Remi na praznom Poljudu

HRVATSKA – ITALIJA 1:1 (1:1)

Split, Stadion Poljud, 6. kolo kvalifikacija za EURO 2016. Bez gledatelja

Sudac: Martin Atkinson (ENG), pomoćnici: Michael Mullarkey, Stephen Child, Anthony Taylor, Kevin Friend (ENG)

Strijelci: 1:0 Manžukić (11), 1:1 Candreva (36-11m)

Žuti kartoni: Buffon 11, Manžukić 35, Olić 43, Srna 54, Marchisio 71, Rebić 82, Kovačić 87, Srna 90.

Crveni karton: Srna 90 (drugi žuti)

HRVATSKA: Subašić – Pranjić (od 73′ Vrsaljko), Vida, Schildenfeld, Srna – Brozović, Rakitić – Perišić, Kovačić (od 90′ Leovac), Olić (od 45′ Rebić) – Mandžukić

ITALIJA: Buffon (od 45′ Sirigu) – Darmian, Astori, Bonucci, De Silvestri (od 28. De Sciglio) – Marchisio, Pirlo, Parolo, El Sharaawy (od 80′ Ranocchia), Pelle, Candreva

Utakmica u Splitu završena je na kraju bez pobjednika iako i jedni i drugi imaju za čime žaliti. Svaka reprezentacija je imala svoj period u kojem je dominirala i u kojem je stvarala šanse no na kraju Kovač i Conte odlučili su se za zatvaranje utakmice i čuvanje rezultata.

Pred praznim tribinama, pomalo neobično bilo je gledati kako igrači preslušavaju himne i pripremaju se za početak susreta. U takvoj mučnoj atmosferi bolje su se, na početku, snašli naši nogometaši. Već u 6. Minuti. Srna je ušao ušesnaesterac. Tamo ga ruši Astori, no Buffon je pročitao nesiguran udarac Mandžukića i ostavio Italiju na početnom rezultatu. U 11. Minuti dvojbena situacija pred golom Subašića. El Shaarawy je postigao pogodak koji je, čini se, neopravdano poništen. I dok su se Talijanski igrači bunili i protestirali kod Atkinsona, naši igrači su krenuli u brzu kontru. Srna je dugo vukao loptu i na kraju fino pronašao Rakitića koji je isprve pronašao Mandžukića koji ovoga puta nije mogao promašiti. U tom trenutku činilo se kako Hrvatska već može početi slaviti tri boda jer Talijani nisu postojali na terenu a naši su u svakom ozbiljnijem pokušaju bili i više nego opasni. Tako je u 18. Minuti Perišić odlično prošao po lijevoj strani i uputio prizemnu loptu na rub peterca, no nažalost Olić je ostao koji centimetar prekratak. U 24. Minuti novi pokušaj Hrvatske. Mandžukić je pobjegao po desnoj strani, povratnu loptu dočekao je Kovačić, no njegov udarac blokirao je De Silvestri.

Nakon te prigode Hrvatska polako posustaje a gostujući nogometaši su sve hrabriji. U 32. El Shaarawy je u čistoj prigodi no njegov udarac obranio je Subašić. U 35. Minuti Pirlo je ubacio nakon prekršaja, u svom kaznenom prostoru Mandžukić je igrao rukom i dvojbe nije bilo. Candreva je bio puno prisebniji od Mandžukića i panenkom poravnao rezultat. U 40. Minuti Brozović je odlično ukrao jednu loptu i ušao u gostujući šesnaesterac, no umjesto centaršuta spetljao se i promašio loptu i tako upropastio vrlo obećavajuću situaciju. U sudačkoj nadoknadi prvog dijela Pirlo je s centra uputio, loptu s očima, iza Hrvatske obrane. Sam ispred Subašića našao se Pelle, ali Subašić je bio spreman.

Na početku drugog dijela Kovač je iznenadio ubacivanjem Rebića umjesto, nevidljivog, Olića. I Conte je bio prisiljen na izmjenu. Nakon što je još u prvom dijelu umjesto De Silvestrija morao ući De Sciglio, u svlačionici je nakon prvog dijela ostao i Buffon kojeg je zamijenio vratar PSG-a Sirigu.

I drugi dio kao i početak, nešto bolje otvaraju naši igrači. U 50. Minuti Rakitić je srušen na 25 metara od talijanskih vrata. Obećavajuća situacija za Srnu, koji na kraju gađa u živi zid gostiju. U 60. Uigrana akcija iz kornera, no Brozovićev udarac sigurno nije bio onakav kakav je Kovač priželjkivao. Minutu kasnije prigoda na drugoj strani. El Shaarawy je pucao glavom preko gola, i prava je sreća za našu momčad što lopta nije došla do Marchisija koji je bio u puno boljoj situaciji. U 69. Minuti Candreva se poigrao s Pranjićem, a u blok nije stigao niti Schildenfeld, srećom Pirlo je oklijevao, pa je njegov udarac na kraju završio pored gola.. minutu kasnije ponovo Candreva prolazi pokraj Pranjića, a Parolo umjesto mreže gađa u dobro postavljenog Subašića. U 78. Minuti potegao je Perišić iz daljine, no njegov udarac završio je pored vratnice.Deset minuta prije kraja susreta obećavajuća situacija za Hrvatsku. Mandžukić pa potom i Perišić petljali su po gostujućem kaznenom prostoru. Na kraju je Perišić uspio pronaći Rakitića čiji je udarac bio neprecizan.

U nervoznoj završnici susreta, ostali smo i s igračem manje. Prvo je sudac Atkinson progledao kroz prste Marchisiju i nije mu pokazao drugi žuti karton, potom i Srni. No drugi prekršaj Srne nije mogao proći nekažnjeno. Tako je na kraju ušao i Leovac koji je zamijenio Kovačića.

Podjela bodova, na kraju je dočekana s olakšanjem i u jednom i u drugom taboru. Talijani sretni što su u oslabljenom sastavu kući otišli neporaženi, što im je i bio osnovni cilj prilikom dolaska u Hrvatsku. A naši što smo zadržali prvu poziciju na ljestvici s dva boda prednosti pred Talijanima, a i činjenicom da Talijani još uvijek ne znaju za pobjedu protiv Hrvatske.