Moja Rijeka, moji snovi

by S. Lončar | 26/07/2017 20:59

Red Bull Salzburg – Rijeka 1:1 (0:1)

Salzburg – Red Bull Arena. Prva utakmica 3. pretkola UEFA Lige prvaka. Gledatelja: 12.714.

Suci: Daniel Stefanski, Marcin Boniek, Dawid Igor Golis i Zbigniew Dobrynin (svi Poljska). UEFA delegat: Claude Kremer (Luksemburg). UEFA Kontrolor suđenja: Mehmet Murat Ilgaz (Turska).

Strijelci: 30′ 0:1 Gavranović (Ristovski), 49′ 1:1 Hwang (Yabo).

Žuti kartoni: Hwang, Ulmer (Red Bull Salzburg), Vešović, Župarić (Rijeka).

FC RED BULL SALZBURG (4-4-2): Walke – Lainer, Ćaleta-Car, Paulo Miranda, Ulmer – Yabo (od 77′ Rzatkowski), Samassékou, Minamino, Berisha – Dabbur (od 90′ Wolf), Hwang (od 72′ Gulbrandsen).

HNK RIJEKA (4-2-3-1): Sluga – Ristovski, Župarić, Elez, Vešović – Bradarić, Mišić – Kvržić (od 72′ Zuta), Gorgon, Héber (od 58′ Maleš) – Gavranović (od 87′ Jelić).

Statistika RBS Rijeka 1 1[1]

Neriješen rezultat i vrijedan pogodak u gostima, rezime je susreta Red Bull Salzburga i Rijeke u Mozartovom gradu. Bijeli su ostvarili cilj, te o prolasku odlučuju na Rujevici za sedam dana. Matjaž Kek na raspolaganju nije imao tek već duže vrijeme ozlijeđenog Gomelta. Riječki strateg napravio je četiri promjene u odnosu na subotnju utakmicu protiv Rudeša. Prema očekivanju, u sastav su se vratili Vešović, Elez i Bradarić, koji su zamjenili Zutu, Punčeca i Maleša, dok je na lijevokrilnoj poziciji Héber startao umjesto Mateija. Domaći strateg Marco Rose je ipak mogao računati na Valona Berishu, dok su nedostajali ozlijeđeni Lazaro, Schlager, Atanga i Tetteh.

Nakon početnog pritiska domaćina koji nije napravio izglednu priliku iz posjeda, prvi su prema golu zapucali Riječani. Gavranović je već u 9. minuti pucao iz izgledne situacije, no lopta je otišla pokraj gola. Prva prava prilika za Riječane uslijedila je već u 13. minuti. Heber je na ubačaj Bradarića «opalio» poluvolej, no lopta je otišla ravno u ruke domaćeg golmana Walkea. U 24. minuti najbliže pogotku bio je Župarić, njegov udarac glavom na ubačaj iz kornera Mišića, bio je za par centimetara neprecizan. U 29. minuti plavo-bijeli sami su sebi «skuhali» polušansu, no nes(p)retan odbijanac Eleza mirno je ukrotio Sluga. Već u idućem napadu Rijeka je povela. Mario Gavranović, prekrasnim pogotkom glavom na ubačaj Stefana Ristovskog, u 30. minuti susreta okrunio je odlično prvo poluvrijeme Rijeke. Zalog je to odlične prilike da u uzvratu na rasprodanoj Rujevici na krilima navijača hrvatski šampion osigura novu europsku bajku.  Još da je Gorgon u 36. minuti bolje reagirao…

U nastavak susreta Rijeka kao da je ušla s ručnom kočnicom i to im se osvetilo već u 49. minuti. Izgubljenu loptu na centru osvojio je Yabo, jednim potezom izigrao je riječku obranu i asistirao Hwangu koji je prevario Simona Slugu za 1:1. Nakon gola Salzburg je silovito krenuo prema vodećem pogotku. U 60. minuti Minamino je sjajno pucao s 10-ak metara, njegov udarac još bolje je obranio Sluga. Najbolju priliku susreta imao je u 72. minuti Munas Dabbur koji je s doslovce pet metara promašio prazna vrata. Sluga je već bio savladan. Božica Fortuna osmjehnula se Rijeci u tom trenutku, no hrabri pristup i pametna igra dostojna hrvatskog prvaka nagradila je Kekove trupe meč loptom na Rujevici. To je upravo ono što je Kek poželio. Maestro, orkestar je Vaš, neka Rujevicom u uzvratu odjekuje na sve strane «Način života» i nova pobjeda Rijeke. Moje pjesme, moji snovi. Još uvijek sanjamo remake kultnog filma koji se upravo snimao u Salzburgu i okolici. Neka Rujevica bude nova filmska kulisa. Scenarij pobjednika.

S. Lončar i V. Vivoda.

Armada – snaga Rijeke i grada

Preko dvije tisuće raspjevanih navijača Rijeke od prve do posljednje minute po jakoj kiši nije prestalo bodriti svoju momčad i nositi je do vrijednog rezultata na Red Bull Areni. Tako se bodri i voli Rijeka, tako se voli i cijeni svoj voljeni grad i klub. Nema sumnje da će i neko iduće europsko gostovanje (jer sigurno će ga biti, bez obzira na uzvrat) natjerati brojne Riječanke i Riječane da svoj godišnji odmor poklone jedinoj, vječnoj i voljenoj – Rijeci.