Rijeka stopama Opatije: Dolazi Zagreb

Rijeka stopama Opatije: Dolazi Zagreb

U sklopu 10. prvoligaškog kola, prvog kola drugog (od četiri) ciklusa, u subotu, s početkom od 19h, na Kantridi se sastaju drugoplasirana Rijeka i četvrtoplasirani Zagreb. Arbitraža utakmice je povjerena splitskom arbitru Goranu Gabrilu. Kako je već navedeno, Rijeka, koja je u devet kola osvojila 21 bod, drži drugo mjesto (4 boda iza Dinama), dok je Zagreb četvrti, sa 12 osvojenih bodova, te je najpozitivnije iznenađenje početng dijela prvenstva. Ovaj susret se sa pravom može smatrati derbijem kola.

Rijeka u ovaj susret ulazi u manjoj krizi rezultata, ali ne i u krizi igre. Unatoč dvama porazima, gostujećeg od Standarda u Europa ligi, te domaćeg, u derbiju s Dinamom na Kantridi, Rijeka drži visok standard  prezentacije na terenu, gajeći svoju prepoznatljvu igru. Kako je, zbog lošeg terena, odgođena Kup utakmica kod Lekenika, Rijeka u ovom susretu traži rezultatski povratak, te početak novog pobjedničkog niza.

Opatija bajna bila je sjajna

Subotnji protivnik Zagreb je svoju kup utamkicu odigrao u nedalekoj Opatiji, a rezultat sigurno nije onaj kojem su se nadali. Momčad trenera i građevinara Medića je izgubila nakon izvođenja kanzenih udaraca (3:3 nakon 90′, odnosno 120′, a 6:5 za Opatiju nakon izvođenja udaraca s 11 metara), a osim toga je bila primorana odigrati čak 120 minuta. Zagrebački „arhiteket“ sigurno nije skicirao takav rasplet u svojim skicama.

Za ovaj susret Matjaž Kek će biti lišen usluga Marina Leovca koji je skupio tri opomene, a zbog ozljeda su izvan konkurencije Mate Maleš i Miral Samardžić. Mato Jajalo je u susretu s Dinamom svoje kartone „odležao“. Može se očekivati povratak dva duže ozlijeđena igrača, Darija Kneževića i Ivana Močinića. Obojica su bila u konkurenciji za neodigrani kup susret u Lekeniku. Knežević je trebao startati, a Močinić je svoju priliku trebao čekati s klupe. Iako je za vjerovati da se Kek ipak neće odlučiti za njih dvojicu u ovom bitnom susretu lijepo je znati da su oni napokon u kadru prve ekipe.  U momčadi gostiju će nedostajati mladi Matias Šulc koji „boluje“ od iste bolesti kao i Marin Leovac. Što se tiče ekipe Rijeke, treba ukazati na činjenicu da pred derbi s Hajdukom koji se igra u 11. kolu, po dva žuta kartona imaju Ivančić, Krstanović i Lešković.

Kratkim pregledom ovogodišnjih rezultata dolazimo do saznanja da je Rijeka druga najbolja domaćinska momčad (iza Dinama) s 9 osvojenih bodova u četiri odigrana susreta (pobjede protiv Hajduka 4:2, Slaven Belupa 3:0 i Zadra 6:1, te poraz od Dinama 1:2), uz gol razliku 14:5. Zagreb je nakon poraza u prvoj gostujućoj utakmici (Slaven Belupo 2:3), nanizao tri susreta bez poraza. 2:2 u Zadru, 1:1 kod Dinama, te pobjeda u Puli (2:1). Od mogućih 12 bodova, s gostovanja su uzeli pet, uz gol raziliku 7:7. To ih čini četvrtim najboljim gostom lige iza Rijeke, Dinama i Lokomotive.

Zagreb ima rekord, Rijeka povijest i – kvalitetu

Kada se pogledaju povijesni susreti ove dvije momčadi dolazimo do toga da je Rijeka tek nešto bolja, ali i da smo negostoljubiv domaćin. Ono što predstavlja crnu mrlju je poraz iz sezone 1972./1973. (2. liga SFRJ) kada je Zagreb, 5.11.1972. pod stijenama Kantride ponizio našu momčad. Bilo je 0:6, te taj rezulat, uz istovjetni poraz od FK Vojvodine iz prvoligaške sezone 1959./1960. (6.9.1960.) predstavlja najteži službeni poraz HNK Rijeke na domaćem terenu.

Ovo će biti 45. službeni susret ova dva takmaca na stadionu Kantrida. U prethodnim susretima je bilanca slijedeća: 44 odigrana susreta pod stijenama, 23 pobjede Rijeke, 11 neodlučenih susreta i tek 10 pobjeda momčadi Zagreba. Gol razlika je 65:45.

Ove dvije momčadi su odigrale ukupno 87. službeni susret. Rijeka je pobijedila u 36 susreta, 21 susret je završio bez pobjednika, dok je Zagreb slavio u 30 susreta. Gol ralika je zanimljiva, 117:117.

Kantrida (HNL): 26 – 14 – 5 – 7 37:24
Kranjčevićeva (HNL): 26 – 7 – 6 – 13 29:43
Ukupno (HNL): 52 – 21 – 11 – 20 66:67

Kantrida (1. Yu liga): 10 – 5 – 4 – 1 18:9
Kranjčevićeva (1. Yu liga): 10 – 3 – 2 – 5 12:16
Ukupno (1. Yu liga): 20 – 8 – 6 – 6 30:25

Kantrida (2. Yu liga): 5 – 3 -1 – 1 5:8
Kranjčevićeva (2. Yu liga): 5 – 3 – 1 – 1 9:6
Ukupno (2. Yu liga): 10 – 6 – 2 – 2 14:14

Kantrida (HR kup): 3 – 1 – 1 – 1 5:4
Kranjčevićeva (HR kup): 2 – 0 – 1 – 1 2:7
Ukupno (HR kup): 5 – 1 – 2 – 2 7:11

Crtica prošlih vremena i imena

NK Zagreb je osnovan kao Radnički Športski klub Proleter (kasnije Amater) davne 1919. godine. Zanimljivo je da određenu „lijevu“ crtu imaju i danas kroz svoju navijačku skupinu, „White Angels“ koja je jedina službena navijačka skupna u Hrvatskoj koja gaji lijevi svjetonazor i uključena je u razne promocije alternativnih načina života i anarhistički aktivizam. Ipak, postoje, kako kod nas Hrvata ništa nije jednostavno i svi su stariji od Isusovog magareta, dvije teorije o „precima“ NK Zagreb. Prva je da je praotac ovog kluba ipak Hrvatski Tipografski Športski Klub Zagreb koji je osnovan 1908., dok drugi praoca vide u HŠK Plamen koji je osnovan 1910. Kako god, nakon 2. svjetskog rata, točnije 10.10.1946. dolazi do fuzije četiri zagrebačka kluba (Amater, tj. nekadašnji Proleter, Grafičar, za kojeg se smatra da je nasljednik HTŠK Zagreb, Sloboda i Tekstilac) u FD (Fiskulturno Društvo) Zagreb, koje 1950. mijenja ime u NK Zagreb. Ipak, dvije godine kasnije dolazi do nove fuzije, ovaj put s NK Milicioner, te je novi naziv kluba NK Borac. Niti ovo ime nije dugo trajalo i već 1960. klub dobiva novo ime – Grafički Nogometni Klub Zagreb (Spaja se s NK Grafičar, koji je 1949. obnovljen). Ipak, klub gubi taj prefiks „G“ (koji će ponešto godina kasnije, ali s drugim značenjem, preuzeti drugi zagrebački klub), te postaje ono što poznajemo sad – NK Zagreb. U kasnije, ipak manje burnom periodu, NK Zagreb je još uspio „progutati” i NK Zagrebački plavi 1980. godine.

Sad, ako uspijete pohvatati rodoslov kluba koji se danas među nogometnim pukom može nazvati i  (s pravom) NK Medićev (iako bi, u maniri s povijesnim imenima mogao biti nazvan i NK Graditelj), svaka Vam čast. Ono što im se mora priznati je da je to klub duge tradicije koji je godinama slovio kao drugi zagrebački klub. Također, oni su jedini hrvatski klub izuzev Dinama i Hajduka koji je osvojio titulu prvaka Hrvatske, i to u sezoni 2002./2003. kada je momčad, vođena Cicom Kranjčarom s klupe, a Ivicom Olićem, ali i našim Milinovićem i Hasančićem, razbila duopol dva državna kluba. Većinu svog vijeka (u bivšoj državi) su proveli između druge i republičke (treći rang) lige, ali čak 18 sezona su proveli i u Prvoj saveznoj ligi. Zanimljivo je da su u zadnjoj „zajedničkoj“ sezoni izborili ulazak u prvu ligu. U HNL-u su jedan od osnivača lige, a sve sezone osim prošle su proveli kao član najvišeg ranga hrvatskog nogometa.

Službene susrete igraju na stadionu u Kranjčevićevoj ulici na početku Trešnjevke (odakle vuku i veći dio svojih simpatizera, većinom treće životne dobi) koji službeno ima kapacitet od čak 12 000 mjesta. U realnosti je to puno, puno manje. Za taj stadion je karakteristična i biciklistička staza oko terena. Ponose se fantastičnim kampom u Veslačkoj ulici pokraj Save, nazvanim Zagrebello.

Medićevi puleni

Trenutnu sezonu su započeli kao jedan od najvećih kandidata za brzinski povratak u niži rang, ali su, u prvih devet kola ipak pokazali da će biti tvrd orah za sve (neriješeno na Maksimiru, neriješeno s Hajdukom doma). No, bolji pogled na tablicu nam sugerira, da iako drže visoko četvrto mjesto (isti broj bodova kao i treći Hajduk), oni su na tek četiri boda od predposljednje, a pet od posljednje ekipe na ljestvici. Brzinski presjek njihove ekipe nam pokazuje da su se orijentirali na mlađe igrače, djelomično iz svog dvorišta, djelomično iz susjednih zemalja, a pojačali su ih s dva igrača koja su se pokazala velikim iznenađenjima. To su Gabrijel Boban, bivši napadač Pomorca, te naš bivši igrač, Valentino Stepčić, koji povlači sve konce igre. Vizionarskim se pokazao potez Šefa Medića koji je Valentina stavio u srce veznog reda od kuda poteže sve konce igre. Osim njih dvojice tu su i mladi zadarski golman Livaković, više poznat po aferama svoga oca, stoper Kolinger koji je odbio Gračana i čeka poziv Joachima Lowa (momak se osjeća Nijemcem, iako od trećeg mjeseca života živi u Hrvatskoj), te dakako, Lovro „Toreador“ Medić, sin alfe i omege kluba, Medića. Kapetensku vrpcu nosi jedan od starosjedioca, Josip Jurendić. Upravo su Jurendić i Boban s 4 prvoligaška pogotka, uz Stepčića (2 pogotka i 3 asistencije), najopasniji igrači Medićeve ekipe. S dva postignuta pogotka se nameće i mladi Šulc (prva opcija na DM), ali njega nema zbog kartona. E da, Dražen Medić, iako vodi ekipu, nije službeni trener. Tu funkciju, barem na papiru, vrše Željko Kopić i Dražen Madunović. Dražen je “samo” službeni predsjednik kluba.

Hrvatska nogometna Lakrdija se nastavlja. Vidimo se na Kantridi.

RIJEKA: Vargić – Tomečak, Mitrović, Lešković, Lima – Jajalo, Cvijanović – Kvržić, Moises, Sharbini – Kramarić.

ZAGREB: Livaković – Šehić, Musa, Kolinger, Štiglec – Korovniković, Stepčić – Jurendić, Bevab, Boban – Konopek.

Komentari

komentari


Related Articles

Juniori ipak prvaci

RIJEKA – ŠIBENIK 5:0 Utakmica 30. kola: Rijeka – Šibenik 5:0 (3:0). Stadion Robert Komen. Gledatelja: 300. Sudac: Željko Frković

Gorgon i Vešović za nova tri boda

Rijeka – Split 2:0 (1:0) Rijeka – Stadion Rujevica. Utakmica 28. kola MAXtv Prve lige. Gledatelja: 4.211. Suci: Marko Matoc

Ista meta, isto odstojanje

Nakon zimske stanke utakmicama 22. kola otvoren je proljetni dio sezone. Iako su uvjeti na stadionima diljem lijepe naše daleko