Kekovi pešekani pojeli farske ovčice

U prvoj utakmici 3. pretkola Europa lige Rijeka je pobijedila Vikingur rezultatom 1:5.

Víkingur – Rijeka 1:5 (1:2)

Tórshavn – Stadion Tórsvøllur. Utakmica 3. pretkola UEFA Europa lige. Gledatelja: 500.

Suci: Dimitar Mečkarovski, Marjan Kirovski, Dejan Kostadinov, Dejan Jakimovski (svi Makedonija). Delegat: Jean-François Crucke (Belgija).

Strijelci: 14′ 0:1 Lešković (Brezovec), 35’ 1:1 Hansson (S. Olsen), 45+1’ 1:2 Kvržić, 52′ 1:3 Jahović (Kramarić), 76’ 1:4 Kvržić (Jahović), 81’ 1:5 Kramarić (Ajayi)

Žuti kartoni: S. Vatnhaman, Gregersen (Víkingur).

Víkingur Gøta: Turi, A. Olsen (od 77’ Sorensen), Gregersen, B. Hansen, E. Jacobsen, H. Hacobsen, S. Olsen, S. Vatnhamar, Hansson (od 64’ H. Hansen), Djurhuus (od 45’ Đorđević), Justinussen.

HNK Rijeka: Vargić – Tomečak, Mitrović, Lešković, Leovac – Jugović (od 64’ Ajayi), Brezovec, Jajalo (od 68’ Zlomislić), Kvržić – Kramarić (od 82’ Čanađija) – Jahović.

Statistika utakmice

Udarci (u okvir): Víkingur 5 (2), Rijeka 20 (8).

Udarci iz kuta:Víkingur (3), Rijeka (8).

Zaleđa: Víkingur (4), Rijeka (1).

Prekršaji: Víkingur (7), Rijeka (7).

Prvi pogodak je već u 14. minuti postigao Marko Lešković te tako potvrdio dobru ovogodišnju skakačku formu riječkih stopera. I prije toga Rijeka je imala nekoliko dobrih prilika, od kojih izdvajamo onu Jahovića, kada je neometan lijevom nogom prebacio okvir gola.

Do 34. minute trebalo je čekati na izjednačenje Vikingura. Zabio je igrač s  brojem 11, Hanssson, te time šokirao mnogobrojne navijače Rijeke okupljene po riječkim kafićima te uz računala.

Ubrzo je uslijedio slobodni udarac iz opasne situacije iz koje je Jahović ponovno prebacio okvir vrata. U zanimljivoj utakmici uzbuđenja ne prestaju, Vikingur je u 37. minuti imao opasan udarac, ali ishod je isti, gol je prebačen.

U 41. minuti Mitrović je zamalo udarcem s distance promašio okvir gola. To je bio samo uvod u novo veselje Rijeke. U 46. minuti, iskosa s lijeve strane, suprotne rašlje je  lijepo naciljao Kvržić te vratio Rijeku u vodstvo. Tim rezultatom otišlo se i na odmor.

U 54. minuti Rijeka je povisila svoje vodstvo. Nakon ubačaja Kramarića s desne strane, Jahović glavom sa sedam metara trese mrežu Vikingura. Jahović je u 60. minuti mogao povećati rezultat, neometan s osam metara tukao slabo te je vratar Vikingura, Turi,  odbio loptu u korner.

Nakon promašaja Kramarića u 65. minuti umjesto Jugovića u igru ulazi Ajayi. Kramarić je u 68. minuti iskušao udarac iz distance, ali je prebacio vrata. Rijeka je drugom poluvremenu pristupila mnogo ozbiljnije, vjerojatno je Kekova jezikova juha u svlačionici urodila plodom.

Jajalo je u 70. minuti napustio igru, a umjesto njega je ušao Zlomislić. Ubrzo je uslijedio opasan udarac Đorđevića, ali i to je promašilo okvir. U 73. minuti pogodak Kvržića opravdano je poništen zbog nedozvoljene pozicije.

Nije to poljulalo samopouzdanje Kvržića, koji je u 76. minuti, nakon duplog pasa s Jahovićem, postigao svoj drugi, riječki četvrti, pogodak na utakmici te potvrdu plasmana u play off Europa lige.

U 82. minuti Ajayi je izborio kazneni udarac kojeg je Kramarić rutinski pretvorio u pogodak. Nakon pogotka Kramarić napušta igru te prepušta mjesto debitantu u bijelom dresu, Čanađiji.

Nakon što je sudac označio tri minute nadoknade Vargić je iz donjeg desnog kuta izvadio loptu te nije dozvolio Faranima da se po drugi puta na ovoj utakmici povesele.

To je ujedno bila posljednja prilika na utakmici, a Rijeka kući nosi osjetnu prednost i gotovo siguran prolazak u play off Europa lige.