Na lijepom bijelom Dunavu: Rijeka pokorila Beč

Austria Wien – Rijeka 1:3 (0:2)

Beč – Ernst Happel Stadion. Utakmica 3. kola grupne faze UEFA Europa lige. Gledatelja: 20.690.

Suci: Sandro Schärer, Slađan Josipović, Bekim Zogaj i Stephane De Almeida (svi Švicarska). UEFA Delegat: Andrey Medintsev (Bugarska).

Strijelci: 21’ 0:1 Gavranović (Bradarić), 31’ 0:2 Gavranović (Acosty), 90′ 1:2 Friesenbichler (Holzhauser), 90+2′ 1:3 Kvržić (Pavičić).

Žuti kartoni: Monschein, Salamon, Klein (Austria), Gavranović, Elez, Sluga (Rijeka).

FK AUSTRIA WIEN (4-4-2): Pentz – Klein, Westermann, Kadiri Mohammed, Salamon – De Paula (od 59′ Tajouri), Holzhauser, Serbest (od 77′ Prokop), Pires – Friesenbichler, Monschein.

HNK RIJEKA (4-2-3-1): Sluga – Vešović, Župarić, Elez (od 70′ Punčec), Zuta – Bradarić, Maleš – Acosty (od 79′ Kvržić), Mišić (od 77′ Pavičić), Gorgon – Gavranović.

Austria Rijeka 1 3 statistika

Rijeka je u Beču ostvarila prvu povijesnu gostujuću pobjedu u grupnoj fazi Europa lige i tako ostala u igri za europsko proljeće. Nakon dva pogotka Marija Gavranovića sredinom prvog dijela, domaćini su bezuspješno pokušavali doći do pogotka u nastavku susreta, da bi smanjili na 1:2 tek u 90′. No, u sudačkoj nadoknadi Kvržić je postigao treći riječki pogodak i bodove poslao na Kvarner.

Domaćem strategu Thorstenu Finku nedostajali su ozlijeđeni vratari Hadžikić i Almer, braniči Stark, Borković, Ruan i Martschinko, te ofanzivci Grünwald, Demaku i Venuto. U sastav se vratio oporavljeni iskusni branič Westermann. S druge strane Matjaž Kek nije mogao računati na ozlijeđenog Hébera. U odnosu na subotnju utakmicu u Puli, Maleš i Acosty su u sastavu zamijenili Pavičića i Črnica.

Pred početak utakmice, austrijska publika pljeskom je dočekala Alexandera Gorgona, koji je cijelu karijeru prije dolaska u Rijeku proveo u Austriji Beč. Početno ispitivanje snaga potrajalo je dvadeset minuta, tijekom kojih nije zabilježen niti jedan udarac. Rijeka je došla u vodstvo u 21′ iz prve prilike na utakmici. Acosty je s desnog krila odigrao za Bradarića, koji je proslijedio loptu za Gavranovića. Nečuvani napadač Rijeke poslao je loptu u lijevi kut Pentzovog gola za 0:1. Velika prilika za Austriju u 24′. Klein je ubacio s desne strane, a Monschein je ostao sam kao duh na nekoliko metara od gola. Uslijedio je jak udarac iz voleja, ali Sluga je odlično reagirao i spriječio ekspresno izjednačenje. U 28′ Gorgon je izbacio Acostyja na desnoj strani, napadač Rijeke okušao je udarac lijevom nogom, ali bio je to lak posao za vratara Austrije. U 30′ Bradarić je pokušao s 30 metara, ali lopta je otišla iznad grede. Već u sljedećoj minuti Rijeka je udvostručila vodstvo. Elez je sjajnom dugom dijagonalom pronašao Acostya, koji je smirio loptu i sjurio se prema domaćem golu, na rubu kaznenog prostora loptu gurnuo za Gavranovića koji se priključio iz drugog plana i pogodio za 0:2. U 37′ pokušao je Friesenbichler glavom nakon kornera ali bez prave opasnosti za Slugu. Do kraja prvog dijela više nije bilo uzbuđenja, te su Riječani na odmor otišli s dva gola prednosti.

Na otvaranju drugog dijela, u 49′ Vešović je sjajno zavrtio čuvara na desnoj strani, te ubacio, ali udarac Gorgona je blokiran. U nastavku susreta Austria je kontrolirala posjed lopte, ali bez konkretnijih prilika sve do 72′. Tada je Tajouri sjajno pucao s 18 metara, ali fenomenalna reakcija Sluge i vratnica spasili su riječke nogometaše. U 80′ Kvržić su našao u izglednoj poziciji u završnici kontre, ali umjesto udarca, odlučio se na ubačaj, koji je završio u korneru. Nakon kornera, pucao je Gorgon ali lopta je otišla preko grede. U sljedećoj minuti Gavranović je sjajno izbacio Kvŕžića koji je umjesto udarca pokušao proigrati Pavičića i prilika je propala. U 90′ domaćini su došli do pogotka. Holzhauser je ubacio iz slobodnog udarca, Friesenbichler bio najspretniji i glavom pogodio za 1:2. No, domaća nada u izjednačenje potrajala je tek dvije minute. U 92′, Gorgon je povukao loptu, pronašao Pavičića na desnoj strani, koji je ubacio, a Kvržić glavom pogodio za konačnih 1:3.