Jesen 2014: Relativna minutaža igrača

U prošloj analizi smo prikazali prosječnu minutažu polusezone koju su igrači odigrali pojednostavljenu na model jedne utakmice. To je činjenično stanje kakvo je bilo. Danas ćemo interpretirati relativnu minutažu koju su igrači igrali na modelu jedne utakmice s obzirom na njihovu dostupnost za igru. Da bi dobili prosjek podijelili smo minutažu koju su odigrali s ukupnom minutažom kada su bili dostupni treneru, odnosno odbacili smo utakmice kada nisu mogli nastupiti jer su bili suspendirani, ozlijeđeni ili nisu bili članovi ekipe. Navedeni prosjek nam puno bolje govori u koje igrače je trener Kek imao veće povjerenje i češće ih slao na teren. U zagradi se nalaze brojevi iz prošle analize, odnosno koliko su ukupno igrači odigrali, bez obzira na razloge.

• Brezovec 71 (31) minutu po utakmici.

U prvoj skupini igrača, koje nazivamo i važnim prvotimcima se ovaj put nalazi sedam igrača, za razliku od četiri igrača po apsolutnoj minutaži. To nam govori kako su svi ovi igrači bili od Kekovog najvećeg povjerenja. Uz Tomečaka, Vargića, Jajala i Kramarića koji su taj status dokazali po apsolutnoj minutaži, tu se nalaze još i Leovac, Lešković te možda nekima iznenađujuće Brezovec.

Vidimo da Brezovec nije puno odigrao, otprilike trećinu minuta ove polusezone, ali ne smijemo smetnuti s uma da je 31. kolovoza otišao iz Rijeke u Speziju na posudbu. Sada vidimo zašto je trener Kek toliko negodovao radi tog nerazumljivog i nikad objašnjenog transfera. Vargić i Kramarić su važni pojedinci koji nemaju adekvatne zamjene u ekipi. Jajalo je bio važan kotačić Kekovog mehanizma te je na zahtjevnoj poziciji odigrao najveću minutažu.

Lešković nije bio na raspolaganju tri utakmice, prve dvije u polusezoni radi ozljede, te posljednju radi suspenzije. Leovac je propustio pet utakmica te, kada to uzmemo u obzir, se vidi da su Tomečak i Leovac prve opcije za bekove. Kek nije sklon rotacijama u obrani, odnosno jedina prava rotacija gdje ne možemo pričati o prvotimcu i zamjeni je na poziciji stopera. Uz Leškovića koji je vidljivo prvi stoper naše ekipe, Mitrović i Samardžić imaju ravnopravan status i minutažu.

• Kvržić 53 (51),
  • Cvijanović 50 (37) minuta po utakmici.

Drugu skupinu igrača, standardne prvotimce čine već spomenuti stoperi te kompletan vezni red osim već spomenutog Jajala. Gotovo ravnopravan status imaju Jugović, Sharbini i Kvržić koji konkuriraju za dva mjesta na krilnim pozicijama, gdje je Jugović bio nešto češći odabir od ostale dvojice. Moises po važnosti u ekipi sigurno spada u najvišu kategoriju, ali radi kroničnih problema s koljenom je odigrao malo minuta. Teško je bilo objektivno procijeniti kada nije igrao radi ozljede, oporavka ili odmora.

Na samom dnu ove kategorije se našao Cvijanović, koji bi po apsolutnoj minutaži bio igrač rotacije. Moramo uzeti u obzir da prvih devet utakmica nije igrao jer nije bio član kluba te da je ovo bila jesen prilagodbe. U srednjem dijelu sezone spletom okolnosti je uz Jajala bio nezamjenjiv član prve ekipe, dok je u završnici prvenstva Kek forsirao Močinića na uštrb Cvijanovića.

Igrači rotacije

• Krstanović 48 (38),
  • Močinić 45 (19),
  • Jahović 37 (15),
  • Vešović 36 (20) minuta po utakmici.

Prilagođena minutaža će nam najbolje oslikati stanje u skupini rotacije. U ovoj skupini se nalaze Krstanović, koji je propustio sedam utakmica radi ozljeda i kartona. Kada se to uzme u obzir odigrao je više od 50% minutaže, ali ove jeseni nije ulovio formu te je ostao veliki dužnik. Močinić je propustio najveći dio jeseni, vratio se u završnici kada mu je Kek dao veliku pažnju. Čak dosta veću nego to brojevi prikazuju, ali nakon duge stanke je trebalo vremena da se vrati u formu, što se evidentira kao neigranje. Jahović više nije član našeg kluba te nije ostavio značajan trag u polusezoni, iako su brojevi dosta ljepši za njega kad se uzmu u obzir dodatne okolnosti.

Vešovića bi po apsolutnim brojevima krivo procijenili, ali ne smijemo zaboraviti da je propustio prvih 14 utakmica, odnosno trećinu sezone. Kada je konkurirao za mjesto je skupio prosječno 36 minuta, što uopće nije loša statistika za igrača koji za minutažu ima tešku borbu s važnim Tomečakom, a pritom se mora prilagoditi ekipi i zahtjevima trenera.

• Lima 5 (3) minuta po utakmici.

Posljednja je skupina igrača koji su bili zamjene, te se iz raznih razloga nisu nametnuli Keku. Tu se nalazi Zec koji je zadnji došao i prvi otišao. Ajayi je izgubio još jednu polusezonu, te postaje „vječni talent“ koji se bori za minutažu u drugoj ekipi. Lima je neuspješno pokušao oživiti karijeru u Rijeci, ali ne daje konkretan doprinos ni u drugoj ekipi. Prskalo i Bertoša su planirane zamjene te njihova minutaža nije iznenađenje. Ivančić se naknadno priključio Rijeci iz Zadra te se tijekom polusezone prilagođavao na nove zahtjeve, usput održavajući formu u drugoj ekipi. U završnici prvenstva je počeo dobivati minutažu te pokazao da na proljeće možemo očekivati njegov veći doprinos. Zlomislić je nakon teške povrede prošle godine dobro krenuo u sezonu i počeo skupljati minutažu uglavnom s klupe. Nažalost nakon duge pauze nije uspijevao vratiti se u željenu formu, te je i minutaža počela padati, a onda se ozlijedio i direktno propustio šest utakmica, te još četiri vraćajući se u formu. On se nalazi na prekretnici, te će morati dobro odvagati može li se izboriti na proljeće za veću minutažu ili bi bilo korisnije otići na posudbu povratiti formu kako bi na ljeto ravnopravno konkurirao.

postotak iskorištenosti igrača

Za sami kraj ove analize, prilažemo grafiku koja je dobivena dijeljenjem apsolutne minutaže koju je pojedini igrač odigrao te relativne minutaže kada je igrač bio dostupan, a koja je opisana u ovom članku. Ta brojka, izražena u postotcima, pokazuje koliki dio svoga teoretskog potencijala odigranih minuta je igrač ostvario. Ono što upada u oči je kako se među četvoricom igrača koji su mogli puno više, ali iz nekog razloga (ozljede ili odlazak) nisu uspjeli nalaze trojica koji više nisu članovi Rijeke (Zec, Jahović i Brezovec). I dok je sa Zecom situacija poznata, ostaje u zraku visiti pitanje jesu li bili nužni odlasci Jahovića i Brezovca, ili bi s njima Rijeka bila još jača. Također, s druge strane, valja razmisliti što je s igračima koji su ostvarili svoj potencijal u potpunosti, a nisu se nametnuli za prvi sastav. U tu skupinu spadaju Bertoša, Prskalo i Kvržić. I dok je Bertoša klupski vojnik, jeftin i domaći dečko koji uvijek ulazi borbeno i snažno, a i pomoć je u Rijeci II, mjesta Prskala i Kvržića su vjerojatno prva na kojima u ovom prijelaznom roku možemo očekivati pojačanja. Tako bar kaže statistika, vidjet ćemo koliko je u pravu.