Farski otoci: Ljepota i jednostavnost života

Farski otoci: Ljepota i jednostavnost života

Za mnoge koji se nikad nisu upoznali s ovom malom i životopisnom državom na sjeveru Europe, pripremili samo malo upoznavanje s kulturom i načinom života na Farskim otocima.

Naša Rijeka u četvrtak po prvi put gostuje na otocima koji su se smjestili u Sjevernom moru na pola puta između Škotske, Norveške i Islanda. Cijeli arhipelag se sastoji od 18 otoka, a samo je Litla Dimun naseljen. Na njemu se ujedno nalazi i glavni grad Farskih otoka, Torshavn, što bi u prijevodu značilo „Thorovo pristanište“.

Ovčji otoci, kako je također jedan od naziva, površine su 1399 kilometara kvadratnih, a po zadnjem popisu stanovništva ima 48.308 stanovnika što odgovara broju žitelja našega Siska. Sami Farski otoci su po geopolitičkom uređenju autonomna regija Kraljevine Danske s nadležnošću u svim područjima osim obrane i vanjskih poslova.

Farani za sebe vole reći da su potomci Vikinga, što je djelomično i točno iako ne postoje precizni datumi i podaci o prvim doseljenicima na otoke. Veliki dio stanovništva, porijeklo vuče iz norveških i keltskih korijena, a kršćanstvo je utemeljeno još davne 1000. godine. Na otocima djeluju luteranska, katolička i baptistička crkva.

Kada pričamo o gospodarstvu, onda jedino valja spomenuti ribolov. To je djelatnost kojom se bavi čak 87% zaposlenih i cijela zemlja živi od ribarstva te prerade ribe. Gotovo nevjerojatno zvuči činjenica da je na Farskim otocima samo 3% stanovnika nezaposleno i to su oni koji vjerojatno niti ne žele raditi.

Kriminala nema. Da, zaista nema. Stopa kriminaliteta je ispod 1%, a cijela država ima samo 14 zatvorskih ćelija i to samo za manje prekršaje poput vožnje u pijanome stanju ili poneke barske tučnjave. Zanimljivost je i ta da su se u posljednjih 50 godina na Farskim otocima desila samo dva ubojstva, a najnovije, ono iz 2012. godine počinio je Hrvat Milan Konovrat ubivši muža svoje ljubavnice za što je osuđen na 14 godina zatvora u Danskoj.

Promet na Farskim otocima nije jednostavan. Zbog planinskog reljefa te mnogo fjordova, umjesto klasičnih cesta izgrađeno je mnogo tunela ispod mora te nekoliko desetaka mostova koji povezuju otoke. U glavnu luku Torshavn dolaze trajekti iz Norveške, Danske i Škotske, ali se glavna prometna komunikacija s kontinentom odvija preko zračne luke koja je naširoko poznata po svojoj vremenskoj nepredvidljivosti.

Kada se dotaknemo sporta, nemamo previše o čemu pisati. Glavni pa skoro i jedini sport je nogomet. Reprezentacija igra na nacionalnome stadionu u Torshavnu kapaciteta 6.000 gledatelja. Stanovnici se ponajviše natječu u “seoskim” sportovima u kojima se zahtijeva izdržljivost, poput nošenja bačava, penjanja po deblu ili držanja betonskih blokova.

Cijela državica odiše jednostavnim životom. Nema klasične kozmopolitske užurbanosti i previše briga. Nema mrkih pogleda i gledanja u tuđa dvorišta. Zajednica stanovnika je veoma složna te se jednom mjesečno organiziraju mjesne zabave kako bi se ljudi što više družili i društveno povezali.

Farski otoci su zanimljivo mjesto za posjetiti. Netaknuta priroda i predivni klifovi su odavno već postali turistička atrakcija. Naravno, kao i svaka skandinavska država platežno su ipak nešto zahtjevniji, ali ukoliko ste željni pravog odmora za dušu i tijelo, posjetite Farske otoke, nećete požaliti.

Komentari

komentari


Related Articles

Vrelo radosti

Na ulici je padala hladna jesenja kiša nošena oštrim jugom. Pustio je da se vrata restorana zatvore za njim dok

Nastavak školovanja

Standard Liège – Rijeka 2:0 (0:0) Liège – Stadion Maurice Dufrasne. 1. kolo G skupine UEFA Europa lige. Gledatelja: 8.894.

Došlo je razdoblje da se popnemo na prijestolje!

U nedjelju, 25.10. u 15:00, HNK Rijeka igra prvenstveni susret u sklopu 14. kola MaxTv Prve HNL na Stadionu u