Pobjeda za otvaranje sezone lova na naslov prvaka

by V. Vivoda | 12/02/2016 20:05

Rijeka – Lokomotiva 2:0 (2:0)

Rijeka – Stadion Rujevica. Utakmica 22. kola MAXtv Prve lige. Gledatelja: 3.200.

Suci: Andrej Burilo, Hrvoje Barišić, Dejan Berger i Damir Batinić (svi Osijek). Delegat: Stipe Doljanin (Hrvace). Kontrolor suđenja: Dragutin Vuk (Čakovec).

Strijelci: 18’ 1:0 Tomasov, 25’ 2:0 Gavranović (Bezjak).

Žuti kartoni: Samardžić 23′, Balaj 88′ (Rijeka), Capan 17′, Prenga 54′, Pamić 65′ (Lokomotiva).

HNK RIJEKA: Vargić – Mejač, Samardžić, Mitrović, Zhuta – Brezovec, Maleš, Močinić (od 86′ Bradarić) – Tomasov (od 65′ Balaj), Bezjak, Gavranović (od 85′ Matei).

NK LOKOMOTIVA: Zelenika – Karačić, Prenga, Bručić, Barišić – Leko, Andrijašević – Grezda, Capan (od 73′ Ćorić), Fiolić (od 57′ Çekiçi) – Marić (od 54′ Pamić).

ri lok stats 12022016[1]

Bijeli su na najbolji mogući način otvorili nastavak prvenstva. Pogocima Tomasova i Gavranovića već sredinom prvog poluvremena riješili su pitanje pobjednika. U nastavku utakmice rutinski su sačuvali vodstvo ne upuštajući se u rizik.

Na otvaranju proljeća, Matjaž Kek ostao je vjeran sustavu 4-3-3. U momčadi Rijeke nedostajali su suspendirani Ristovski, te ozljeđeni Vešović, Lešković i Kajević. Aleš Mejač debitirao je na poziciji desnog beka, a Mario Gavranović na lijevoj strani riječkog napada. Pretkraj utakmice debitirao je i Florentin Matei. Nakon nešto više od 15 mjeseci provedenih u Speziji, u sredini terena našao se povratnik Josip Brezovec. Ivan Močinić odigrao je svoju jubilarnu 100. prvenstvenu utakmicu za Rijeku.

Prva je opasno zaprijetila Lokomotiva u 3′, kada je veliku priliku propustio realizirati Franko Andrijašević. Prenga je lijepom dugom loptom pronašao Andrijaševića koji je ostao sam pred Vargićem, ali udarac nije bio precizan. No, bez obzira na rani pokušaj buđenja, Bijela obrana nastavila je svoj zimski san. Tako je u 7′ Andrijašević sjajno proigrao Marića čiji je zicer Vargić sjajno obranio. U 18′ nakon pogreške Mejača, Vargić je bez problema zaustavio udarac Andrijaševića s dvadesetak metara. Malo tko na tribinama Rujevice je mogao predvidjeti da će Vargićevo ispucavanje biti (pre)asistencija za pogodak, vrlo slično kao prilikom drugog Kramarićevog pogotka Feyenoordu prošle sezone. Bručić je Vargićevu ispucanu loptu pokušao vratiti Zeleniki, Tomasov se ubacio između braniča i vratara te rutinski poentirao za vodstvo Rijeke iz prve prilike na utakmici. Nakon pogotka gosti su nestali s terena. U 22′ Tomasov je na desnoj strani sjajno ispremiješao dvojicu braniča, dijagonalom pronašao Gavranovića, čiji je lijep udarac iz izgledne pozicije Zelenika nogom obranio. U sljedećoj minuti Miral Samardžić je zaradio žuti karton, te će biti nedostupan u derbiju na Maksimiru. Budući da je Lešković ozljeđen, pretpostavljamo da će Frane Ikić imati vatreno krštenje. U 25′ već je 2:0. Bezjak je ubacio s desne strane tik uz korner zastavicu, Gavranović je sjajno primio loptu, okrenuo se i postigao prvijenac nakon manje od pola sata u dresu Rijeke. U 29’ Močinić je lijepo prošao po lijevom boku, ušao u kazneni prostor i odigrao za Bezjaka čiji je udarac s desetak metara otišao pokraj gola. U 37′, bomba Brezovca s 26-27 metara je otišla zamalo pokraj gola. Prije završetka prvog dijela, u 44′ Tomasov je s dvadesetak metara pucao izravno u ruke Zelenike.

Rijeka je oprezno otvorila drugo poluvrijeme, izbjegavajući rizik u igri. Još jednom je na samom početku poluvremena Lokomotiva bila opasniji takmac. Tako je u 55′ Grezda po lijevoj strani izbjegao zaleđe, pobjegao obrani Rijeke i sjurio se u kazneni prostor, no Vargić je još jednom sjajno obranio. U 59′ Grezda je lijepo proigrao Pamića, čiji je opasan udarac s ruba kaznenog prostora na putu prema Vargićevom golu okrznuo Samardžića, te na sreću domaćina završio u korneru. U posljednjih pola sata utakmice, uz nekoliko poluprilika s obje strane, nije bilo većih uzbuđenja. Rijeka je tako u drugom dijelu rutinski zadržala vodstvo za prvu pobjedu u 2016. godini, te makar dvodnevni povratak na prvo mjesto prvenstvene ljestvice.