Kako prihvatiti poraz

Kako prihvatiti poraz

¨Ako ne možeš prihvatiti poraz, loš si pobjednik¨ poznata je misao  Matjaža Keka. Unatoč tome,da je poraz sastavni dio sporta, svatko tko se upušta u natjecateljski sport ne želi se suočiti s gorčinom poraza.To nije uvijek jednostavno,jer porazi mogu biti vrlo bolni, pogotovo ako sportaši ulože puno truda,a onda ne uspiju savladati ključnu prepreku.

Sportsko okruženje u našoj regiji jako loše reagira na poraze. Vrlo brzo na uštrb sportaša i trenera slijedi pražnjenje negativnih emocija od strane navijača, novinara, povremenih ljubitelja sporta i takozvane stručne javnosti. S time daju lažne signale sportašima, i pod dojmom takvog mentalnog sklopa u sljedećim natjecanjima oni ne daju ono što bi realno mogli. Reakcija sportaša je različita, a taj negativan utjecaj poraza nekima se manifestira upravo tako da izgube i još ono malo preostalog samopouzdanja.

Kako reagirati nakon poraza?

“Što te ne ubije te ojača”, kaže poslovica. Nije važno kako poraz utječe na sportaše, oni moraju biti svjesni da se i na porazu moraju učiti. Naravno, ovisi što je za nekog sportaša uspjeh ili poraz, odnosno neuspjeh. Potpuno ga različito može prihvatiti recimo papirnati favorit, za njega to može biti taj odlučujući nenapravljeni korak ka pobjedi i vrhu. Za nekoga je to ispadanje u fazi pretkola ili nešto drugo. Stoga sportaši moraju poraze doživljavati vrlo relativno, uz svjesnost da su slabi nastupi samo korak do uspjeha. Nakon poraza ne smiju tražiti nepotrebne isprike i potiskivati negativne emocije u sebi ili opravdati svoj neuspjeh. Na taj način si samo prave štetu i nakon sljedećih utakmica i poraza opet se nađu u potrazi za uzrocima negdje drugdje. Najbolje je da priznaju u stilu;¨Danas nisam/nismo dobro nastupio/nastupili i poraz smo zaslužili¨ ili ¨Čestitam protivniku na zasluženoj pobjedi¨. Sportaši bi trebali izbjegavati različitim objašnjenjima govoriti o uzrocima poraza, što obično od njih zahtijevaju novinari jer tako samo povećavaju agoniju poraza. Iz toga se često stvara neopravdano slavljenje neuspjeha, što samo zamagljuje suštinu poraza.

Poraz je sastavni dio sporta i nitko od sportaša ga ne može izbjeći. Kada dožive poraz, moraju ga okrenuti u svoju korist. Sportaši koji imaju ovu sposobnost su svakako u prednosti, vrlo brzo i pouzdano se okreću treninzima i novim utakmicama. Bez straha od novog poraza. Strah od poraza samo donosi novi poraz, ali i dalje daljnje pogoršanje samopouzdanja sportaša i prije svega stvara mu sumnju u njegove sposobnosti, začarani krug iz kojeg je vrlo teško izaći. Bolji sportaši, odnosno oni koji takve stvari prihvate još u razvoju svog karaktera i sportske ličnosti bolje će i reagirati nakon poraza, brže će uspjeti stići do nove pobjede koja je najbolji lijek za svaki poraz. Nije sve (u slučaju nogometa) u nogama, ima nešto bitno i u – glavi.

Autor: R. Perme

Foto:hrt.radio.hr

Komentari

komentari


Related Articles

Prilika za kraj?

Podijeliti navijače Rijeke nije lako, ali nikome u novijoj povijesti ne uspijeva kao Anasu Sharbiniju. Možemo ga voljeti ili mrziti

Dan kada sam je upoznao

Proteklih mjesec i pol dana, od kada sam saznao da se želi upoznati sa mnom, bili su puni neizvjesnosti i

Novinari iz kućnih fotelja

Po istraživanju raznoraznih europskih agencija za očuvanje ljudskih prava i novinarskih sloboda, Hrvatska stoji relativno loše u odnosu na ostale