“Gospari” moraju pasti

by V. Vivoda | 28/10/2014 17:02

U srijedu s početkom u 14 sati nogometaši Rijeke gostuju u Dubrovniku u sklopu osmine finala Hrvatskog nogometnog kupa. Protivnik Bijelima, koji u Dubrovnik stižu čarter letom s Krka u utorak navečer, je GOŠK, član Treće HNL jug. GOŠK nakon 12 odigranih kola tabori na samom začelju, uz dvije pobjede i dva remija, te čak osam poraza. Trener GOŠK-a je bivši prvotimac prvoligaškog Dubrovnika, Milan Petrović, a njegova momčad je u subotu poražena od Neretve u Metkoviću rezultatom 1:0.

Rijeci je prolazak u četvrtfinale imperativ, te smo sigurni da će utakmici pristupiti ozbiljno jer u Kupu nema ispravnog ispita, a iznenađenja su uvijek moguća. Prije zahtjevnih gostovanja u Koprivnici (subota) i Rotterdamu (četvrtak), Matjaž Kek je najavio nekoliko rotacija u momčadi. Sigurno je da će odmoriti Mitrovića, Kramarića, Sharbinija, Moisésa i Tomečaka, koji nisu krenuli na put. Vjerojatno će odmoriti i još neke od bekova i veznih igrača s najvećom minutažom (Leovac, Jajalo, Cvijanović). U sastav bi se mogao vratiti oporavljeni (ali i dalje roviti) Lešković, a vjerojatan je i nastup Zeca. Pitanje je tko će biti u sastavu u veznom redu. Pretpostavljamo da bi jedan od tih igrača mogao biti Zlomislić, iako je i on rovit, a moguće je i da oporavljeni Močinić započne utakmicu.

Promjene imena, spajanja, nova osnivanja

Originalni Gruški Omladinski Športski Klub (GOŠK) Dubrovnik je osnovan 1919. godine. Početkom osamdesetih godina došlo je do spajanja GOŠK-a i gradskog rivala Juga, te je novi klub imenovan GOŠK Jug. Pod tim imenom klub se natjecao sve do osamostaljenja Hrvatske. Od sezone 1980./81. pa do raspada Jugoslavije, GOŠK Jug je igrao u Drugoj saveznoj ligi zapad, a od sezone 1988./89. u jedinstvenoj Drugoj saveznoj ligi. Najbliži ulasku u Prvu saveznu ligu Dubrovčani su bili u sezoni 1987./88., kada su završili drugi. Najveći uspjeh su ostvarili u sezoni 1983./84. kada su dogurali do četvrtfinala Kupa Maršala Tita.

Nakon osamostaljenja Hrvatske, GOŠK Jug se udružio s Dubrovnikom, te je početkom devedesetih godina novi klub, pod imenom HNK Dubrovnik, igrao u Prvoj HNL. Prva godina sudjelovanja u Prvoj HNL je bila po mnogočemu neobična za povijest kluba. Naime, zbog ratnog stanja, klub svoje domaće susrete nije igrao u Dubrovniku, već uglavnom u Metkoviću i Blatu na Korčuli. U Prvoj HNL su se Dubrovčani zadržali tri sezone, a u sezoni 1996./97. su dogurali do četvrtfinala Kupa, gdje su ispali od zagrebačke Croatije. Krajem devedesetih godina HNK Dubrovnik je utonuo u tešku krizu i ispao u Županijsku nogometnu ligu. Klub je ugašen u sezoni 2003./04., a 2004. je osnovan HNK Dubrovnik 1919. Taj klub trenutno igra u 1. ŽNL Dubrovačko-neretvanskoj.

Za vrijeme krize HNK Dubrovnika sredinom devedesetih godina, današnji predsjednik skupštine GOŠK-a Pero Vićan je osnovao novi klub, koji je uzeo staro ime, GOŠK. Krajem devedesetih godina, GOŠK je polako napredovao, te je četiri sezone (od 2001./02. do 2004./05.) igrao u Drugoj HNL jug. Nakon ispadanja, posljednjih deset sezona klub je član Treće HNL jug. U sezoni 2005./06., nakon što je završio na prvom mjestu Treće HNL jug, GOŠK je poražen u kvalifikacijama za ulazak u Drugu HNL od Moslavine iz Kutine. U sezoni 2012./13. GOŠK je napravio veliki uspjeh u Hrvatskom nogometnom kupu doguravši do četvrtfinala gdje je zaustavljen od Lokomotive. U prvoj utakmici odigranoj na Lapadu Lokomotiva je slavila s 1:0 dok u uzvratu na Maksimiru nije bilo pogodaka.

U svakom slučaju, povijest dubrovačkih nogometnih klubova je komplicirana, kao npr. u Puli. Kada se uzmu u obzir sve promjene imena klubova, te njihovi raspadi i uskrsnuća pod novim/starim imenima, u Dubrovniku i Puli bi trebali razmotriti mogućnost gemellaggia klubova, te respektivnih navijačkih skupina.

Oprez – asocijacija Žilić

GOŠK, kao i HNK Dubrovnik 1919, svoje domaće utakmice igra na Gradskom stadionu Lapad, koji je izgrađen 1950. godine, a prima 3.000 gledatelja. Teren, dimenzija 102×67 metara, se smatra jednim od boljih terena u trećim ligama. Rijeka je protiv HNK Dubrovnika odigrala šest utakmica u prve tri sezone HNL-a, uz tri pobjede, dva remija i jedan poraz. Na Lapadu je Rijeka gostovala dvaput (0:2 i 0:0), a posljednji put u travnju 1994. godine (0:0), kada je trener Rijeke bio Srećko Juričić. Posljednji put je Rijeka u okolici Dubrovnika gostovala u studenom 2006. godine, kada je pogotkom vratara Dragana Žilića u trećoj minuti sudačke nadoknade sretno i spretno izbacila domaći Konavljanin u četvrtfinalu Kupa. Bila je to jedna druga, znatno slabija Rijeka od današnje (uostalom, niti protivnik nije isti ), ali opreza nikad dosta.

Ukoliko Bijeli uspješno prebrode Gospare, protivnik u četvrtfinalu Kupa će biti određen ždrijebom (bez nositeljstva) tijekom sljedećeg tjedna. Četvrtfinalne utakmice su na rasporedu na proljeće (11.2. i 4.3.).

Mogući sastavi:

NK GOŠK Dubrovnik: Kristić, Torbarina, Bandalo, Kacić, Škugor, Veraja, Dragić, Grbešić, Kovačić, Vlijter, Caput.
HNK Rijeka: Prskalo, Vešović, Samardžić, Lešković, Bertoša, Jugović, Zlomislić, Močinić, Kvržić, Zec, Krstanović.

Utakmicu će suditi Goran Gabrilo iz Splita (sudio je ove sezone utakmicu Rijeka-Zagreb 3:0), a njegovi pomoćnici, također iz Splita, biti će Mario Pepur i Hrvoje Radić. Četvrti sudac je Jakov Titlić iz Hrvaca, dok je delegat Branislav Škeva iz Imotskog.

Parovi osmine finala Hrvatskog nogometnog kupa:

Utorak, 28. listopada:
17:00 Istra 1961 – Šibenik 2:0 (Pamić 13′, Špehar 40′)

Srijeda, 29. listopada:
14:00 GOŠK – Rijeka
14:00 Opatija – Dinamo
14:00 Novigrad – Hajduk
14:00 Vinogradar – Slaven Belupo
17:00 RNK Split – Osijek
17:00 Zadar – Varaždin
17:00 Lokomotiva – Cibalia

Foto: NK GOŠK Dubrovnik.

Komentari

komentari

Source URL: http://www.hocuri.com/rijeka-u-dubrovniku-trazi-vizu-za-cetvrtfinale-kupa/