Podjela bodova u splitskoj kaljuži

Split – Rijeka 1:1 (1:0)

Split – Stadion Park mladeži. Utakmica 22. kola MaxTV Prve HNL. Gledatelja: 200.

Suci: Dalibor Mlakar (Zagreb), Goran Perica (Šibenik), Dario Vrabec (Zagreb), Željko Frković (Gospić). Delegat: Mladen Žugec (Sv. Nedjelja). Kontrolor suđenja: Drago Huis (Belišće).

Strijelci: 27’ 1:0 Kvesić (Belle), 56’ 1:1 Balaj (Tomečak).

Žuti kartoni: Glavina, Mršić, Roce, Kvesić, Rugašević (Split), Jugović (Rijeka).

RNK Split: Zagorac – Ibriks (od 23’ Kvesić), Galović, Barbarić, Rugašević – Radotić, Vidović – Belle (od 69’ Erceg), Mršić, Glavina (od 46’ Roce) – Cikalleshi.

HNK Rijeka: Prskalo – Tomečak, Samardžić, Mitrović, Leovac – Radošević, Bradarić – Jugović (od 53’ Tomasov), Mišić (od 74’ Cvijanović), Sharbini (od 85’ Hristov) – Balaj.

12

Dugo su odgovorni za odigravanje utakmice vagali odluku treba li utakmica uopće započeti ili je treba odgoditi. Kiša je nemilice natapala travnjak Parka mladeži i  već na zagrijavanju bilo je jasno da je odluka o odigravanju utakmice donesena brzopleto i vjerojatno pomalo na silu zbog već poznatog problema sa slobodnim terminima.

Kek  je unatoč najavama o određenim rotacijama unutar ekipe, na kraju posegnuo ipak tek za jednom izmjenom u odnosu na sastav koji je započeo utakmicu protiv Hajduka. Umjesto Alexa kojemu ovo sigurno nije teren na kojem bi došla do izražaja njegova odlična tehnika na travnjak je istrčao Mišić. Kod domaćih, brojne promjene u odnosu na sastav koji je doživio debakl u Osijeku tjedan dana ranije. Neke promjene bile su prinudne (Rog, Blagojević), a neke taktičke prirode i očito da je strateg domaćih, Vulić odlučio promiješati karte ne bi li prekinuo niz bez pobjeda. Tako su mjesto u početnoj postavi pronašli Belle, Glavina, Vidović, Radotić i Rugašević.

Nakon što su se i domaći i gosti početnih nekoliko minuta prilagođavali uvjetima koji bi primjereniji bili vaterpolo utakmici nego nogometnom susretu, Rijeka je preuzela inicijativu. Ne može se reći da je to bilo umiranje u ljepoti. Ali uspjeli su prebaciti težište igre na gostujuću polovicu čime su jasno pokazali da na Parku mladeži žele isključivo tri boda. Naročito je u prvom dijelu bio inspiriran Sharbini koji je sijao paniku po lijevom boku napada Rijeke.  Tako je u 8. minuti ispremiješao obranu domaćih no njegov udarac zaustavio je, domaći vratar Zagorac, a u nastavku akcije Balaj je pucao pored vrata.

U 13. minuti odličan pokušaj izvana Mišića prolazi tik pored vrata Zagorca. Dvije minute kasnije domaćini traže najstrožu kaznu no dojam je da je Cikalleshi jedva čekao kontakt da se polegne na travnjak. U 18. minuti još jedna dvojbena situacija. Jugović se sjurio po desnoj strani, pretrčao obranu i vratara Zagorca koji klizećim startom onemogućuje Jugovića u postizanju pogotka. U nastavku akcije lopte se dokopao Sharbini koji je postigao zgoditak. No sudac Mlakar poništava pogodak i pokazuje Jugoviću žuti karton radi simuliranja. Ako već Mlakar nije vidio jedanaesterac, nejasno je zašto je prekinuo akciju i poništio zgoditak gostiju. Ako je smatrao da je Jugović simulirao, žuti karton mogao mu je dodijeliti prilikom prvog sljedećeg prekida.  U 25. minuti ipak jedanaesterac za Rijeku. Korner je izveo Mišić, a visoko iznad svih ostalih ruku je podigao Glavina i ovoga puta nije bilo dvojbe. Kako dva prva izvođača jedanaesteraca (Kramarić, Krstanović) više nema u Riječkim redovima, odgovornost je preuzeo Balaj. No, pucao je vrlo loše i umjesto u mrežu lopta je otišla visoko iznad domaćih vratiju.

Kako to obično u nogometu biva, kada ne zabiješ primiš. Belle se oslobodio Leovca i uputio loptu na drugu stativu. Nekoliko igrača Rijeke je propustilo reagirati i Kvesić je iz relativno teške pozicije uspio svladati Prskala. Do kraja prvog dijela Rijeka se pokušavala pribrati od doživljenog dvostrukog šoka (promašeni jedanaesterac, primljeni zgoditak), dok su igrači Splita zadovoljni vodstvom odlučili prepustiti gostima terensku inicijativu i ograničili se na kontre.

Nakon desetak minuta igre u drugom dijelu, točnije u 56. minuti, izjednačenje. Sjajno je s desne strane ubacio Tomečak, a Balaj odlično reagirao glavom i tako se iskupio za promašeni jedanesterac. U 62. minuti Kvesić je nanizao pola momčadi Rijeke prije nego li je njegov udarac s vrha šesnaesterca završio u gostujućem bloku. U 65. Sharbini je odlično pucao no njegov udarac zaustavio se na vratnici. U nekoliko navrata pokušali su Riječani ozbiljnije zaprijetiti domaćim vratima. Najuporniji u nastojanjima bio je Tomasov, no Zagorac je sve njegove pokušaje sigurno amortizirao. U smiraju susreta još jednom je, Kvesić, ponajbolji pojedinac u domaćim redovima stvorio dosta problema gostima. No nije ostalo dovoljno snage za ozbiljniji udarac.

Na kraju neriješen ishod kojim, unatoč vodstvu, više mogu biti zadovoljni domaći. Naime osim pogotka nisu složili ozbiljniju akciju pred vratima gostiju. Tek je Kvesić stvarao dosta nereda. S druge strane bijeli su osim promašene najstrože kazne imali dosta poluprigoda za kojima mogu žaliti.

Highlights

Prvo poluvrijeme:

8’ Sharbini je nakon duge lopte iz obrane lažnjacima “slomio” Ibriksa ali njegov pokušaj s desetak metara odbio je Zagorac. U nastavku akcije Balaj je iz teške pozicije pucao pored gola.

13’ Balaj je jednu dugu loptu spustio za Josipa Mišića koji je odlično potegao s 25 metara, no zamalo promašio gornji desni kut Zagorčevog gola.

15’ Tražili su Splićani najstrožu kaznu zbog kontakta Leovca nad Cikalleshijem u riječkom kaznenom prostoru, a Mlakar je odmahnuo rukom. U najmanju ruku dvojbena situacija.

18’ Jugović je povukao brzu kontru Rijeke po desnoj strani. Krilni ofenzivac Rijeke sjurio se u kazneni prostor domaćina i pao nakon uklizavanja domaćeg vratara no umjesto jedanaesterca zaradio žuti karton zbog, kako je procijenio Mlakar, pokušaja iznuđivanja najstrože kazne. U nastavku akcije je Sharbini postigao pogodak koji je poništen. Nije najjasnija odluka zagrebačkog suca budući je svirao simulaciju prekršaja prije no što je lopta ušla u mrežu, bio bi to ili regularan pogodak ili jedanaestarac. Druga “čudna” odluka Dalibora Mlakara.

22’ Mršić puca glavom, ali Prskalo odlično brani.

25’ Nakon ubačaja iz kuta Mišića, Glavina je u kaznenom prostoru igrao rukom i zaradio žuti karton, a Mlakar pokazao na jedanaesterac za Rijeku.

26’ Odgovornost je preuzeo Bekim Balaj čiji je udarac iz jedanaesterca otišao visoko preko gola.

27’ Mario Kvesić GOL! Split – Rijeka 1:0. Kazna za promašeni jedanaesterac stigla je nakon samo dvije minute. Belle je ubacio s desne strane, lopta prošla kroz peterac i došla do Kvesića koji je iskosa s lijeve strane pogodio bliži kut nemoćnog Prskala. Vulić je promjenom pogodio “u sridu”, Splitov veznjak zabio je nakon četiri minute provedene u igri.

29’ Antonio Mršić – žuti karton zbog preoštrog starta.

33’ Nakon ubačaja iz kuta Bradarića lopta je došla do Radoševića koji je s 20-ak metara pucao pored gola.

40’ Nakon pogreške obrane Splita Anas Sharbini se izborio za ubačaj s lijeve strane i pronašao Tomečaka čiji udarac glavom brani domaći vratar Zagorac.

Drugo poluvrijeme:

51’ Cikalleshi je pucao iskosa s lijeve strane ali Prskalo je bio na mjestu.

52’ Zbog grubog prekršaja nad Tomečakom požutio je Roce.

55’ Žuti karton za Kvesića zbog igranja rukom.

56’ Bekim Balaj GOOL! Split – Rijeka 1:1. Ivan Tomečak je izborio loptu na desnoj strani nakon jedne duge akcije Rijeke i odlično ubacio na prvu vratnicu gdje je Bekim Balaj nadskočio svog čuvara i glavom poslao loptu iza leđa Danijela Zagorca.

60’ Žuti karton za Rugaševića zbog preoštrog prekršaja.

62’ Solo akciju složio je Kvesić, loptu vukao nekoliko metara i pritom izludio svog čuvara, pa potegao s vrha 16-erca, no udarac je završio u bloku

65’ Sharbini se izborio za udarac na lijevoj strani i odlično potegao s dvadesetak metara ali je sjajnim udarcem uzdrmao vratnicu.

73’ Pokušao je Bradarić iz slobodnog udarca s 30-ak metara ali njegov pokušaj je otišao preko gola.

75’ Cikalleshi je ubacio s lijeve strane a lopta se odbila od Mitrovića i zamalo iznenadila Prskala.

78’ Pokušao je Tomasov s ruba kaznenog prostora, na mjestu je bio Zagorac.

86’ Pucao je Tomasov u padu s ruba kaznenog prostora ali nedovoljno jako i precizno da bi ugrozio Zagorca.

89’ Ponovno je Tomasov imao priliku, odlično potegao s 20-ak metara ali Zagorac uz manje poteškoće brani njegov pokušaj.

90’ Kvesić je napravio puno problema obrani Rijeke, ali na kraju nije uspio uputiti opasniji udarac.