14 Prekršaji

13

322 (264) Dodavanja (točna)

541 (483)

Hrvatska je na gostovanju kod Italije odigrala 1:1. Nažalost, utakmicu su obilježile nenogometne scene, o čemu će se još pričati narednih dana.

Naša reprezentacija je dobro otvorila utakmicu, diktirala igru u početnim minutama, prvenstveno zahvaljujući slobodnim bekovima kao posljedici sučeljavanja 4-2-3-1 formacije na 3-5-2. Pokušali smo nekoliko puta ugroziti talijanska vrata, kada se desio šok. Talijani su u prvom prelasku centra poveli. Centaršut s desne strane hrvatska obrana nije očistila, lopta je nakon dodavanja Zaze došla do Candreve na dvadesetak metara, koji je precizno pogodio sam donji lijevi kut za 1:0.

Hrvatska je jako brzo izjednačila snažnim udarcem Perišića. Gol ipak ide na dušu Gianluigiju Buffonu, nekad jednom od najboljih golmana svijeta. Utakmica je krenula u nekonkretne vode, gdje se Italija taktički opredijelila na povučenu formaciju i pokušaje da ugroze naša vrata iz kontranapada. Hrvatska je imala jalovu inicijativu, lagano dolazila do napadačke trećine, kada protiv guste talijanske obrane nije imala ideju kako ugroziti Buffona. Pokušavali smo centaršutevima, što su talijanski stoperi lakoćom branili.

Već u 28. minuti Modrić je morao izaći iz igre radi ozljede prednje lože, te je umjesto njega ušao Kovačić. Vrijedi spomenuti da se hrvatska reprezentacija propisno osramotila amaterskim izvođenjem dva slobodna udarca, kad su potencijalnu opasnost kreativno upropastili.

Drugo poluvrijeme smo opet otvorili bolje od Talijana, ali je posjed lopte svejedno ostao jalov. Uslijedio je prekid utakmice, te u nastavku uglavnom nepovezana igra, iako je Perišić imao odličnu priliku za još jedan pogodak i epitet igrača utakmice.

Bilo bi pošteno postaviti pitanje dali su za neuvjerljivu igru krivi neraspoloženi igrači ili nejasna vizija kako postići pogodak više? Naravno, uvijek se možemo sakriti iza floskule kako je bod na teškom gostovanju odličan rezultat, ali možemo biti iskreni prema sebi i reći da postoji veliki prostor za napredak. Večerašnji domaćin također može analizirati vlastite nedostatke, jer nisu pokazali puno dobrih stvari.

Pojedinačno govoreći, možemo spomenuti rezerviranog Srnu, izrazito neuvjerljivog Pranjića, potpuno izgubljenog Olića uz ostatak momčadi koji je odigrao bolje od navedenih, ali svejedno potpuno prosječno. Nitko se nije istaknuo uvjerljivom igrom, osim raspoloženog Perišića, koji je postigao pogodak, ali i propustio odličnu šansu za pobjedu. Igračima se angažman ne može osporiti, trudili su se, trčali, primali batine ali nešto nedostaje. Mandžukić je i dalje bez pogotka u ovim kvalifikacijama, a ne može ga ni postići kad mu ekipa nije napravila prigodu.

Od igrača Rijeke nitko nije započeo utakmicu, a ušao je Kramarić u 68. minuti. U dobivenom vremenu nije napravio ništa značajno.

Huligani s hrvatskog dijela tribine su si uzeli za pravo pokušati prekinuti utakmicu, tvrdeći kako je to obračun s vrhuškom HNS-a. Nažalost, u toj borbi su se više obračunali sa svim Hrvatima željnim reprezentacije. Paradoksalno, svojim potezom su iskoristili reprezentaciju za vlastite interese – a to je baš ono protiv čega se navodno bore. Postigli su veliki autogol, jer upravo sada su dokazali kako represivni aparat nije dovoljno dobar kada se mogu događati takvi incidenti i da je potrebno oštrije postupanje s takvim, manjinskim dijelom navijača. Dali cilj svaki puta opravdava sredstvo, je li Machiavelli i večeras zaista bio u pravu, ostavit ćemo na odgovor Vama. I na razmišljanje o sredstvu, cilju i – poanti. Ali neke se stvari moraju nazvati pravim imenom. No vrijednosni sud akcija pojedinaca ostavaljamo na volju – pojedincu. Nećemo se i ne želimo igrati zakona, iako se u nekim zemljama krovne nogometne organizacije postavljaju iznad – svih.