Dinamo preokretom do minimalne pobjede

by Hoću Ri | 08/04/2015 20:02

Dinamo – Rijeka 2:1 (0:1)

Zagreb – Stadion Maksimir. Prva utakmica polufinale Kupa Hrvatske. Gledatelja: 3.000.

Suci: Bruno Marić (Daruvar), Tomislav Petrović (Valpovo), Miro Grgić (Osijek), Marko Matoc (Zaprešić). Delegat: Dražen Posavec (Lepoglava). Kontrolor suđenja: Miroslav Vitković (Vinkovci).

Strijelci: 6’ 0:1 Lešković (Bradarić), 70’ 1:1 Machado (Pjaca), 81’ 2:1 Henríquez (Taravel).

Žuti kartoni: Henríquez, Sigali (Dinamo), Sharbini, Leovac, Lešković, Mitrović, Bradarić, Vargić (Rijeka).

GNK Dinamo: Ježina – Šimunović, Sigali, Taravel – Pinto, Ademi, Machado, Pivarić (od 71’ Ćorić) – Pjaca – Henríquez (od 87’ Gonçalo), Hodžić (od 56’ Soudani).

HNK Rijeka: Vargić – Tomečak, Mitrović, Lešković, Leovac – Bradarić (od 82’ Ivančić), Radošević – Jugović (od 63’ Vešović), Močinić, Sharbini (od 70’ Mišić) – Balaj.

26

U odnosu na susret između istih takmaca koji je odigran u subotu, trener Rijeke Matjaž Kek na klupi je ostavio Alexa, a njegovo mjesto zauzeo je Močinić. To je dovelo i do određenih promjena u sustavu igre pa su bijeli zaigrali s gušće postavljenom središnjicom. S druge strane Mamić je umjesto Fernandesa u igru postavio Hodžića, a nakon ozljede u momčad se je vratio Pivarić. Također umjesto standardnog vratara Eduarda u prvoj postavi osvanuo je Ježina.

Nije dugo trebalo čekati da se igra rasplamsa. Obje su momčadi preskočile uobičajeno ispitivanje snaga i krenule vrlo žestoko u utakmicu. Već u 3. minuti Henriquez je imao matnu situaciju. Izbio je sam pred vratara Vargića. Mogao je birati stranu u koju će pucati, no poslao je loptu pored vratiju. Nakon šanse Dinama, Rijeka je napravila mini pritisak, koji je urodio s nekoliko uzastopnih ubacivanja iz kuta. Treći od njih završio je pogotkom. S desne strane ubacio je Bradarić, a Lešković se sjajno ubacio ispred Taravela i pogodio za vodstvo. Rijeka je tako od 6. minute stekla veliku prednost i kapital za uzvratni susret.

Samo minutu kasnije Dinamo je imao priliku poravnati rezultat. Iz drugog plana ubacio se Pivarić i vrlo dobro reagirao na ubačaj s desne strane, ali njegova lopta zaustavila se na vratnici. Dinamo je i nakon te situacije nastavio s pritiskom. U 15. minuti nova velika prigoda za modre. Šimunovićeva lopta pogodila je vratnicu a odbijena lopta dolazi do Henriqueza čiji udarac s gol linije čisti Mitrović. U 23. minuti opet opasnost pred Riječkim vratima. Pjaca je ispremiješao gostujuću obranu. Ispred Hodžića uklizao je Mitrović i odbio lotu u korner. U 29. minuti opet je Henriquez u prigodi koju je teže promašiti nego zabiti. Lopta se nespretno odbila od Jugovića, a Henriquez je tukao iznad vrata. Desetak minuta prije kraja prvog dijela Vargić je dugo oklijevao da vrati loptu u igru očekujući prekid zbog ozljede Bradarića. No Bruno Marić je to procijenio kao zadržavanje igre i dosudio indirektan udarac na petnaestak metara od Vargićevih vrata. Domaći su zaboravili na fair play i odigrali finu akciju, no Tomečak je uklizavanjem spriječio gotovo siguran pogodak. U 39. minuti Pivarić se prošetao kroz bijelu obranu i u sredini pronašao Pjacu čije udarac je ukrotio Vargić.

U drugom dijelu nastavila se dominacija domaćih. No ipak, igrači Rijeke uspjeli su malo podignuti zadnju liniju obrane i time spriječili konstantnu opasnost po svoja vrata. U 53. minuti Pivarić je pobjegao kroz sredinu, reagirao je Lešković, a odbijenu loptu nije u mrežu uspio sprovesti Henriquez. Točnije, Vargić je ponovno bio na mjestu. Dvije minute kasnije korner za domaće izveo je Machado, a iz dvoboja Henriquez – Vargić kao pobjednik opet izlazi gostujući vratar. Kako utakmica odmiče Dinamo je opet sve opasniji. U 59. Soudani je pronašao Pivarića čiji promašaj tjera u očaj domaće navijače.

Ono neizbježno se ipak dogodilo u 70. minuti. Machado je solo akcijom donio domaćinima poravnanje. Mora se priznati da je izjednačenje, nakon niza velikih prigoda modrih, bilo zasluženo. Niti nakon primljenog zgoditka naši nisu pohitali prema naprijed, vjerojatno procjenjujući kako je 1:1 još uvijek i više nego povoljan rezultat. U 78. minuti ponajbolji igrač susreta, Machado, izbacuje Ćorića u novu veliku prigodu za domaće. No njegov udarac obranio je Vargić. Tri minute kasnije u 81., niti Vargić nije mogao spriječiti Dinamove igrače do dođu u vodstvo. Pinto je izveo aut s desne strane, Taravel je prebacio glavom loptu do Henriqueza koji je nakon niza promašaja niza uspio pogoditi za 2:1. Pet minuta prije kraja susreta Vargić je dobro reagirao i spriječio Henriqueza do se do kraja iskupi za prethodne promašaje. A u posljednjoj minuti sudačke nadoknade krajnjim naporom uspio je ispred Soudanija izbaciti loptu u korner i tako otkloniti još jednu opasnost po svoja vrata.

Nije ovo bila blistava partija naših igrača, i mora se priznati da je rezultat bolji no što bi se to dalo zaključiti po prikazanoj igri. Minus od jednog pogotka je vrlo aktivan rezultat. Nadamo se da će za dva tjedna naši igrači pružiti bolju igru i pred prepunom Kantridom nošeni publikom nadoknaditi rezultatski minus te se plasirati u finale Kupa.