Dan velikih europskih utakmica na Kantridi!!!

by M. Urban | 04/10/2016 19:47

03.10.1979. Rijeka – Beerschot 2-1

Nakon teško izborenog remija u Antwerpenu na Kantridi je vladalo pravo opsadno stanje prije uzvratne utakmice prvog kola Kupa pobjednika kupova. Renoviran je teren, u momčad su se nakon “mediteranskih” obaveza vratili Cukrov i Hrstić, a iz Ljubljane je najavljen dolazak stotinjak navijača Olimpije koji će se pridružiti navijačima Bijelih u podršci nogometašima grada pobratima Ljubljane. Po prohladnom vremenu pred 8.000 gledatelja za Rijeku su nastupili: Ravnić, Makin, Hrstić, Radin, Juričić, Cukrov, Milenković, Tomić (od 78′ Jerolimov), Radović, Ružić, Desnica. Iako je Rijeka odigrala ispod svojih mogućnosti, ipak je stvorila više prilika nego gosti iz Belgije. No prvi pogodak postigli su gosti. U 34′ Juričić je prekratko vratio jednu loptu Ravniću, Mucher je presjekao dodavanje i uposlio Gzlija koji pogađa za 0-1. Nakon nekoliko individualnih pokušaja pred sam kraj poluvremena Cukrov u vatru ubacuje Radovića, koji s lijeve strane sigurno i efektno pogađa za izjednačenje 1-1.  Drugo poluvrijeme proteklo je u riječkim pokušajima da ugroze gol Beerschota no gostujuća obrana je bez većih problema otklonila pokušaje Radina, Desnice i Juričića. I kad je već izgledalo da se Rijeka oprostila od Europe, tridesetak sekundi prije kraja utakmice Hrstić proigrava Radovića, a riječka devetka iz poluokreta precizno pogađa lijevi kut i slavlje može početi.

03.10.1984. Rijeka – Valladolid 4-1

U uzvratnom susretu 1. kola Kupa UEFA Rijeka je pred 10.000 gledatelja na Kantridi po izrazito kišovitom vremenu pobijedila Real Valladolid 4-1 i plasirala se u 2. kolo ukupnim rezultatom 4-2. Lavovska bitka na travnjaku potpuno pod vodom, gdje se snažno jugo poigravalo s obilnom kišom koja ni trenutka nije prestajala, završila je zasluženom pobjedom Rijeke. Trinaest minuta prije kraja gosti su još imali ukupnu prednost ali upornost, hrabrost i veliko srce prevagnulo je na stranu domaćina. Adriano Fegic, zbog silnih promašaja tragičar iz Valladolida, u 77′ je nakon akcije Malbaše i dodavanja Desnice pogodio za 3-1 gotovo iz mrtvog kuta. Šest minuta prije kraja sve nade Španjolaca ugasio je Desnica svojim pogotkom nakon Gračanovog ubačaja iz kornera. Rijeka je izvojevala veliku pobjedu u žestokoj borbi nastavka dok je kiša lijevala kao da se nebo otvorilo. Nakon utakmice Fegic je izjavio: ” Sretan sam. Iskupio sam se. Nisam mogao spavati zbog onih promašaja ali smo svi zajedno sve naplatili Španjolcima s kamatama. Bilo je teško, uvjeti su bili nevjerojatno nepovoljni.

Kako su nam prenesli neki “stariji” navijači Rijeke na Valladolidu su pokisnuli kao nikad kasnije u životu. Kažu da je o bila fenomenalna utakmica. Preteče Armade su se smjestile ispod stijena, a neki tip sa ogromnom zastavom na dugačkom štapu lomio sve kišobrane onima koji su ih se usudili otvoriti.
Rijeka: Ravnić, Malbaša, Hrstić, Juričić, Radin, Sredojević, Kahrović (od 60′ Milenković), Gračan, Matrljan (od 65′ Radmanović), Fegic, Desnica.
Strijelci: 1-0 Fegic 5′, 2-0 Hrstić 23′, 2-1 More 25′, 3-1 Fegic 77′, 4-1 Desnica 84′.

03.10.2013. Rijeka – Betis 1-1

U drugom kolu Europa League Rijeka je na Kantridi ugostila Betis. Odigravši bez straha i timski Bijeli su osvojili svoj prvi bod u grupnoj fazi Europske lige pred 9.000 gledatelja koji su do dugo u noć slavili svoje igrače. Leon Benko je već u 10′ zabio za 1-0, da bi Cedrik izjednačio samo četiri minute kasnije.
Rijeka: Vargić, Tomečak (od 62′ Boras), Knežević, Marić, Bertoša, Brezovec (od 84′ Sharbini), Močinić, Maleš, Kvržić (od 65′ Mujanović), Krstanović, Benko.