Zagreb – Stadion NK Zagreb. Utakmica 3. kola MAXtv Prve lige. Gledatelja: 1500.

Suci: Damir Batinić, Hrvoje Barišić, Dejan Berger i Dario Bel (svi Osijek). Delegat: Damir Čilić (Vinkovci). Kontrolor suđenja: Dušan Kukić (Sisak).

Žuti kartoni: Ljubičić (Zagreb), Bradarić, Radošević, Samardžić (Rijeka).

Crveni karton: Radošević (Rijeka).

Strijelci: 23’ 0:1 Balaj 25’ 1:1 G. Boban 32’ 1:2 Balaj 35’ 2:2 G. Boban 73’ 3:2 Krovinović 78’ 3:3 Bezjak

NK ZAGREB: Livaković – Muić (42’ Kovačić), Kolinger, Musa, Ćubel – Stepčić, Ljubičić (27’ Mudražija), Šulc – Krovinović, Medić (64’ Gudelj), G. Boban.

HNK RIJEKA: Sluga – Tomečak, Mitrović, Samardžić, Leovac – Bradarić (53’ Radošević), Močinić – Jugović (60’ Moises), Sharbini, Tomasov – Balaj.

zag ri

Stotinjak svojih najvjernijih navijača koji su potegli do Zagreba Rijeka niti u trećem kolu MaxTV Prve lige nije uspjela darivati pobjedom. Još jedan remi Bijelih uz greške obrane nije ispunio srca ljubitelja nogometa na Kvarneru, sve češće su zabrinute ćakule i strah od loše sezone.

Rijeka je utakmicu u Kranjčevićevoj započela u izmijenjenom sastavu u odnosu na utakmicu s Aberdeenom. Umjesto Romana Bezjaka započeo je Bekim Balaj, Anas Sharbini zauzeo je mjesto Moisesa, Vedran Jugović Odise Roshija, Ivan Močinić Josipa Radoševića, a Ivan Tomečak Stefana Ristovskog.

Dobro su Riječani krenuli u utakmicu te već u trećoj minuti zaredali dva udarca iz kuta, a u 6. je nakon duge lopte Samardžića na Leovca ovaj proigrao Tomasova koji s ruba šesnaesterca puca izvan gola. Već u sljedećoj minuti prijeti Zagreb, opasni Boban puca iskosa, ali Sluga brani. U 9. minuti lijepa akcija Riječana, otvorila se polukontra koju sprječava Musa uklizavanjem nad Jugovićem.

Gotovo svaka akcija Bijelih završavala je prijetnjom po gol Zagreba,  izdvojit ćemo sjajan udarac Tomasova s preko 20 metara kojeg je Livaković uz velike probleme obranio te akciju u kojoj je Balaj prizemnom loptom na nekoliko metara tražio Tomasova, Livaković odbio, ali samo do Sharbinija. Kapetan Rijeke povratnom je loptom pronašao Leovca čiji udarac zaustavlja vratnica, a loptu Zagrebaši čiste s gol linije.

No, 23. minuta donijela je vodstvo Rijeci. Sharbini je pritisnuo Muića koji griješi te idealno poslužuje Balaja koji oči u oči probija Livakovića za vodstvo Bijelih. I baš kada se činilo da će ovo biti utakmica bez previse nervoze za sve simpatizere kluba s Kantride, već sljedeći napad donosi poravnanje. Boban je na lijevoj strani ostao sam sa Samardžićem, kojeg ljulja te loptu šalje u prvi kut loše postavljenog Sluge. Rijeka još jednom nije izdržala u vodstvu, zabrinjavajuć podatak za trenera Keka.

Ponovno je Rijeka preuzela konce igre, u 30 minuti nakon prekršaja na Leovcu slobodni udarac s ruba kaznenog prostora dobro izvodi Bradarić, ali lopta odsjeda na vanjskom dijelu mreže. I onda, ponovno Balaj. Kombinacija nakon još jednog kornera Rijeke dovela je loptu do Tomasova čiji udarac brani odlični Livaković, ali samo do Balaja, kojem preostaje lak posao. Drugi gol danas Albanca, Rijeka je ponovno u vodstvu.

Nije tu bio kraj uzbuđenjima, Bijeli su ostali vjerni svojem ovogodišnjem prokletstvu. Igrala se 34. minuta kada lijepom kombinacijom Medić, Krovinović i Boban izigravaju obranu Rijeke, a posljednji izlazi sam pred Slugu i matira ga za novo izjednačenje, 2-2. Riječka obrana ove sezone definitivno nije na svojoj uobičajenoj razini.

U 37. je pokušao Leovac iskosa, nešto između ubačaja I udarca prozujala je opasno blizu gredi Zagrebovog gola. Dolaskom kraja poluvremena domaćini su se otvorili, namirisali krv u riječkim redovima, a Krovinovićev udarac izvana prozujao malo uz vratnicu.

Bilo je to ujedno sve u prvom dijelu, sadržajnih 45. minuta u kojima je Rijeka pokazala već dobro poznate boljke koje je Zagreb odlično znao iskoristiti.

Na prvu priliku u drugom dijelu trebalo se čekati do 59. minute Tomasov je dobro ubacio s lijeve strane, a Sharbini u klizećem startu pogodio još jednu vratnicu. U 62. Minuti Jugovića mijenja Moises, a neposredno nakon toga iz slobodnog udarca iz obećavajuće pozicije Radošević, koji je u 53. odmijenio Bradarića, tuče u živi zid.

Zagreb prijeti rijetko, ali vrlo opasno, u 67. minuti Tomečak je u posljednji trenutak uspio očistiti ispred nadolazećeg Stepčića. S druge strane, Rijeka napada, ali ponovno bezidejno i beskrvno. Koliko su Bijeli neuigrani i(li) nesigurno pokazuje i situacija iz sljedeće minute kada Kolinger ruši Balaja na rubu kaznenog prostora, ali pokušaj kombinacije iz slobodnog udarca je odigran katastrofalno te rezultira zaleđem Leovca.

I onda novo pomračenje u redovima kluba s Kantride. Prvo u 70. minuti Radošević sprječava kontru Zagrebaša te zasluženo dobiva žuti karton, ali kao da to nije bilo dovoljno upozorenje, samo tri minute kasnije Krovinović u slalom juri kroz obranu Rijeke, niže 3-4 igrača i udarcem vanjskim dijelom kopačke pogađa za vodstvo Zagreba. Ponovno komična reakcija Rijeke na obrambenom planu.

Rijeka je očito osuđena na igru u kojoj se golovi nje i protivnika izmjenjuju u svega nekoliko minuta. Ovoga puta Bijeli su ti koji uzvraćaju, Tomasov je prošao po desnoj strani, ubacio za Bezjaka, koji je svega minutu ranije odmijenio Sharbinija, a ovaj iz prve pogađa mrežu Livakovića.

I onda kada se činilo da će Rijeka jurnuti po prvu ovosezonsku pobjedu Radošević glupim I nepotrebnim prekršajem na sredini terena, uz aut liniju, dobiva drugi žuti, ujedno i crveni, karton. Te ostavlja svoju momčad na cjedilu.

Do kraja se Zagreb, bez obzira na igrača više, povukao, a Rijeka pokušavala napraviti nešto, ali sve su to bili neuvjerljivi i bezopasni pokušaji. Nervoza je rasla, a konkretnost padala te je utakmica završila podjelom bodova.

Treći je to remi Rijeke u prva tri kola HNL-a, daleko od onoga što se očekuje od ove ekipe. Europski posrtaji se mogu razumjeti, međutim postavlja se logično pitanje gdje je nestala ona momčad čvrste obrane i brze tranzicije, što se dogodilo Rijeci u ljetnoj pauzi? Matjaž Kek će morati dobro pokrenuti svoje moždane vijuge da nađe što treba promijeniti.