Pedeseta godišnjica smrti Petra Radakovića

Pedeseta godišnjica smrti Petra Radakovića

Na današnji dan, tog nesretnog utorka pred točno pedeset godina, prestalo je kucati srce jednog od najvećih igrača Rijeke svih vremena – Petra Radakovića. Dvadesetdevetogodišnjeg Peru, koji je bio pojam za sportsku Rijeku, omiljen i popularan, okrutna smrt zatekla je na njegovoj Kantridi, u nogometnom dresu, okruženog suigračima pred sam početak treninga.

 14895443_10207433098922165_2090798688_o

Petar Radaković rođen je 22. veljače 1937., a na Kantridi se pojavio kao petnaestogodišnjak. Već sa sedamnaest godina debitirao je za prvu momčad na “Omladinskom” igralištu, i to 13. kolovoza 1954. na kup utakmici protiv Lokomotive u kojoj je i postigao i pogodak za pobjedu od 5-1. Cijelu svoju profesionalnu karijeru proveo je u Rijeci za koju je odigrao 408 utakmica i postigao 68 pogodaka. Vrlo brzo Radaković je postao jedan od stupova momčadi, nezamjenjivi half ili spojka, izvanredan tehničar, dribler, kreativac i realizator, jednom riječju duša ekipe i pravi Kapetan. Nikakve primamljive ponude “velikih” nisu ga mogle odvući s Kantride, kojoj je ostao vjeran do samoga kraja. Bio je član ekipe koja je 1958. izborila povratak u prvu ligu. Na prvenstvenoj utakmici protiv Slobode iz Tuzle 29. studenog 1959. (pobjeda od 5-1) postigao je pogodak nakon samo pet sekundi igre, što je (neslužbeno) najbrži pogodak u klupskoj povijesti u službenoj utakmici. Za igru i pogodak glavom nakon ubačaja iz kornera na utakmici protiv OFK Beograda 13. studenog 1960. ocijenjen je čistom desetkom. Na kraju sezone 1963./64. po ocjenama zagebačkog “Vjesnika” Radaković je uz Naumovića izabran u jedanaest najboljih igrača 1. savezne lige. Od 1961. do 1963. nosio je titulu najboljeg desnog pomagača u državi, a 1962. proglašen je za najboljeg sportaša Rijeke.

Uz Vladimira Lukarića bio je prvi riječki poslijeratni reprezentativac, a za jugoslavensku reprezentaciju nastupio je 19 puta, najviše što je jedan riječki nogometaš odigrao. Debitirao je 18. lipnja 1961. u Beogradu na utakmici protiv Maroka i ubrzo postao standardni reprezentativac, a na utakmici protiv Austrije u Maksimiru ocijenjen je čistom desetkom. Na Svjetskom prvenstvu u Čileu 1962., u četvrtfinalu odigranom pred 64000 gledatelja postigao je pobjedonosni pogodak u 85. minuti za prvu pobjedu Jugoslavije nad SR Njemačkom na Svjetskim prvenstvima. Posljednji je put nastupio za reprezentaciju 27. rujna 1964. u Beču protiv Austrije, a do tada je postigao tri pogotka.

Prvi problemi sa srcem pojavili su se tijekom desetodnevne turneje po Zapadnoj Njemačkoj u proljeće 1963. Dvije godine kasnije, u proljetnom dijelu prvenstva, po preporukama liječnika dobio je odmor. Nakon tri mjeseca vratio se na teren i to u posljednjoj utakmici sezone protiv Crvene Zvezde u Beogradu. No bio je to prerani povratak, te je uslijedilo intenzivno liječenje, pregledi i terapije. Prva utakmica u sezoni 1966./67. protiv Željezničara na Kantridi označila je njegov povratak. Izdržao je prvu utakmicu. I drugu… Na trećoj, protiv Hajduka, srce nije izdržalo i sam je zatražio zamjenu u 25. minuti. No on je i dalje vježbao, bio je uporan i nije vjerovao liječnicima da više neće moći trčati terenom, uživati u atmosferi utakmica, čuti aplauze s tribina. Posljednji put nastupio je u prijateljskoj utakmici protiv Istre 17. rujna 1966., a pobjedu Rijeke nad Beogradom 30. listopada odgledao je s klupe. Umro je na treningu dva dana kasnije, a njegov suigrač Mile Tomljenović ovako je opisao taj kobni trenutak:

Mi igrači bismo žurili na trening, koji bi počinjao oko deset sati. Neki bi dolazili ranije, brzo bismo se skidali i izlazili bismo na teren jer smo voljeli igrati ševu. Igrali smo obično tako u krug “pet prema dva”, dvojica su bila unutra, petorica okolo. Tko je dolazio posljednji, išao je unutra. Pero je bio unutra s još jednim, nas smo petorica bila vani. On je osjetio slabost i zapitao je tko će ga zamijeniti. Naišao je Nikica Jovović, trčao je iz svlačionice i ušao je umjesto Pere. Radaković je legao na travu kraj korner-linije, podbočio se laktovima, nešto je osjetio. Pošto je Mugoša bio tu s automobilom, on i maser Bobi Ottmarich odmah su s Perom krenuli za bolnicu. Čekali smo zabrinuti što će se dogoditi. Javili su nam da je umro.” (Sušačka Revija, broj 78/79).

Sutradan se na pogrebu okupilo više od 15000 ljudi. Lijes prekriven klupskom plavo-bijelom zastavom nosili su do posljednjeg počivališta na trsatskom groblju Perini suigrači. Dirljivim riječima od njega su se oprostili predsjednik Rijeke Milorad Doričić i predstavnik NSJ-a Milan Blažević, a posljednji pozdrav igrača uputio mu je Nedeljko Vukoje.

14923975_10207433100042193_574846691_o

Jedna od najboljih postava Rijeke svih vremena: Jantoljak, Milevoj, Mugoša, Radaković, Šangulin, Vranković, Lukarić, Tomljenović, Gulin, Naumović, Vukoje.

Komentari

komentari


Related Articles

Katastrofa na Kantridi: drvosječe sasjekle Rijeku u korijenima

Rijeka – Aberdeen 0:3 (0:1) Rijeka – Stadion Kantrida. Prva utakmica 2. pretkola UEFA Europa lige. Gledatelja: 8.500. Suci: Amaury

Kekovi pešekani pojeli farske ovčice

U prvoj utakmici 3. pretkola Europa lige Rijeka je pobijedila Vikingur rezultatom 1:5. Víkingur – Rijeka 1:5 (1:2) Tórshavn –

LIVE PRIJENOS: HNK Rijeka – NK Hrvatski dragovoljac

Live prijenos preuzet s www.nk-rijeka.hr Komentari komentari