Petarda Hrvatske u Maksimiru

Hrvatska – Norveška (1:0) 5:1

Zagreb, Stadion Maksimir 5. kolo kvalifikacija za EURO 2016. Gledatelja: 23.912

Sudac: Carlos Velasco Carballo (ŠPA), pomoćnici: Roberto Alonso, Juan Yuste, Del Cerro, Fernando Teixeira (svi ŠPA)

Četvrti sudac: Pau Cebrián Devís (ŠPA)

Strijelci: 1:0 Brozović 30, 2:0 Perišić 54 3:0 Olić 65, 3:1 Tettey 81, 4:1 Schildenfeld 87, 5:1 Pranjić 90+3

Žuti kartoni: Linnes 32, Nordtveit 35, Elyounoussi 35, Nyland 66, Ćorluka 68, Ćorluka 73, Samuelsen 81.

Crveni karton: Ćorluka 73 (drugi žuti)

Hrvatska: Subašić, Srna, Ćorluka, Vida, Pranjić, Brozović, Modrić, Rakitić (od  75. Schildenfeld), Perišić, Olić (od 70. Kramarić), Mandžukić (od 87. Badelj)

Norveška: Nyland, Hogli, Nordtveit, Forren, Linnes, Skjelbred ( od 19′ Samuelsen), Johansen, Tettey, Daehli (od 61. Nielsen), Elyounoussi (od 79.Abdellaoue),  Odegaard.

13 Prekršaji  14

Hrvatska reprezentacija je furioznim drugim poluvremenom svladala limitiranu momčad Norveške koja niti u jednom trenutku nije predstavljala ozbiljniju opasnost za našu izbaranu vrstu. Na dobro ispunjenom Maksimiru na kojem je, uz sporadične izljeve “ljubavi” prema HNS- u i njegovom vodstvu, vladalo vrlo dobro raspoloženje.

Hrvatska je počela u najavljenom sastavu u kojem ovoga puta nije bilo mjesto za bivšeg igrača Rijeke, Andreja Kramarića. S druge strane u momčadi Norveške, iznenađujuće su se našli i Linnes i Hogli, dok je umjesto Nielsena od početka zaigrala mlada zvijezda Real Madrida Odegaard. Nije to puno značilo za igru gostiju i njihov sustav kojim su pokušali iznenaditi Hrvatsku. Odegaard je zauzeo mjesto najisturenijeg čovjeka u norveškoj momčadi, što je značilo da je Elyonoussi pokušao činiti sponu između njega i veznog reda.

Konačni rezultat ne oslikava stanje stvari na terenu u prvom poluvremenu. Tek blaga inicijativa Hrvatske, ali bez neke posebne opasnosti po vrata Nylanda. Na prvu opasnost moralo se čekati do 5. minute kada je udarcem s distance zaprijetio Brozović. U 19. minuti udarac ambicijama gostiju zadala je ozljeda njihovog kapetana Skjelbreda umjesto kojeg je ušao Samuelsen.  U 20. minuti  isti igrač ponovno je ugrozio vrata gostiju, ponovno neuspješno. No kako se to u narodu obično kaže, treća je bila sreća. U 30. Minuti Brozović je konačno namjestio nišanske sprave. Modrić je povukao jednu kontru, odigrao nekoliko duplih pasova, da bi lopta na kraju došla do Olića koji je fino odložio za Brozovića a igrač Intera je odmjerenim udarcem doveo Hrvatsku u vodstvo.Do kraja poluvremena nije bilo posebnih opasnosti niti događanja koja bi bilo vrijedno istaknuti, bilo je tek nekoliko pokušaja naših da ugroze vrata Nylanda.

Drugo pouvrijeme donosi ipak puno ozbiljniji pristp Hrvatske. Odmah se vidjelo da će to biti puno agresivnije izdanje “Vatrenih”,  bilo je jasno da je Hrvatska krenula po povećanje vodstva kojim bi osigurala pobjedu.  I nije se dugo trebalo čekati za povećanje vodstva. U 54. minuti kombinirali su Srna i Rakitić po desnoj strani. Na kraju je Rakitić, petom pronašao Perišića koji je, kao i Brozović, odmjerenim udarcem povisio na 2:0. Kako je vrijeme odmicalo Hrvatska je postajala sve bolja. I desetak minuta kasnije već je bilo 3:0. Mandžukić je spustio jenu loptu, a Olić u svom stilu, vrhom kopačke postigao svoj 20 gol za Hrvatsku reprezentaciju.

U 68. minuti Ćorluka je srušio u šesnestercu Elyonoussija i sudac je možda pomalo i prestrogo pokazao na bijelu točku pokazavši Ćorluki žuti karton. Međutim Subašić i vratnica nisu dozvolili da Elyonoussi smanji rezultat. Samo pet minuta kasnije Ćorluka dovodi momčad u nove probleme. Ponovno su u akciji bili hrvatski stoper i Elyonoussi, koji je uspio izmaći našeg braniča, a Ćorluka ga je povukao za dres i time zaradio drugi žuti, ujedno i crveni karton.

Desetak minuta trebalo je Norvežanima da iskoriste činjenicu da su u brojčanom plusu. Lijepo su izigrali hrvatsku obranu, a Tettey je snažnim udarcem izvana smanjio na 3:1.  Smanjenju vodstva prethodila je sjajna prilika Mandžukića koji se sjurio sam prema vratima gostiju no nije najbolje reagirao i prigoda je otišla u nepovrat. Ipak nisu Norvežani uspjeli učiniti ništa opasno s kontinuiranim pritiskom na obranu kojom je dirigirao maestralni Subašić.

U 87. Minuti iz kuta je ubacio Srna, a Schildenfeld koji je ušao umjesto Rakitića otklonio i posljednje dvojbe ako ih je bilo. Za kraj i konačno veselje pobrinuo se je Pranjić koji je postavio konačnih 5:1 koji su označili i kraj utakmice. Obojici prvijenci u kockastom dresu, Hrvatska sigurno juriša prema Europskom prvenstvu u Francuskoj, novi val optimizma i veselja kupa hrvatsku sportsku javnost, unatoč određenim nedostatcima u igri. Izbornik Kovač je, čini se, kupio mir, pozitivna atmosfera polako se vraća tamo gdje joj je i mjesto, u reprezentaciju.