbini 4 Nakon što je odlučio promjeniti kopačke usred proljetnog dijela sezone i to u naletu forme (!), propustio je 4 utakmice (te na još tri nije ulazio u igru s klupe) zbog neugodne upale nožnog palca uzrokovane novim kopačkama. Također, sredinom jeseni je imao problema s leđima.
Ivan Močinić 2 Zbog ozljede gležnja zadobivene tijekom priprema reprezentacije u Njemačkoj, propustio je Svjetsko prvenstvo. Ozljeda ipak nije teže naravi, te će nakon desetak dana terapija krenuti s treningom.

Komentari

komentari

Source URL: http://www.hocuri.com/bolnica-kantrida-prokletstvo-ozljeda/