Pobjeda na slovenski pogon

Rijeka – Split 2:1 (2:0)

Rijeka – Stadion Rujevica. Utakmica 16. kola MAXtv Prve HNL. Gledatelja: 5.201.

Suci: Fran Jović, Igor Krmar, Krunoslav Ambrinac (svi Zagreb), Marijo Strahonja (Zaprešić). Delegat: Ivan Duvnjak (Virovitica). Kontrolor suđenja: Predrag Borovec (Višnjevac).

Strijelci: 3’ 1:0 Samardžić (Maleš), 38’ 2:0 Bezjak (Ristovski), 49’ 2:1 Mršić (11m).

Žuti kartoni: Moisés, Vargić, Sharbini (Rijeka), Majstorović, Vrgoč (Split).

HNK RIJEKA: Vargić – Ristovski, Samardžić, Lešković, Zuta – Močinić, Maleš, Moisés (od 77′ Radošević) – Tomasov (od 59′ Roshi), Bezjak, Sharbini (od 85′ Vešović).

RNK SPLIT: Zagorac – Oremuš, Majstorović, Vrgoč, Woon – Obšivač – Franjić (od 68′ Jukić), Vidović, Mršić (od 77′ Grubišić), Pešić – Đorđević (od 36′ Erceg).

Rijeka Split statistika

Nogometaši Rijeke došli su do zaslužene pobjede protiv čvrstog Splita, kojom su povećali svoju prednost na vrhu ljestvice na velika četiri boda. Sve vrijedno spomena dogodilo se u prvom dijelu te na samom početku nastavka. U prvom poluvremenu Riječani su postigli dva pogotka, te još jednom, po četvrti put ove sezone, nisu realizirali jedanaesterac. Da su ga iskoristili, utakmicu bi uveli u mirne vode, ali je Split na samom početku drugog dijela iskoristio svoj kazneni udarac, te unio strah u domaće redove. Drugi dio nije bio sadržajan, jer se Rijeka isključivo orijentirala na čuvanje vodstva i destrukciju igre. Uz neprobojan defanzivni blok, gosti do samog kraja utakmice nisu nijednom zapucali na Vargićev gol.

U sastavu Rijeke nedostajali su suspendirani Balaj, te ozlijeđeni Jugović. U odnosu na Jadranski derbi u sastavu su se umjesto Radoševića, Bradarića i kartoniranog Balaja, našli Sharbini, Moisés i Maleš, koji je odradio suspenziju. U sastavu Splita, suspendirane Rrahmanija, Blagojevića i Bagarića, zamjenili su Woon, Obšivač i Đorđević.

Utakmica za domaćina nije mogla bolje početi. Bijeli su poveli iz prve prilike već u 3′. Nakon slobodnog udarca Tomasova s desne strane lopta je došla do Maleša, a on je proigrao Mirala Samardžića, koji je u maniri rutiniranog napadača pogodio za rano vodstvo i slavlje dobro popunjenih tribina na Rujevici. Uslijedilo je petnaestak minuta igre u visokom ritmu ali bez prilika. U 18′ Mršić je iz slobodnog udarca s dvadesetak metara pucao iznad grede. U 20′ Bezjakova bomba s dvadesetak metara je prohujala zamalo pokraj gola. U 23′, nakon lijepe riječke akcije, Ristovski je ubacio, a Sharbini je iz voleja pucao preko gola. U 29′, nakon proigravanja Pešića, Mršić je propustio realizirati stopostotnu priliku. Njegov udarac s 12 metara, nogom je obranio Vargić. Mršić je ostao sam nakon što su Ristovski i oba stopera Bijelih na desnoj strani pokušavala zaustaviti Pešića. U 32′, sjajnim minijaturama Ristovski i Sharbini dignuli su publiku na noge, a u završnici napada blokiran je udarac Moisésa s ruba kaznenog prostora. U 38′ uslijedila je fenomenalna akcija Rijeke za povećanje vodstva. Po sredini je dugo vukao Sharbini, dodao za Močinića, koji je potom produžio za Ristovskog. Ristovski je sjajno ubacio u sredinu, točno na nogu Romana Bezjaka, koji je atraktivnim volejem pogodio za 2:0. Akcija i pogodak za televizijske najave! U 43′, mogli su domaćini rješiti pitanje pobjednika. Majstorović je igrao rukom u kaznenom prostoru, a Jović je pokazao na najstrožu kaznu. Marin Tomasov je namjestio loptu na kreč, a njegov udarac Zagorac je skrenuo u korner. Tako se nastavilo riječko prokletstvo jedanaesteraca. Nakon Leškovića, Moisésa i Bradarića, ni Tomasovu nije pošlo za nogom iskoristiti udarac iz najstrože kazne. U posljednjoj minuti prvog dijela, nakon splitskog kornera, Vidović je bio najviši u skoku, ali pucao je izravno u ruke Vargiću.

Drugo poluvrijeme je otvoreno na dijametralno suprotan način po domaćina. Već u 3′ nastavka, Woon je pobjegao domaćim braničima, Vargić ga je srušio, a Jović još jednom pokazao na bijelu točku. Najstrožu kaznu rutinski je realizirao Antonio Mršić. Rani gostujući pogodak unio je opreznost u domaće redove, te se u drugom dijelu Rijeka orijentirala na čuvanje vodstva i destrukciju igre. Shodno tome, nije bilo velikih prilika, tek poneki pokušaj. U 54’ Lešković je odlično ubacio s lijeve strane, ali udarac Tomasova glavom nije bio precizan. U 64′, Moisés je pokušao s 18 metara, ali udarac je bio neprecizan. U sljedećih pola sata igre nije bilo prilika, sve do treće minute sudačke nadoknade, kada je Vešović nakon kontre pucao tik uz lijevu vratnicu Splitovog gola. Rijeka je bez problema zadržala vodstvo, ne dozvolivši Splitu niti jedan udarac nakon postignutog pogotka.