Zagreb – Stadion Maksimir. 1. kolo Kvalifikacija za EURO 2016. Gledatelja: 7.998.

Suci: Vladislav Bezborodov, Nikolay Golubev, Maksim Gavrilin, Valeriy Danchenko (svi Rusija). Delegat: Steve Stride (Engleska).

Strijelci: 46′ 1:0 Modrić, 81’ 2:0 Kramarić

Žuti kartoni: Mandžukić (Hrvatska), R. Fenech (Malta). Crveni kartoni: Borg (Malta).

Hrvatska: Subašić, Milić, Ćorluka, Lovren, Srna, Rakitić, Halilović (od 67’ Kramarić), Modrić, Brozović, Kovačić (od 46’ Jelavić), Mandžukić (od 79’ Olić)

Malta: Hogg, Borg, Agius, R. Camilleri, R. Fenech, Failla, P. Fenech (od 87’ Scicluna), R. Muscat (od 76’ Kristensen), Z. Muscat, M. Mifsud (od 34’ Bezzina), Schembri.

Na startu kvalifikacija za Europsko prvenstvo koje će se 2016. godine, odigrati u Francuskoj, zgoditak u prvoj natjecateljskoj utakmici zabio je, igrač rijeke, Andrej kramarić.

108 (89)

Hrvatska je na startu kvalifikacija izborila pobjedu i upisala tri već unaprijed uknjižena boda. Iako igra nije bila blistava pamtit ćemo pobjedu. Za nas i naš klub posebno će ostati u sjećanju 81. minuta kada je Kramarić postigao zgoditak za konačnih 2:0. Izbornik je u startu iznenadio mnoge uvrstivši Milića od prve minute u sastav, dok Strinića koji je startao u posljednjoj provjeri protiv Cipra nije bilo niti na klupi za rezerve igrače. Također malo iznenađenje je bilo i to što se unatoč najavama Kovač opredijelio za Brozovića umjesto za puno ofenzivnije orijentiranog Kramarića.  Početak utakmice, umjesto najavljenog hrvatskog uragana, prigodom je otvorila Malta. Schembri se oslobodio Milića i uspio uputiti kvalitetan udarac, no Subašić je bio spreman. Uglavnom spora igra naših nogometaša dala je gostima dovoljno vremena da poslože čvrsti blok. U takvoj konstelaciji snaga bilo je jasno da će Vatreni teško probiti zid koji su Maltežani sagradili ispred svojih vratiju.

Za prvu pravu prigodu naših reprezentativaca morali smo čekati 16. minutu. Rakitić je sjajno proigrao Mandžukića koji iz voleja puca pored gola gostiju. Nakon toga nastavlja se razdoblje bezidejne igre. Hrvatska uglavnom ima loptu u nogama no, umjesto u dubinu, lopta prečesto ide u širinu. To rezultira brojnim pokušajima ubacivanja sa bočnih pozicija. Nisu to bili kvalitetni ubačaji, a kada bi poneki prošao prvog čovjeka u bloku lopta bi teško pronalazila usamljenog Mandžukića u srcu šesnaesterca. U 31. minuti Mandžukić i Borg su se obostrano navlačili dok Borg nije udario našeg napadača, čime je zaslužio izravan crveni karton.

Sat vremena s igračem više trebalo je biti i više nego dovoljno da bi se završio posao protiv nedoraslog suparnika. No kako se približavao kraj poluvremena bilo je sve jasnije da je izbornik pogriješio kad je iz početnog sastava izostavio Kramarića. Na poziciji, za koju je bilo predviđeno da će zauzeti Kramarić, Brozović se nije najbolje snašao pa je izbornik ubrzo napravio rošadu poslavši Rakitića više prema naprijed. Nije to donijelo previše promjena u igri i bilo je jasno da će izbornik na poluvremenu morati napraviti neke promjene. Sve vrijedno spomena do kraja prvog djela zbilo se u 43. minuti kada je Halilović dobro potegao, a iz kornera koji je uslijedio nakon toga Mandžukić je pucao glavom iznad vrata.

Sretan Rođendan, Luka!

Nastavak utakmice počinje pomalo neočekivanom promjenom. U svlačionici je ostao Kovačić a na travnjaku ga je zamijenio pomalo neočekivano Jelavić. Hrvatska je, u nastavak, krenula puno odlučnije što je rezultiralo pogotkom na samom početku drugog dijela. Sjajno je s tridesetak metara opalio Luka Modrić i neobranjivo pogodio u desni kut Hoggovih vratiju. Kockasti su ipak ubrzali protok lopte pa se Maltežani sve teže brane. Redaju se prigode no, Halilović, Modrić, Milić i Rakitić ne pronalaze put do mreže. Igra je naročito živnula kada je Kramarić zamijenio Halilovića. U 74. minuti Kramarić se sjajno oslobodio braniča gostiju no njegov udarac s ruba kaznenog prostora zaustavila je greda. U 81. minuti gosti su, ipak kapitulirali. Akcija slična onoj koja je prethodila prvom pogotku protiv Ciprana u Puli.  Opet Modrić gura u dubinu, ulogu asistenta preuzima Jelavić dok je Kramarić sada u ulozi strijelca. Nakon toga valja izdvojiti tek pokušaj Brozovića u sudačkoj nadoknadi koji je vratar gostiju, Hogg skrenuo u gredu.

Puno je posla pred izbornikom!

Utakmica je završila očekivano, tri boda su izborena relativno lagano. Sigurno da je Vatrenima puno pomoglo i rano isključenje gostiju koji su u nastavku ipak osjetno pali u tempu i naravno da je bilo jasno da nam se ne mogu oduprijeti. Ono što nas treba zabrinuti je to što protok lopte još uvijek nije dovoljno brz da bi protivnika, koji je u rangu Malte, mogao ostaviti na krivoj nozi. Mandžukić je opet djelovao odsječeno. Dok Milić nije dokazao da može biti trajno rješenje na lijevom boku. Mladosti ima, iskustva ima, a ima i kvalitete. Kada se te tri komponente stope u jednu cjelinu ne sumnjamo da će Hrvatska biti vrlo jaka te da plasman na Euro ne bi trebao doći u pitanje. Pred izbornikom i njegovim suradnicima je puno posla, a vrlo važan ispit koji će odgovoriti jesu li na pravom putu slijedi u listopadu u Bugarskoj.