Iznenađenja su obilježje skupina

by A. Hader | 28/06/2014 8:54

Završena je grupna faza Svjetskog prvenstva u Brazilu. Bilo je puno dobrog nogometa, senzacionalnih rezultata i ispadanja. Neke su pak reprezentacije potvrdile kvalitetu dok su neke, za koje se očekivao lakši prolazak izborile daljnji nastavak natjecanja s dosta muke. Hrvatska, na našu žalost, nije uspjela izboriti “konck out” fazu natjecanja. Iako je javnost bila uvjerena da je grupa prolazna, na terenu se pokazalo da je Meksiko bio prejak a Herrera premudar za izbornika Niku Kovača. Nakon svega javnost ali i stručnjaci žele smjenu generacija. Do novog okupljanja nacionalne vrste preostalo je oko dva mjeseca pa ostaje za vidjeti tko će sve nastaviti igrati u najdražem dresu a tko će se oprostiti. Prvi se zahvalio Vukojević. U oproštajnom pismu zahvalio se svima osim izborniku Kovaču što daje naznake da nije sve bilo idilično kao što su nam za vrijeme priprema i natjecanja servirali iz tabora reprezentacije.

Brojke koje nogomet znače

Na 48 utakmica prvog kruga ukupno je postignuto 136 pogodaka ili 2,8 po susretu što je povećanje od 0,5 pogodaka po susretu u odnosu na SP 2010. Pozitivan trend u odnosu na 2010. zabilježen je i u odnosu na broj dodijeljenih javnih opnena. Broj crvenih kartona po utakmici od 0,2 te žutih 2,7 neznatan je pad u odnosu na Južnoafričku republiku. Ono što predstavlja iznenađenje je činjenica da je aktivno vrijeme u igri od 55,5 minuta po utakmici znatan pad u odnosu na 2010. kada se je prosječno igralo 69,8 minuta. Nizozemska je postigla deset pogodaka što je čini najefikasnijom ekipom grupne faze natjecanja. Najmanje, tek po jedan, postigli su Kamerun, Iran i Honduras. Najviše udaraca prema protivničkim vratima uputila je Francuska, čak 62. Iran s 22 je ekipa koja je najmanje prijetila suparnicima.

Naši nogometaši su uputili 41 udarac prema golu od čega je 23 udaraca išlo u okvir gola. Njemačka je momčad s 2020 dodavanja od koji je 85% bilo točnih, bila ekipa s najvećim brojem odigranih pasova. Hrvatska se s 1382 dodavanja i sa 74% uspješnosti nalazi u doljnjoj polovici ljestvice u kategoriji odigranih dodavanja. Nizozemska je napravila najviše prekršaja (68) ali najgrublji su bili igrači Obale Bjelokosti koji su zaradili sedam žutih kartona. Najmekši su Argentinci koji su napravili tek 24 prekršaja ili samo 8 po utakmici.

Ljestvicu strijelaca s po četiri postignuta pogotka predvode Muller, Neymar i Messi. Najviše udaraca prema vratima, po očekivanju, uputio je Cristiano Ronaldo. Od 23 udarca prema protivničkim vratima tek jednom je uspio zatresti mrežu. Michael Bradley iz SAD-a je pretrčao najviše od svih igrača. On je u 270 minuta uspio otrčati impresivnih 38 km. U našim redovima najpokretljiviji je bio ivan Rakitić sa 31,8 pretrčanih kilometara. Serge Aurier je s izmjerenom brzinom od 33,5 km/h najbrži igrač prvog kruga. Dario srna drži, sa 33 km/h, impresivno treće mjesto najbržih igrača prvenstva.

Pomor europskih velikana

Najveće iznenađenje dosadašnjeg dijela natjecanje predstavlja ispadanje aktualnih svjetskih i europskih prvaka. Španjolci su na smotru otputovali kao jedni od glavnih kandidata za naslov a doma se vraćaju posramljeni . Potpunu blamažu uspjeli su izbjeći tek pobjedom nad Australijom u posljednjem kolu. I Talijani se doma vraćaju prije očekivanja. U odlučujućoj utakmici protiv Urugvaja nisu uspjeli održati remi koji bi ih kvalificirao za sljedeću rundu. Minimalan poraz natjerao je Prandellija na ostavku, a uvijek zahtjevni talijanski tifozi posebno su se obrušili na Balotellija koji je promašio neke vrlo izgledne šanse te ga smatraju, uz izbornika, najvećim krivcem za eliminaciju. Englezi su za svoje ispadanje, također ponajviše optužili izbornika Hodgsona te one od kojih se naviše očekivalo Rooneya i Gerrarda. Iako u svojim redovima ima najboljeg igrača svijeta prema FIFA-inom izboru Portugal nije uspio biti bolji od SAD-a. Izjednačujući pogodak Varele u petoj minuti sudačke nadoknade protiv Amerikanaca probudio je tek lažnu nadu da bi u posljednjem kolu mogli do čuda. Međutim poraz od 4.0 protiv Njemačke u prvom kolu bio je previsok. Od ostalih europskih reprezentacija nastup u sljedećem krugu nisu uspjeli izboriti Hrvatska i BiH.

Senzacije i njihove korelacije

Kako su iz natjecanja ispale ekipe od koji se očekivalo da se mogu nadati najvišim pozicijama, europsku čast, uz naravno Njemačku, Nizozemsku i Francusku, branit će momčadi daleko slabijeg rankinga. Belgija je s tri pobjede, očekivano prošla u daljnji krug natjecanja. Naizgled lako iako to nisu bile blistave partije. U drugi krug se ne baš lako kvalificirala i Švicarska. Dugo su protiv Ekvadora bili u rezultatskom minusu i tek pred kraj uspjeli preokrenuti rezultat koji se pokazao ključnim za prolazak. Grčka je senzacionalno i dramatično uspjela po prvi put u povijesti proći grupnu fazu natjecanja. Pogodak Samarisa iz jedanaesterca u sudačkoj nadoknadi protiv Obale Bjelokosti gurnuo je naciju u trans.

Najveće iznenađenje priredila je Kostarika. U grupi s tri bivša svjetska prvaka i prije puta u Brazil već je bila od svih prežaljena. Uvodnom pobjedom protiv Urugvaja izgledalo je kao da su Englezima i Talijanima otvorena vrata osmine finala. Međutim nakon što su pobijedili i Italiju situacija u grupi se dodatno zakomplicirala. Remijem protiv Engleske sačuvali su prvo mjesto u skupini i skrenuli pažnju na sebe. Upravo će u susretu protiv također iznenađenja, Grčke pokušati izboriti četvrt završnicu. Veliko iznenađenje također su priredili Alžirci. Izabranici Vahida Halilhodžića uspjeli su izboriti drugi krug ispred J. Koreje i Rusije iako su prije početka natjecanja nominirani kao topovska hrana.

“Grizarez” opet napada

Pogodak Tima Cahilla protiv Nizozemske sigurno je jedan od najljepših poteza dosadašnjeg dijela prvenstva. Prekrasan volej s ruba šesnaesterca koji je neobranjivo sjeo pod prečku nemoćnog Cillessena razdragao je Australce. Nesvakidašnji pogodak glavom Van Persija također je obilježen kao jedan od najljepših do sada. Međutim niti pogotci, niti obrane Ochoe u susretu Meksika i Brazila, niti sudačke greške kojih je bilo pregršt nisu obilježile prvi dio natjecanja.

Suarez je prvo skrenuo pozornost na sebe sjajnom igrom protiv Engleske kada je s dva pogotka predvodio svoju ekipu do pobjede. Međutim u meču protiv Talijana napravio je sebi svojstvenu glupost. Sve dosadašnje kazne i suspenzije očito nisu pomogle kontroverznom Urugvajcu i njegovom temperamentu. Treći put u karijeri uspio je ugristi protivnika. Ovoga puta žrtva je bio Chiellini. Osim njega nastradao je i sam Luis Suarez koji je nakon ugriza ostao ošamućen poput komarca. Pridodamo li kanibalskim sklonostima i rasistički ispad prema Evri teško je procijeniti što je kod Suareza veće, nogometna genijalnost ili ljudska glupost. S obzirom na sve dosadašnje suspenzije i činjenicu da si je ovom posljednjom možda i zatvorio vrata Barcelone , čini se da je u pitanju ipak ovo drugo.

U drugom krugu prognoze su – nezahvalne

U prvim susretima eliminacijske faze natjecanja nama sudara divova, kako to volimo reći. Brazil će ulogu favorita pokušati opravdati protiv vrlo dobrog Čilea. S obzirom na dosadašnje prezentacije ove dvije momčadi, čini se da pred Brazilom nije nimalo laga posao. Vrlo izjednačen meč trebao bi biti onaj između dva južnoamerička predstavnika. Kolumbijci su odlično anulirali izostanak Falcaa, dok tek ostaje za vidjeti koliko će Urugvajci osjetiti izostanak suspendiranog Suareza.

Francuska i Njemačka ne bi trebale imati previše problema s Nigerijom odnosno Alžirom, i gledajući prema četvrtfinalu to bi trebala biti poslastica za sve nogometne zaljubljenike. U drugom dijelu ždrijeba mi ćemo svakako s pozornošću pratiti susret između Nizozemske i Meksika naravno zato što smo se mi nadali biti na mjestu Meksikanaca. “Oranje” su favoriti i neprolazak Robbena i društva bi predstavljao iznenađenje, iako su prognoze na ovakvom Mundijalu, u njamanju ruku nezahvalne.

U susretu Kostarike i Grčke svi očekuju nastavak odličnih partija Kostarikanaca i prolazak. Švicarci su se namučili za prolazak u drugi krug gdje ih čekaju Argentinci predvođeni vrlo raspoloženim Messijem. Prolaskom u drugi krug njihove ambicije su ispunjene, nadati se nije zabranjeno. Možda i najneizvjesniji susret drugog kruga mogao bi biti onaj između SAD-a i Belgije. Iako su Belgijanci na papiru izraziti favoriti. Predvođeni Hazardom igrački su sigurno kvalitetniji. Međutim neuvjerljive partije u prvom krugu ne daju im za pravo shvatiti ovaj susret neozbiljno. Pogotovo što će im nasuprot stajati rastrčani Amerikanci koji su predvođeni sjajnim strategom Klinsmannom. Za očekivati je da će Nijemac na američkoj klupi pokušati nadmudriti Wilmotsa i taktičkim rješenjima prikriti deficit igračke kvalitete u odnosu na Belgiju.

Komentari

komentari

Source URL: http://www.hocuri.com/iznenadenja-su-obiljezje-skupina/