Jesen 2014: Ukupna minutaža igrača

Polusezona je završila, a došlo je vrijeme za analize napravljenog. U idućim tjednima ćemo analizirati razne statistike i podatke koji su nam se učinili dovoljno zanimljivim.

Prva analiza koju donosimo je analiza minutaže igrača. Znate li tko je odigrao najviše, a tko najmanje minuta za Rijeku ove polusezone? Polusezona je bila duga i odigrane su čak 34 utakmice, što je više nego se nekada u ligi 16 odigralo u cijelom prvenstvu. Ritam je bio nemilosrdan te je trener Kek imao zahtjevan posao slaganja ekipe. Ukupno je 29 igrača upisalo minutažu, što ne čudi s obzirom na transfere, ozljede i suspenzije. Ipak, Rijeka nema toliko širok kadar prvotimaca, što ćemo jasno vidjeti u daljnjoj analizi.

Riječki terminatori

Valja istaknuti četvoricu igrača koji su treneru bili dostupni na svim utakmicama, odnosno nisu propustili nijednu radi ozljeda ili žutih kartona. To su Vargić, Mitrović, Sharbini i Kramarić. To je zaista rijedak podvig, da su se sačuvali od kartona (pogotovo stoper Mitrović!) i bili u zavidnoj tjelesnoj spremi te izbjegli ozljede.

Apsolutne brojke minutaže nećemo iznositi, jer su to podaci koji ništa ne govore. Možemo kao zanimljivost istaknuti da je maksimalna minutaža bila 3.060 minuta te da je najviše odigrao Vargić, 29 punih utakmica, odnosno 2610 minuta. Najmanju minutažu od igrača koji su igrali je odigrao pomalo zaboravljeni Špikić, svega 18 minuta. Nažalost, radi ozljeda Maleš i Knežević nisu ove jeseni odigrali ni minute za prvu momčad te je veoma upitno hoće li, i kada, idući put zaigrati za Rijeku.

U sljedećoj tablici ćete vidjeti prosječnu minutažu koju su igrači odigrali od mogućih 90 minuta. Prva skupina su važni prvotimci. To su igrači koji su prosječno igrali 70 do 90 minuta svake utakmice, što znači da su bili neizostavni dio ekipe, koji nisu igrali samo povremeno kako bi malo „uhvatili zraka“.

• Vargić 77,
  • Tomečak 76,
  • Kramarić 73,
  • Jajalo 72 minute po utakmici.

Prva momčad

Druga skupina igrača su standardni prvotimci. Oni su prosječno odigrali 50 do 70 minuta svake utakmice, odnosno otprilike dvije trećine minutaže. Zajedno s prvom skupinom je ukupno 11 igrača, te bi mogli zaključiti da se radi o prvoj postavi, iako ih ne možemo poslagati u 4-2-3-1 formaciju s kojom smo igrali većinu utakmica. Treba primijetiti kako su sva tri standarna stopera na ovoj listi, što znači da je Kek dosta ravnomjerno rasporedio minutažu među njima, te da su gotovo isključivo njih trojica odigrali na stoperskim pozicijama. Jednak zaključak se nameće kada su u pitanju krilni igrači –  Jugović, Kvržić i Sharbini.

Ispomoć iz prikrajka?

Treća skupina igrača su igrači rotacije. Oni su igrali 30 do 50 minuta. Iz različitih razloga nisu igrali veću minutažu, ali su svejedno ostavili svoj trag u momčadi ove jeseni, iako se prije početka polusezone očekivalo da će imati veću minutažu. Posebno ćemo se osvrnuti na ovu skupinu igrača u idućoj analizi, kad će se pokazati da ukupna minutaža ne odražava stvarni status u ekipi.

• Moises 43,
  • Krstanović 38,
  • Cvijanović 37,
  • Brezovec 31 minutu po utakmici.

Povremene laste

Četvrta je skupina igrača koji su bili zamjene tokom većeg dijela jeseni i čekali svoju priliku. Prosječno su igrali do 30 minuta te, gledajući cijelu polusezonu, nisu značajnije utjecali na ovogodišnje rezultate. Tu bi mogli posebno gledati podskupinu igrača koji su prosječno igrali manje od 10 minuta po utakmici, odnosno manje od 4 utakmice ukupno. Za njih bi generalno mogli zaključiti da nisu potrebni ekipi i da bi bilo dobro da ove zime promjene sredinu, ali stvari nisu tako jednostavne iz više razloga. Prvi i osnovni je da je svaki igrač priča za sebe. Drugi razlog je druga ekipa Rijeke te je za neke igrače procijenjeno da je bolje da skupljaju minutažu u drugoj ekipi i nametnu se treneru Keku, nego da sjede na klupi čekajući svoju priliku.