Rijeka pobjedila Ferencvaroš i izborila prolaz u treće pretkolo

Ferencváros – Rijeka 1:2 (0:2)

Budimpešta – Stadion Ferenc Puskas. Uzvratna utakmica drugog pretkola Europa lige. Gledatelja: oko 5.000.

Suci: Paolo Valeri, Matteo Passeri, Filippo Meli, Daniele Doveri (svi Italija).

Strijelci: 20′ 0:1 Krstanović, 37’ 0:2 Samardžić (Brezovec), 1:2 65’ Ugrai (Böde)

Žuti kartoni: Mateos, Lauth, Ugrai, Gyömbér, Böde (Ferencváros), Brezovec, Jajalo, Samardžić, Sharbini (Rijeka). Crveni kartoni: Krstanović (Rijeka), drugi žuti.

Ferencvárosi TC: Dibusz – Dilaver, Nalepa (od 65’ Kukuruzović), Mateos, Bošnjak, Pavlović, Gyömbér, Gera (od 61’ Böde), Somália, Ugrai (od 79’ Busai), Lauth.

HNK Rijeka: Vargić – Tomečak, Samardžić, Lešković, Leovac – Brezovec – Jugović, Jajalo (od. 69’ Kvržić), Sharbini (od 87’ Mitrović) – Kramarić (od 59’ Zlomislić) – Krstanović.

Statistika utakmice:

Udarci (u okvir): Ferencváros 9 (4), Rijeka 8 (5).

Udarci iz kuta: Ferencváros (6), Rijeka (4).

Zaleđa: Ferencváros (0), Rijeka (1).

Prekršaji: Ferencváros (20), Rijeka (20).

Highlights

Prvo poluvrijeme:

10′ Dva uzastopna ubačaja iz kuta imao je Ferencvaros ali obrana Rijeke bila je na mjestu i pravovremeno otklonila opasnost.

15′ Ubacio je Josip Brezovec iz kornera oštro na prvu vratnicu i pogodio vratnicu te umalo iznenadio mađarskog vratara Dibusza.

20′ Ivan Krstanović GOOOL! Rijeka vodi 1:0. Jugović je pao u kaznenom prostoru Ferencvarosa pa je Mateos igrao rukom a sudac Paolo Valeri pokazao na najstrožu kaznu. Sigurni realizator bio je Ivan Krstanović. Rijeka – Ferencvaros 1:0!

27′ Nakon duge akcije Rijeke Andrej Kramarić se izborio za udarac s ruba kaznenog prostora. Udarac ispod grede domaći vratar odbio je u novi udarac iz kuta za bijele.

30′ Žuti karton Josip Brezovec.

33′ Potegao je Josip Brezovec iz slobodnog udarca s 30-ak metara ali nedovoljno precizno da bi ugrozio gol Ferencvarosa.

37′ Krstanović i Sharbini su napravili višak na lijevoj strani i proigrali Kramarića čiji je pokušaj Pavlović odbio u korner.

38′ Miral Samardžić GOOOOL! Rijeka vodi 2:0. Ubačaj iz kuta izveo je Josip Brezovec a Miral Samardžić poletio zrakom na drugoj vratnici i glavom poslao loptu iza nemoćnog Dibusza. Rijeka – Ferencvaros 2:0!

42′ Žuti karton Mato Jajalo.

43′ Iz slobodnog udarca zaprijetio je Ferencvaros ali Mateos je tukao ravno u Vargića.

44′ Nakon ubačaja s lijeve strane pucao je glavom Somalia ali bez opasnosti za Vargića.

Drugo poluvrijeme:

49′ Žuti karton David Mateos.

51′ Polukontra Rijeke okončana je ubačajem Sharbinija prema Krstanoviću koji je iz obećavajuće pozicije tukao preko gola.

53′ Žuti karton Ivan Krstanović.

55′ Crveni karton Ivan Krstanović – zbog neopreznog udaranja u skoku Mateosa. Rijeka će posljednjih 35 minuta igrati s igračem manje.

57′ Žuti karton Benjamin Lauth.

59′ Pucao je Bošnjak nakon ubačaja s desne strane ali bez opasnosti za Vargića.

64′ Roland Ugrai GOL! Ferencvaroš je iz kaznenog udarca koji je izborio Böde nakon prekršaja Samardžića smanjio na 1:2.

64′ Žuti karton Miral Samardžić.

68′ Žuti karton Roland Ugrai.

70′ Jugović je pucao nakon proigravanja Sharbninija, ali njegov udarac s ruba kaznenog prostora išao je ravno u ruke Dibusza.

74′ Žuti karton Gabor Gyömber.

76′ Pucao je Kukuruzović s 20-ak metara nakon što mu je Ugrai glavom spustio loptu, ali njiegov udarac otišao je pored desne vratnice Vargićevog gola.

77′ Dobro je potegao Ugrai iz slobodnog udarca s 18 metara ali Vargić je dobrom obranom sačuvao svoju mrežu.

78′ Žuti karton Daniel Bode.

84′ Žuti karton Anas Sharbini.

Sažetak utakmice:

Samo je 45 minuta trebalo nogometašima Rijeke da riješe pitanje prolaska u treće pretkolo Europa lige. Mrežu domaćina u 20. minuti načeo je Ivan Krstanović udarcem sa bijele točke, a u 38. minuti vodstvo povećava Miral Samardžić nakon ubačaja iz kuta Brezovca.

U 40. minuti navijači Ferencvaroša počeli su već napuštati stadion zbog loše igre vlastite momčadi. Tijekom cijelog prvog poluvremena na stadionu se čula samo pjesma Riječana.

U drugom poluvremenu se nastavila dominacija igre Rijeke sve do trenutka kada je Ivan Krstanović uspio u nekoliko minuta skupiti dva žuta kartona i nakon toga zadati glavobolje Keku, koji je morao zamjeniti ofanzivno orijentirane igrače stoperima, te se momčad Rijeke do kraja branila s 10 igrača. U 64. minuti je Roland Ugrai uspio smanjiti vodstvo Rijeke s bijele točke. Do kraja susreta Rijeka se junački branila i sačuvala prednost iz prvog poluvremena.

Rijeku je cijelu utakmicu bodrilo 700-800 navijača. U sljedećem pretkolu, Rijeka već za tjedan dana gostuje na Farskim otocima gdje igra protiv Vikingura.

Za kraj dvije zanimljivosti: (1) ovo je bijelima 9. uzastopna pobjeda u službenim utakmica; (2) sa svojim 14. nastupom, Anas Sharbini se izjednačio s rekorderima Ravnićem, Hrstićem i Juričićem po broju odigranih utakmica za Rijeku pod okriljem UEFA-e.