Pobjeda Rijeke u 120. Jadranskom derbiju

Rijeka – Hajduk 4:2 (4:1)

Rijeka – Stadion Kantrida. Utakmica 2. kola 1. HNL. Gledatelja: 9.000.

Suci: Mario Zebec (Cestica), Siniša Premužaj (Varaždin) i Igor Krmar (Zagreb). Delegat: Darko Kolesarić (Osijek).

Strijelci: 10′ 1:0 Kramarić (Leovac), 13’ 1:1 Samardžić, a.g. (Kouassi), 22’ 2:1 Kramarić (Brezovec), 31’ 3:1 Kramarić, 40’ 4:1 Sharbini (Kramarić), 83’ 4:2 Caktaš.

Žuti kartoni: Brezovec (Rijeka), Maloča (Hajduk).

HNK Rijeka: Vargić – Tomečak, Samardžić, Lešković, Leovac – Jugović (od 69’ Kvržić), Brezovec, Jajalo (od 58’ Zlomislić), Sharbini (od 81’ Ajayi) – Kramarić – Krstanović.

HNK Hajduk Split: Stipica – Nižić (od 60’ Mikanović), Maloča, Milić, Jozinović – Caktaš, Maloku, Bradarić – Kouassi, Gotal (od 56’ Bencun), Vlašić (od 80’ Anđelković).

Statistika utakmice

Udarci (u okvir): Rijeka 15 (6), Hajduk 8 (5).

Udarci iz kuta: Rijeka (11), Hajduk (6).

Posjed lopte: Rijeka (49%), Hajduk (51%).

Zaleđa: Rijeka (4), Hajduk (1).

Prekršaji: Rijeka (14), Hajduk (13).

Highlights

Prvo poluvrijeme:

4′ Nakon slabog ispucavanja Stipice Anas Sharbini se sjurio prema golu Hajduka ali u ključnom trenutku nije dobro pogodio loptu.

11′ Andrej Kramarić GOOOL! Rijeka vodi 1:0! Sjajno su na lijevoj strani obranu Hajduka izigrali Anas Sharbini i Marin Leovac čiji je oštar prizemni ubačaj pronašao Andreja Kramarića koji ovakve prilike ne propušta. Rijeka – Hajduk 1:0.

13′ Jean Evrard Kouassi GOL! Hajduk je brzo izjednačio. Kouassijev ne previše jak i opasan udarac pogodio je Mirala Samardžića od čije je noge lopta promijenila smijer i prevarila Vargića. Rijeka – Hajduk 1:1.

21′ Andrej Kramarić GOOOL! Rijeka vodi 2:1. Slobodni udarac s 35 metara izveo je Josip Brezovec, a Andrej Kramarić glavom neobranjivo pogodio iza Stipice. Kantrida je ponovno eksplodirala. Rijeka – Hajduk 2:1.

23′ Zaprijetio je Hajduk preko Kouassija čiji je povratnu loptu ispred Gotala odbio Lešković.

25′ Potegao je Bradarić s više od 25 metara ali Ivan Vargić lijepom paradom obija u korner.

30′ Andrej Kramarić GOOOOL! Rijeka – Hajduk 3:1. Treći pogodak Andreja Kramarića! Jajalo je potkopanom loptom pokušao prebaciti obranu Hajduka, Mario Maloča skrenuo loptu do Kramarića koji sjajnim lobom uz pomoć grede matira Stipicu.

40′ Anas Sharbini GOOOOL! Rijeka vodi 4:1. Kramarić je iskoristio pogrešku i pobjegao obrani Hajduka, njegov udarac obranio je Stipica koji je odbio loptu do Anasa Sharbinija. Udarac kapetana bijelih Stipica je odbio ravno u noge Sharbiniju koji je iz drugog pokušaja ugurao loptu u mrežu. Rijeka – Hajduk 4:1!

41′ Žuti karton Mario Maloča zbog prigovora sucu.

Drugo poluvrijeme:

49′ Brezovec je ubacio iz kuta a Lešković glavom pogodio vanjski dio vratnice.

52′ Hajduk je napravio višak po desnoj strani, Kouassi lijepo uočio Vlašića koji je dobro gađao, ali Vargić još jednom odlično intervenirao.

55′ Nakon ubačaja Brezovca iz slobodnog udarca zaprijetio je Samardžić ali njegov je udarac otišao pored gola.

65′ Kouassi je dočekao povratnu loptu nakon sjajnog prodora Vlašića ali s desetak metara iz dobre pozicije tukao pored gola.

71′ Kramarić je izašao sam pred Stipicu, povaljao Milića, ali onda napravio potez previše pa je Hajdukov vratar spasio siguran pogodak.

72′ Žuti karton Josip Brezovec zbog preoštrog starta.

83′ Mijo Caktaš GOL! Hajduk je smanjio na 4:2. Na odbijenu loptu natrčao je Mijo Caktaš i sjajnim udarcem s 25 metara pogodio gornju lijevi kut nemoćnog Vargića.

Sjajnom izvedbom u prvom poluvremenu, nogometaši Rijeke još su jednom pobjedili Hajduk. Nezaustavljivi Andrej Kramarić je u prvom dijelu utakmice postigao tri pogotka, a jedan je zabio i danas odlični kapetan bijelih Anas Sharbini. Rijeka je povela već u 11. minuti. Sjajno su na lijevoj strani obranu Hajduka izigrali Anas Sharbini i Marin Leovac čiji je oštar prizemni ubačaj pronašao Andreja Kramarića koji ovakve prilike ne propušta. Vodstvo bijelih je trajalo samo dvije minute. Kouassijev ne previše jak i opasan udarac, koji nije išao prema golu, pogodio je Mirala Samardžića od čije je noge lopta promijenila smijer i prevarila Vargića za 1:1. No Rijeka ne posustaje. Već u 21. minuti nakon ubačaja Brezovca iz slobodnog udarca s 35 metara Andrej Kramarić glavom neobranjivo zabija za 2:1. Kantrida je ponovno eksplodirala. U 30. minuti Jajalo je potkopanom loptom pokušao prebaciti obranu Hajduka, Mario Maloča je skrenuo loptu do Kramarića koji sjajnim lobom uz pomoć grede matira Stipicu za svoj hattrick i 3:1 za Rijeku. U 40. minuti je Kramarić iskoristio pogrešku i pobjegao obrani Hajduka, njegov udarac obranio je Stipica koji je odbio loptu do Anasa Sharbinija. Udarac kapetana bijelih Stipica je odbio u Sharbinija, koji je iz drugog pokušaja ugurao loptu u mrežu za 4:1. Ovim pogotkom, Sharbini se izjednačio s Deranjom i Begom kao najbolji strijelac Jadranskog derbija sa sedam pogodaka.

Imali su Riječani još tri sjajne prilike u drugom poluvremenu (stativa Leškovića, promašaji Samardžića i Kramarića), no nisu uspjeli postići i peti pogodak. Hajduk je igrao otvoreno, i iako je u “biloj” obrani puštalo sa svih strana, u napadu su bili dosta opasni po bijeli gol. Posebno su se istakli Kouassi i Vlašić. Caktaš je tako u 83. minuti sjajnim udarcem s 25 metara smanjio na 4:2, malo pristojniji rezultat za Splićane.

Sve u svemu, sjajna predstava i fenomenalna atmosfera pod stijenama Kantride, u vjerojatno posljednjem Jadranskom derbiju na ovom legendarnom stadionu. Rijeka je potpuno zasluženo slavila, zadržala vodeću poziciju na ljestvici poravnata s Dinamom sa 6 bodova, te pobjegla Hajduku na 5 bodova prednosti nakon samo dva kola. Rijeka je također ostvarila desetu uzastopnu pobjedu u službenim utakmicama te osmi uzastopni put ostala neporažena u Jadranskom derbiju. Bravo bijeli!