Remi u Škotskoj za oproštaj od Europe

Aberdeen – Rijeka 2:2 (0:0)

Aberdeen – Pittodrie Stadium. Uzvratna utakmica 2. pretkola UEFA Europa lige. Gledatelja: 15.363.

Suci: Marco Guida, Matteo Passeri, Claudio La Rocca, Piero Giacomelli (svi Italija). Delegat: Tammo Beishuizen (Nizozemska). Kontrolor suđenja: Tomasz Mikulski (Poljska).

Strijelci: 58’ 0:1 Tomasov (Kvržić), 63’ 0:2 Kvržić (Radošević), 64’ 1:2 McGinn (Goodwillie), 72’ 2:2 Hayes (Goodwillie).

Žuti kartoni: Shinnie, Logan (Aberdeen), Kvržić (Rijeka).

ABERDEEN FC: Ward – Logan, Taylor, Quinn, Considine – Jack, Shinnie – McGinn (od 83’ Flood), McLean, Hayes – Goodwillie (od 75’ Rooney).

HNK RIJEKA: Sluga – Ristovski, Samardžić, Mitrović, Leovac – Bradarić (od 74’ Balaj), Radošević – Roshi (od 52’ Kvržić), Moisés, Tomasov – Bezjak.

AberdeenRijekastats

Riječani su se remijem oprostili od Europe. Iako su u samo pet minuta drugog dijela došli do vodstva od 2:0, na žalost odmah su to vodstvo i prosuli, te nastavili niz neuvjerljivih partija, posebice u obrani. Jasno je da su Bijeli svoje izglede za prolazak prokockali na Kantridi, te im sada preostaje da kroz prvenstvo pronađu način za izlazak iz rezultatske krize.

Matjaž Kek je još jednom izmješao sastav Rijeke. U odnosu na utakmicu protiv Slavena u nedjelju, u sastavu su se tako našli Samardžić i debitant Roshi umjesto ozlijeđenog Leškovića i Sharbinija koji je bio na tribinama. U vezu se vratio Bradarić koji je zamjenio Balaja, što je značilo i povratak u defanzivnu (4-2-3-1) formaciju. U sastavu Aberdeena nije bilo iznenađenja.

U prvom poluvremenu se moglo svjedočiti pravoj antipropagandi nogometa. Prvi pokušaj na utakmici zabilježen je u 13’, kada je Hayes nakon kornera pokušao iznenaditi Slugu, ali je lopta otišla za malo preko gola. U 19’, prvi udarac Rijeke. Iz frustracije pucao je Moisés s tridesetak metara pokraj gola. Isto vrijedi i za njegov pokušaj u 27’. U 34’ McLean je za nekoliko inča zakasnio na Hayesovu loptu s lijeve strane. Jedino kakvo takvo uzbuđenje u prvom dijelu dogodilo se u posljednjoj minuti kada je Sluga obranio udarac McGinna s ruba šesnaesterca u donji lijevi kut. Činjenica da talijanski sudac nije odlučio produžiti prvo poluvrijeme je dokaz da nijedna ekipa nije bila posebno zainteresirana u prvom poluvremenu.

Nastavak je bio ipak nešto sadržajniji. Prvo je u 48’ Taylor pucao glavom pokraj gola nakon kornera, stare boljke Riječana, da bi u istoj minuti s druge strane Bezjak pucao preko gola. U 58’ je Rijeka iz prve lijepo izrađene akcije na utakmici došla do vodstva. Tomasov je primio okomitu Kvržićevu loptu na rubu 16 metara, riješio se dvojice čuvara i lijepo plasirao loptu u donji desni kut Warda za vodstvo gostiju. U 60’ je Hayes promašio zicer glavom sa svega nekoliko metara kada su domaći navijači loptu već vidjeli u Sluginoj mreži. U 61’ je Tomasov pucao s dvadesetak metara ali je Ward bez problema ukrotio njegov udarac. U 63’ je Rijeka preko Kvržića povećala vodstvo te donijela (lažnu) nadu u potpun preokret. Kvržić je pucao s oko 25 metara, a lopta se na putu prema domaćem golu odbila od jednog domaćeg braniča te prevarila Warda za 0:2. Ipak, euforija je potrajala svega 32 sekunde. Odmah u sljedećoj akciji domaćini su smanjili na 1:2 pogotkom McGinna, nakon asistencije Goodwillieja. U 72’ Hayes je potpuno pokopao nade Riječana da mogu dograbiti 3. pretkolo. Sve je učinio Goodwillie, navukao trojicu Riječana na sebe i dao Hayesu koji je bez problema pogodio s ruba peterca za konačnih 2:2. Do kraja utakmice nije bilo većih uzbuđenja.