Korak do pobjede razuma

by S. Lončar | 05/10/2014 18:56

Hajduk – Rijeka 1:1 (1:0)

Dugopolje – Stadion Hrvatskih vitezova. Utakmica 11. kola MaxTV Prve lige. Gledatelja: 5.000.

Suci: Fran Jović (Zagreb), Igor Krmar (Zagreb), Siniša Premužaj (Varaždin), Ivica Radošević (Gospić). Delegat: Zlatko Stanković (Zagreb). Kontrolor suđenja: Predrag Borovac (Višnjevac).

Strijelci: 22’ 1:0 Caktaš (11 m.), 64’ 1:1 Kvržić (Jajalo).

Žuti kartoni: Maloča, Milić, Gotal, Vuković, Mezga (Hajduk), Leovac, Mitrović (Rijeka).

HNK Hajduk Split: Kalinić – Vršajević, Maloča, Milović, Milić – Bradarić, Sušić, Caktaš (od 77’ Vuković) – Mezga, Maglica (od 76’ Bencun), Gotal (od 61’ Kouassi).

HNK Rijeka: Vargić – Tomečak, Mitrović, Lešković, Leovac – Jugović (od 65’ Vešović), Moisés, Jajalo (od 83’ Cvijanović), Kvržić – Krstanović, Kramarić.

Prvo poluvrijeme:

2′ Pokušao je Maglica ubaciti s desne strane ali lopta mu je prešla malo preko noge i umalo iznenadila Vargića koji je odbio u korner. Nakon udarca iz kuta pucao je Milović ali Vargić je bio spreman.

5′ Udarac je iz kuta za Rijeku sa strane gdje su smješteni pavijani, ovaj navijači, Hajduka ali stolice su počele letjeti prema Mati Jajalu zbog čega traje prekid.

9′ Nastavljena je utakmica nakon prekida…

20′ Ubačaj Vršajevića s desne strane pogodio je Leškovića u ruku a sudac Jović pokazao na bijelu točku.

22′ Sigurni realizator najstrože kazne bio je Mijo Caktaš.

28′ Počele su letjeti stolice i prema treneru Rijeke Matjažu Keku… Tužna slika u Dugopolju.

38′ Igrao je Milović rukom u kaznenom prostoru, slično kao i Lešković u 20. minuti, ali ovoga puta za Jovića nema jedanaesterca.

39′ Pucao je Jajalo sa 16 metara nakon kornera ali slabijom nogom nije uspio ugroziti Kalinića.

41′ Vargić je odličnom dugom loptom proigrao Kvržića koji je bio nesebičan i pokušao uposliti Kramarića. Njegov pokušaj osujetila je domaća obrana i zaustavila napad Rijeke.

43′ Novi dobri napad Rijeke ali Leovac povratnom loptom nije pronašao nikoga od napadača.

45′ Krstanović je dobio dubinsku loptu na desnoj strani ali njegov pokušaj udarca/ubačaja nije pronašao nikoga od suigrača.

Drugo poluvrijeme:

64′ Zoran Kvržić GOOOOL!!! Hajduk – Rijeka 1:1. Zoran Kvržić je u kaznenom prostoru Hajduka primio sjajnu dubinsku loptu Jajala i matirao Kalinića.

72′ Krstanović je dobro primio loptu u kaznenom prostoru Hajduka, okrenuo čuvara, ali u trenutku udarca netko je blokirao njegov pokušaj.

74’ Rijeka je oštećena za čisti pogodak, nakon što je suđeno nepostojeće zaleđe na Tomečaku, koji je kasnije proigrao Kramarića za pogodak.

78′ Odlično je pucao Kramarić nakon driblinga na lijevoj strani ali Kalinić brani njegov udarac. Nakon udarca iz kuta na drugoj vratnici ponovo je pucao Kramarić ali još jednom u domaćeg vratara.

84’ Leovac je pogođen nekim predmetom u ruku.

85′ Odličan udarac Kramarića s 20-ak metara ali Kalinić odbija u korner.

86′ Natrčao je Tomečak na odbijenu loptu nakon kornera ali s vrha šesnaesterca pucao pokraj Kalinićevog gola.

Nogometaši Rijeke nisu u Dugopolju uspjeli pobijediti Hajduk, utakmica u kojoj se nogomet igrao tek sporadično završila je podjelom bodova, Rijeka je time nastavila niz od devet susreta neporaženosti protiv splitskog kluba. Atmosfera “usijanih glava” osjećala se i danima prije susreta, europska Rijeka nadomak Splita potpuno je nadigrala protivnika, posebice u drugom dijelu, no za pobjedu su ponekad potrebni i regularni nogometni uvjeti kao i uravnotežen sudački kriterij. Protiv toga se nije moglo, a cijeloj momčadi na čelu s trenerom Matjažom Kekom treba čestitati što su uopće i odigrali susret do kraja u svakakvim, samo ne nogometnim uvjetima u maloj općini Dugopolje.

Mogli su se ovakvi postupci od strane navijača domaćina i unaprijed očekivati, no svejedno zapanjuje količina netrepeljivosti i opća atmosfera linča pristupa na stadionu. Sljedeći puta kada Igor Tudor krene pričati o količini mržnje s kojom se susreo u Rijeci predlažemo mu da još jednom baci pogled u vlastito dvorište, ili bar na balkon, Dugopolje, najbolji primjer istoga. Također, i ovoga puta očekujemo izjavu Marina Brbića kako nije vidio nikakve nerede, njegova selektivna slijepost je već tema istraživanja najboljih svjetskih medicinskih stručnjaka koji i dalje na tu temu naprežu svoje moždane vijuge.

“Dobrodošlicu” je Torcida iskazala već u petoj minuti susreta. Ubačaj iz kuta za momčad s Kantride trebao je izvesti Mato Jajalo, no Torcida je mislila drugačije. Razni predmeti, ponajviše stolice Stadiona Hrvatskih vitezova krenule su prema korner zastavici, riječki veznjak našao se tako na meti divljačkih ispada frustriranih ljudi koji su se svojski potrudili gađati igrače i stručni stožer. Šestominutni prekid malo je “primirio” takozvane ljubitelje nogometa, no mržnja prema svemu što je riječko, kao i prema nogometašima Rijeke samo se malo zatomila. Kako je biti na meti bijelih stolica i ostalih tvrdih predmeta možda najbolje zna Marin Leovac koji je u drugom dijelu i pogođen, no utakmica se poslije nije prekidala. Sudac Fran Jović zna zašto, kao što zna zašto je dopuštao brojne u najmanju ruku preoštre, a često i opasne startove na riječke igrače. Čak i prema takvom čudnovatom kriteriju kapetan Hajduka Mario Maloča susret je trebao odgledati s užarenih tribina. Šlag na tortu svakako je i poništeni regularni pogodak Andreja Kramarića, iako taj “krimen” više ide na dušu pomoćnom sucu.

‘Ajmo malo i o nogometu. Dopuštena gruba igra na granici regularnosti svakako je više odgovarala”nabrijanom” domaćinu, Rijeka nije uspijevala nametnuti u potpunosti svoju pas igru. Kramarić i Krstanović bili su odsječeni od vezne linije, a i kod stvorenih prilika falio je riječki miran i filigranski precizan zadnji pas kako bi se postigla nogometna “egzekucija”. Nespretno igranje rukom nesigurnog Leškovića Hajduku je praktički iz ničega otvorilo priliku za vodstvo. Caktaš je bio siguran realizator najstrože kazne, “panenka” je umrtvila Vargića na golu.

Nastavak susreta donio je Rijeci veći posjed, nekoliko odličnih prilika i udaraca Kramarića (dvaput) pa zatim i strijelca Kvržića koji, nakon što je sjajno matirao Kalinića, više nije bio toliko precizan. Već spomenuti poništeni regularni pogodak bio bi dovoljan za slavlje, ovako ostaje mali žal za propuštenim prilikama i bodovima. Rijeka sigurno plovi dalje, Rijeka je u svim elementima nogometne igre bila bolji protivnik, ali opet nije uspjela naplatiti svoju znatno bolju igru. Mišljenja smo kako bi da se ova utakmica odigra deset puta u većini slučajeva Rijeka izašla pobjednikom, nedostajalo je malo svježine, energije pa i sreće. Međutim, nastavak je ovo serije nepobjedivosti Rijeke u Jadranskim derbijima, brojač je stigao do devet, posljednje slavlje Hajduk je osjetio još na proljeće 2012., u prvoj utakmici od kako je Damir Mišković zasjeo u predsjedničku fotelju kluba s Kantride.

Uz ovakav pristup i zalaganje, straha nema. Strah jedino postoji kada se nogometna utakmica pretvori u rat na tribinama i travnjaku, ovakvi susreti više su prilika za ostale institucije koje bi trebale raditi svoj posao na zadovoljstvo svih građana ove zemlje.

Autori: S. Lončar, V. Vivoda i F. Stojanac