Split – Stadion Poljud. Utakmica 29. kola MAXtv Prve lige. Gledatelja: 6.000.

Suci: Dalibor Mlakar (Zagreb), Krunoslav Ambrinac (Zagreb), Jerko Crnčić (Vrbovec), Jurica Mihalj (Velika Mlaka). Delegat: Ivan Duvnjak (Virovitica). Kontrolor suđenja: Draženko Kovačić (Križevci).

Strijelci: 44’ 1:0 Tudor, 80’ 1:1 Tomečak (Sharbini), 82’ 1:2 Vešović (Tomečak)

Žuti kartoni: Gotal, Milović, Gurbanov (Hajduk).

HNK Hajduk: Grbić – Mikanović, Nižić, Milović, Jozinović – Juranović, Caktaš – Tudor (od 61’ Bašić), Vlašić, Gotal (od 72’ Gurbanov) – Milevskiy (od 86’ Maglica).

HNK Rijeka: Vargić – Tomečak, Mitrović, Samardžić, Leovac – Radošević (od 71’ Vešović), Bradarić – Jugović, Mišić (od 54’ Močinić), Sharbini – Ivančić (od 55’ Tomasov).

statistika HajRij

Treneri Matjaž Kek i Goran Vučević krenuli su u utakmicu s dosta kadrovskih problema unutar momčadi koji su uzrokovali određene rošade i nova rješenja unutar obje momčadi. Kod domaćih su tako svoje mjesto u sastavu pronašla čak tri debitanta. Po prvi puta u prvoj momčadi svoje mjesto su pronašli vratar Grbić, Juranović i Tudor. I kod Rijeke mnogo problema. Nagađalo se prije utakmice da bi gostujući trener mogao krenuti u utakmicu bez klasičnog napadača, no na kraju je Kek ipak ukazao povjerenje Ivančiću i krenuo u svom klasičnom sustavu. U momčad se umjesto Leškovića vratio Samardžić.

Na otvaranju susreta već u prvoj minuti Gotal je grubo nasrnuo na Tomečaka, pri tome zaradio žuti karton i tako najavio agresivnu igru Hajduka. Domaći su, očekivano, nedostatak kvalitete odlučili nadomjestiti agresivnim pristupom. U 8. minuti prva opasna situacija pred vratima Hajduka. Sharbini je poslao povratnu loptu u šesnaesterac no nije bilo nikoga da je pospremi loptu u mrežu. U 16. minuti pokušao je Caktaš iz daljine i to je prva imalo opasnija situacija koju je Hajduk uspio složiti. U međuvremenu igra se odvijala većinom između dva kaznena prostora i nije bilo većih uzbuđenja. Kako je vrijeme prolazilo Rijeka je bivala sve slabija, a igra se sve više selila na polovicu gostiju. U 20. minuti Tudor ubacuje sa strane, a potencijalno opasnu situaciju otklonio je Mitrović izbacivanjem u korner. U 24. konačno je zaprijetila Rijeka. Jugović se upornošću probio u kazneni prostor domaćih koji su uspjeli odbiti loptu do Mišića čiji je udarac bio neprecizan. U 28.minuti Gotal je pokušao udarcem iz daljnje, a njegov udarac prošao je tik pokraj desne vratnice Vargića. U 30. minuti katastrofalno je pogriješio Mitrović čiji je prekratki pokušaj vraćanja lopte glavom prema Vargiću presjekao Tudor, no umjesto u prazna vrata Tudor je loptu poslao pored gola. U 38. minuti Tomečak je ubacio loptu sa strane u šesnaesterac, no vrlo dobar ubačaj opet nije nitko popratio i tako je još jedna izgledna situacija ostala neiskorištena. Pet minuta prije odmora Rijeka traži jedanaesterac. Kao i puno puta ove sezone u spornoj situaciji našao se Jugović. No dojam je kako ga Mikanović ipak nije povukao. Kraj poluvremena donosi pritisak Hajduka. Prvo je iz kornera nabacio Vlašić, a Caktaš je pogodio vratnicu. Samo minutu kasnije ponovno je ubačaj iz kuta izveo, danas vrlo dobri Vlašić, lopta se nespretno odbila od Leovca u novu vratnicu a na odbijenu loptu naletio je Tudor koji je ovoga puta ipak bio precizniji i donio Hajduku, mora se priznati, zasluženo vodstvo na odmoru.

Drugo poluvrijeme donosi bezidejne pokušaje Rijeke, i Hajduk koji je odlučio braniti vodstvo iz prvog dijela. Nakon desetak minuta igre Kek pokazuje da nije zadovoljan prikazanim i da se ne miri s trenutačnim stanjem na semaforu. Dvostruka zamjena donosi ono što su mnogi očekivali da će donijeti start utakmice. Igra bez klasičnog napadača. Tomasov kao lutalica i najistureniji igrač te Močinić zamijenili su nevidljive Ivančića i Mišića. To ipak nije donijelo i pozitivne pomake u igri Rijeke. Dugo se igra odvijala bez većih uzbuđenja na sredini terena da bi u 73. minuti opet zaprijetili domaći. Bašić se probio po desnom boku Hajdukovog napada i uputio ubačaj u kazneni prostor Rijeke. Gurbanov, pored konfuzne obrane Rijeke, spušta glavom loptu za Milevskog čiji je udarac sjajno zaustavio Vargić. Minutu kasnije pokušava Vlašić, no njegov udarac iz daljine završio je pored gola. U 78. minuti udarac Sharbinija izvana također odlazi pored gola. No bio je to nagovještaj da se Rijeka konačno počela buditi iz sna koji je trajao osamdeset minuta. U 80. minuti utakmice, Sharbini je sjajno pronašao Tomečaka koji se odlično ubacio iza leđa domaće obrane i iz prvog udarca u okvir domaćih vratiju poravnao rezultat, te postigao 100. pogodak Rijeke u ovosezonskim službenim utakmicama. Samo dvije minute kasnije potpuni preokret. Bradarić je dugom loptom pronašao Tomečaka koji se opet odlično ubacio i bez oklijevanja ubacio oštru loptu u sredinu. Vešović je odlično ispratio akciju i poentirao za preokret. Do kraja susreta Rijeka je bez većih problema uspjela zadržati prednost protiv Hajdukovih igrača koji su u završnici ostali bez goriva i na kraju susreta preostalo im je samo da popadaju po travnjaku, što zbog činjenice da su prokockali vodstvo, što zbog činjenice da je očito kako nisu u stanju odigrati svih devedeset minuta u visokom ritmu.

Rijeka je tako bez prave igre i bez pretjeranog angažmana došla do nova tri boda i jasno pokazala koliko je moćnija od Hajduka. Bijeli su uspjeli produžiti niz nepobjedivosti protiv Splićana na 11 utakmica, i podariti novu pobjedu vjernim navijačima koji su u Split doputovali u velikom broju.