Dan velikog preokreta

Nakon što je golovima Radovića Rijeka izbacila Beerschot u prvom kolu Kupa pobjednika kupova, u drugom kolu za protivnika je dobila Lokomotivu iz Košica. U prvoj utakmici 24. listopada Rijeka je odigrala loše i neorganizirano. Lokomotiva je diktirala ritam i nametnula svoju igru, a Rijeka je sa ozlijeđenim Radovićem, Ružićem i Desnicom bila lagan plijen razigranom domaćinu koji je slavio samo 2-0 golovima Jana Kozaka.

radovic-i-tomic

lokomotiva-kosice

Uslijedila je pauza od desetak dana tijekom koje su se igrači Rijeke pripremali za dvije velike utakmice. Prvo je 3. studenog na Kantridi golovima Radovića svladan državni prvak Hajduk 2-0, da bi četiri dana kasnije na Kantridi gostovala Lokomotiva. Ulog je bio velik jer ako Rijeka odigra fantastičnu utakmicu i izbaci Lokomotivu ostvarit će svoj najveći uspjeh plasmanom u četvrtfinale Kupa pobjednika kupova, a trener Blažević bojao se da igrači ne izgore u silnoj želji za revanšom: Poslije slabe igre u Košicama igrače ni trenutka nije napustila misao o revanšu, to je čak otežavalo psihološku pripremu za susret s Hajdukom jer su svi razmišljali samo o Lokomotivi.

biti-ili-ne-biti

Čehoslovaci su stigli u Rijeku u ponedjeljak kasno navečer nakon 18 sati vožnje autobusom. U utorak je Rijeka odradila svoj trening u 17 sati dok su gosti iz Košica na stazi oko igrališta odgovarali na pitanja novinara. U 18 sati istrčali su i oni na travnjak, a trener Lokomotive Jozef Jankceh kao da je znao što ga čeka sutra na terenu: Sutra sigurno nećemo imati pred sobom onu Rijeku iz Košica. Znamo dobro da će domaćini jurišati poput ranjenih lavova da bi nas “načeli” već na početku

U srijedu 7. studenog pred 10000 gledatelja za Rijeku su nastupili: Ravnić, Milenković, Hrstić, Curkov, Radin, Juričić, Bačvarević, Mijač, Radović, Ružić i Desnica.

Rijeka je od prve sekunde krenula silovito i već u prvoj minuti Farkaš ruši Hrstića u kaznenom prostoru i bugarski sudac Dočev pokazuje na bijelu točku. Desnica šalje olimpijskog vratara Semana u lijevu, a loptu u desnu stranu, 1-0.

desnica-s-11m

Nekoliko minuta kasnije Ružić iz slobodnog udarca odlično puca no Seman brani. U prvih dvadeset minuta veliki pritisak ipak nije rezultirao drugim pogotkom, a nakon toga Lokomotiva se ipak malo pribrala no Rijeka je i dalje držale konce igre u svojim nogama. U 43′ Farkaš vraća loptu golmanu koji mu je krenuo u susret. Desnica je iskoristio trenutak nepažnje i dokopao se lopte te pored zbunjenih Farkaša i Semana gurnuo loptu u mrežu za 2-0. Do poluvremena Rijeka je izjednačila rezultat iz Košica.

I drugo poluvrijeme počelo je kao i prvo, velikim pritiskom Rijeke da što prije zabije i treći pogodak. Prvo je u 53′ Radović ostavio za sobom dva igrača i ušao u kazneni prostor ali puca u vanjsku stranu mreže. U 70′ Cukrov puca neprecizno s 25 metara da bi pet minuta kasnije Desnica prvi postigao hattrick za Rijeku u europskim utakmicama. U 75′ Desnica proigrava Ružića koji mu vraća loptu u prazan prostor. U punom trku Desnica prelazi dva obrambena igrača i sa trinaest metara pogađa za 3-0 i ludnicu na tribinama.

treci-gol-desnice

radovic-i-desnica

Do kraja Rijeka je još mogla i povećati prednost no izgledne prilike nisu iskoristili Radović, Bačvarević i Desnica. Lokomotiva je imala po jednu priliku u svakom poluvremenu.

Ovo je bila jedna od najboljih utakmica Rijeke, a veličanstveni Desnica odigrao je za čistu desetku. S lakoćom je u prodorima ostavljao za sobom suparničke igrače i bio konstantna prijetnja protivničkim vratima.

desnica

navijaci

Nakon utakmice trener Miroslav Blažević dijelio je mišljenje tribina: Herojska igra naših mladića. Ni najveća ekipa na svijetu ne bi mogla učiniti više. Iscrpili su posljednji atom snage pa da se čak dogodilo najgore ne bi imao što zamjeriti ni jednom igraču. Desnica je junak dana, veliki je posao obavio Juričić, siguran je bio Milenković, Mijač je ugodno iznenadio. Mogao bih još nabrajati, svi su bili na visini teškog zadatka.

Ovom pobjedom Rijeka je “prezimila” u Europi te je čekala izvlačenje parova četvrtfinala gdje su je čekali Barcelona, Valencia, Dinamo Moskva, Göteborg, Arsenal, Juventus i Nantes.