Rijeka u četvrtfinalu Kupa nakon drame produžetaka

Rudeš – Rijeka 3:5 (3:3, 0:3)

Zagreb – Športski centar Rudeš. Utakmica osmine finala Kupa Hrvatske. Gledatelja: 800.

Suci: Marko Matoc (Zaprešić), Sanja Rođak Karšić (Podravske Sesvete), Alen Jakšić (Solin) i Goran Gabrilo (Split). Delegat: Ivor Grba (Strmec Samoborski). Kontrolor suđenja: Predrag Borovec (Višnjevac).

Strijelci: 5’ 0:1 Gavranović (11m, Vešović), 8’ 0:2 Mitrović (Bradarić), 32’ 0:3 Andrijašević, 53′ 1:3 Topić (11m, Babić), 62′ 2:3 Topić (11m), 80′ 3:3 Topić (11m, Babić), 104′ 3:4 Šofranac (Mišić), 108′ 3:5 Gorgon (Bradarić).

Žuti kartoni: Borevković, Mlakić, Barišić, Kamenar, Hossain (Rudeš), Mitrović, Mišić (Rijeka).

NK RUDEŠ (4-5-1): Hendija – Franić (od 102′ Boršić), Šimunović (od 34′ Barišić), Borevković, Mlakić – Jacques, Kamenar, Jagić, Topić, Ćubel (od 75′ Hussain) – Babić.

HNK RIJEKA (4-2-3-1): Sluga – Martić, Mitrović, Šofranac, Zuta (od 73′ Ristovski) – Bradarić, Čanađija – Vešović (od 53′ Črnic), Andrijašević (od 68′ Mišić), Gorgon – Gavranović.

rudes-rijeka-statistika

U sastavu Rijeke, Matjaž Kek napravio je četiri zamjene u odnosu na nedjeljnu utakmicu protiv Intera. Tako su se umjesto Prskala, Ristovskog, Eleza i Mišića u početnom sastavu našli Sluga, Martić, Šofranac i Čanađija. Strateg bijelih je ipak na klupi ostavio Črnica i Mateija, unatoč očekivanju da će se naći u sastavu. Maleš i Handžić su i dalje bili nedostupni zbog ozljede. Kod domaćina, pomalo iznenađujuće, u zapisniku nije bilo iskusnih Mesarića, Havojića i bivšeg igrača Rijeke Bodrušića, kao ni Čabraje.

U samom uvodu utakmice u 4. minuti je Vešović istrčao na lijepu dubinsku loptu i ušao s loptom u šesnaesterac. Predosjetio je pomalo naivno uklizavanje domaćeg stopera, rutinski se postavio na pravo mjesto kako bi završio na travi. Sudac Matoc nije dvojio ni sekunde i pokazao je na najstrožu kaznu koju je realizirao Gavranović. Golman domaćih Hendija se dobro bacio u desnu stranu, ali je bio prekratan za odlično izveden kazneni udarac.

Domaći su se prvog trenutka bacali na glavu, maksimalno agresivno i pokušali nametnuti se na sredini terena. Nisu se oporavili od prvog pogotka, kad je Rijeka u 8. minuti još jednom brzom transformacijom na desno krilo ponovno gurnula Vešovića prema golu. Ovaj put je obrana Rudeša bolje reagirala i odbila loptu u korner. Korner je izveo Bradarić na drugu stativu gdje ju je glavom Mitrović poslao u gol za 2:0.

Najveću prigodu su domaćini imali u 13. minuti. Kamenar se s lijeve strane približio šesnaestercu Rijeke. Odličan prizemni šut je zaustavila stativa Rijeke kad je već Sluga bio savladan. Rudeš je nastavio visoko postavljenom obranom prenijeti igru na polovicu Rijeke, što je Rijeka sa zadovoljstvom prihvatila. Po izrazito mekanom i vodom natopljenom terenu je bilo gotovo nemoguće kombinirati po travi, ali je takva igra domaćina omogućavala Rijeci brzu transformaciju u napad i na bok, po manje uništenim djelovima terena.

Kvalitetu terena je najbolje demonstrirao Vešović, kad je oduzeo loptu na tridesetak metara od golmana i krenuo u kontranapad dva-na-dva. Ulaskom u centralni krug je lopta zapla u kaljuži za razliku od iznenađenog Vešovića koji je poput brzog vlaka projurio naprijed bez lopte.

Rijeka je preuzela konce igre od ispuhalog Rudeša i oko 30. minute je igra ishodovala dvije konkretne situacije. Gorgonje lijepo ispratio odličnu loptu u prostor Gavranovića i lijepo pogodio drugi kut, ali je pogodak poništen radi zaleđa. U idućem napadu je Andrijašević primio loptu malo u suparničkoj polovici, primjetio istrčalog golmana i sportski drsko s 30-ak, gotovo 40 metara odlično pogodio lob. Utakmica je ušla u mirne vode do poluvremena.

Drugo poluvrijeme je krenulo inicijativom Rudeša. U 49. minuti je Gabriel utrčao na drugu stativu pored pomalo zaspale obrane Rijeke na ubačaj s desne strane i pogodio gredu. Dvije minute kasnije je Rudeš došao do pogotka. Babić je lijepo primirio dugu loptu, krenuo na Šofranca, gurnuo loptu i zabio se u njega. Ako je bilo dvojbe oko kaznenog udarca za Rijeku, ovdje nema nikakve dvojbe. Ovo nema veze s prekršajem, ali se Matoc očito htio iskupiti domaćinima koji su burno negodovali na odluku iz četvrte minute.

Nastavio je Rudeš napadati pored pomalo indisponirane Rijeke. Očito su igrači smatrali kako je utakmica gotova i kako samo treba odraditi drugo poluvrijeme. U 61. minuti drugi kazneni udarac, ovaj put opravdani. Šofranac je predugo čekao sa ulaskom u duel s Babićem, te je pri uklizavanju na njegov prizemni ubačaj igrao rukom. Topić je opet bio sigurni izvođač i smanjio rezultat na 2:3.

U 68. minuti je Kek izvršio drugu izmjenu i Mišić je ušao umjesto Andrijaševića. Domaćini su povratkom u rezultatsku neizvjesnost dobili krila, te su bili opasniji protivnik na terenu. Nakon nezgodnog odbijanja je odličnu priliku dobio Babić, ali su Sluga i Šofranac spretno i sretno uspjeli obraniti matnu situaciju. Već u idućem napadu se domaćinima otvorila prilika s desne strane, ali je ponovno Sluga odlično obranio konkretnu prigodu domaćina. U tim trenucima je nestala poznata kompaktnost Rijeke, prelagano su domaćini dolazili do prigoda za zaprijetiti Slugi. Kek je reagirao trećom izmjenom igrača. Žutu je u 73. minuti zamijenio Ristovski.

Neshvatljiva igra Riječana, koji su domaćinima dali potpunu slobodu prostora i vremena, je rezultirala i nevjerojatnim trećim kaznenim udarcem. Nisam siguran kad se zadnji put takvo što dogodilo, pogotovo što ni ova situacija nije mirisala na neizbježnu opasnost za gol Rijeke. Prekršaj je po mišljenju suca Matoca skrivio Mitrović srušivši Babića. Treću priliku s jedanaest metara je ponovno sigurno realizirao Topić. Napomenimo kako je prva dva jedanaesterca skrivio Aleksandar Šofranac. Prvo je srušio Babića u šesnaestercu a potom je igrao rukom.

Produžetak je počeo velikom prilikom Rijeke. Črnic je pokupio odbijenu loptu na rubu šesnaesterca, zavukao se prema sredini, ali je odličan udarac odsjeo na gredi. Nastavio se pritisak Riječana. Lukavo je pokušao Gavranović glavom iz teške situacije lobovati Hendiju, ali je njegov pokušaj pao s krive strane grede. U 97. minuti su igrači i navijači Rijeke tražili kazneni udarac nakon što je udarac iz blizine pogodio stopera u ruku, ali još jednom je Matoc mislio drugačije. Armada je osjetila drugačiju Rijeku u produžetku i glasnim bodrenjem poticala na dodatni angažman.

Rijeka je u 104. minuti povela 4:3 pogotkom Šofranca glavom nakon udarca iz kuta. Barem se iskupio za sve penale koje je skrivio… Velemajstorski potez smo vidjeli u 108. minuti. Gorgon je prišao golu s desne strane i iz mrtvog kuta pogodio kroz iznenađenog golmana za 5:3 i konačno rješenje rezultatske neizvjesnosti. Domaćini su pokazali zašto su vodeći u drugoj ligi i na krilima velike želje, spleta okolnosti i neobičnog kriterija Matoca pružili više nego dostojan otpor dok su imali kondicije. U produžetku utakmice više su se više borili s grčevima, nego što su bili u mogućnosti pružiti otpor Rijeci. Zasluženi prolaz Rijeke, ali puno teže od očekivanog.