San Pedro de Alcantara

Strijelci: Tomasov 29′; Moti 45′ (11 m), Bezjak 51′

HNK Rijeka: Vargić –  Tomečak, Samardžić (69′ Lešković), Mitrović (69′ Knežević), Leovac (46′ Bertoša) – Cvijanović (58′ Močinić), Zlomislić (58′ Mišić) – Tomasov (76′ Rebernik), Jugović (c), Ajayi (46′ Ivančić) – Balaj

PFC Ludogorets:  Stoyanov, Barthe, Azavedo Junior, Abalo, Dyakov, Zlatinski, Minev, Moti, De Sousa, Costa, Misidjan

U sklopu priprema za proljetni do sezone, nogometaši Rijeke odigrali su i treći pripremi susret, a drugi na španjolskom tlu.  U gradiću San Pedro de Alcantara odmjerili su snage sa aktualnim trostrukim prvakom Bugarske, PFC Ludogorets iz Razgrada. Bio je ovo drugi susret ove dvije ekipe, a sudionik Lige Prvaka je Riječanima uzvratio za poraz iz 2013. godine.

U pravoj pripremnoj utakmici Matjaž Kek isprobao je dvije formacije. Krenuo je sa 4-2-3-1, a u drugom dijelu prešao je na 4-4-2. Priliku su dobili svi igrači koje je poveo u Španjolsku osim vratara Nwolokora i Berkovica, stopera Špikića, te lagano načetih Prskala, Vešovića, Sharbinija i Krstanovića.

Susret je počeo u klasičnom ispitivanju snaga, a prva je priprijetila Rijeka. Lijepu akciju po lijevom boku udarcem sa 15-ak metara završio je Ajayi, lopta se odbila od jednog igrača u bloku i u paraboli odsjela u golu. No, sudac je procijenio da je napadač Rijeke Balaj, koji je bio u zaleđu, bio igrač od kojega se lopta odbila i rezultat ostaje onaj početni. Sljedećih 20-ak minuta na terenu postoji samo jedna ekipa, Ludogorets. Nametnuli su svoju igru u sredini, mladi Ajayi kao da je zaboravio da u nogometu postoji i obrana, te je Leovac bio sa na vjetrometini bugarskih bočnih igrača. Prilike i poluprilike su se redale, Tomečak je čistio sa crte, a i greda se je tresla.Bio je to loš period igre naše ekipe.

Kontra toku igre povela je Rijeka iz predivnog slobodnog udarca Marina Tomasova. Oni malo stariji prisjetiti će se gola Dragana Stojkovića legendarnom Zubizarreti na SP u Italiji 1990. godine. Marinov je bio čista kopija. Lijepi suhi list preko zida i lopta je odsjela u lijevom donjem kutu vratra Ludogoretsa. Golu je prethodio prekršaj na Jugoviću koji je zaigrao na poziciji na kojoj smo navikli gledati Moisesa, a kojeg je fantastičnom dubinskom loptom proigrao najbolji igrač Rijeke na ovoj utakmici, Marin Tomasov.

Ostatak poluvremena protekao je u dosadnoj igri na sredini terena, a niti jedna ekipa nije napravila previše. I kada smo već očekivali predah, Ajayi radi neoprezan i nepotreban prekršaj u kaznenom prostoru, a Moti je neumoljiv sa bijele točke. Vargić lijevo, lopta desno. 1-1.

Drugi dio je započeo promjenom igrača, ali i sustava. Izašli su Leovac i Ajayi, a ušli Bertoša i Ivančić. Tomasov je prešao na poziciju lijevog u vezi, Jugović na desnu stranu, a Ivančić se priključio Balaju u napadu. 4-4-2. Rijeka se nije niti snašla u novom sastavu, a već je pao gol. Brza akcija preko lijeve strane bugarskog napada, povratna lopta na vrh 16m i precizan, ali ne prejak udarac Bezjaka. Lopta odsjeda u desnom donjem kutu gola Rijeke. 1-2 u 51′. Ostaje dojam da je Vargić tu mogao bolje reagirati.

Već u sljedećem napadu Ivančić ima priliku za poravnjanje, ali je neprecizan. Ubrzo Kek počinje sa češćim promjenama igrača, te u 58′ mijenja dvojac u srcu veze, Cvijanovića i danas dosta rezerviranog Zlomislića. Umjesto njih ulaze Močinić i Mišić. Upravo se  Mišić  svojom pozitivno drskom igrom svidio, a možda i nametnuo. Desetak minuta kasnije mijenjaju se i stoperi, umjesto Mitrovića i Samardžića ulaze Lešković i Knežević. Zadnjih 15-ak minuta dobiva i mladi Rebernik koji je zamijenio Tomasova. Mladić je iskoristio svaku minutu na terenu i nameće se kao ozbiljna opcija i za prvu, ne samo za drugu ekipu Rijeke.

U zadnjih pola sasta susreta, nakon većine promjena, Rijeka je sa Mišićem i Močinićem u vezi, te Ivančićem pokraj Balaja, izgledala puno bolje nego u prvom dijelu susreta. Nametnula se je na sredini terena, te stvorila par poluprilika. Na žalost, završilo je porazom, te Rijeka niti nakon tri pripremna susreta ne zna za pobjedu. No, one nisu presudne u ovom periodu priprema.

Subjektivni dojam je da prinove, Tomasov i Mišić, ako ovako nastave, mogu postati pojačanja za ovu ekipu koja je izgubila nekoliko nositelja igre u proteklom prijelaznom roku. Tomasov je već sad nezamjenjiv u svim planovima Matjaža Keka, a nakon protekla tri susreta u kojima Cvijanović i Zlomislić, na kojem se vidi da je van ritma uslijed dugotrajnog opravka od ozlijede, nisu pokazali previše, mladi Mišić nameće se kao moguće rješenje u srcu veze.