Sjajna Rijeka skrenula Lokomotivu s pruge, uz petardu Kramarića

Rijeka – Lokomotiva 6:0 (3:0)

Rijeka – Stadion Kantrida. Utakmica 15. kola MaxTV Prve lige. Gledatelja: 5.100.

Suci: Tihomir Pejin (Osijek), Tomislav Petrović (Valpovo), Dalibor Conjar (Osijek), Bojan Zobenica (Vinkovci). Delegat: Davor Ivić (Sisak). Kontrolor suđenja: Branko Bajić (Split).

Strijelci: 21’ 1:0 Kramarić (Sharbini), 22’ 2:0 Kramarić (Kvržić), 38’ 3:0 Kramarić (Močinić), 49’ 4:0 Kramarić (Sharbini), 63’ 5:0 Kramarić (Moisés), 84’ 6:0 Ivančić (Moisés).

Žuti kartoni: Tomečak, Kvržić (Rijeka), Begonja (Lokomotiva).

HNK Rijeka: Vargić – Tomečak, Mitrović, Lešković, Leovac – Kvržić (od 80’ Vešović), Močinić (od 74’ Cvijanović), Jajalo, Sharbini – Moisés, Kramarić (od 83’ Ivančić).

NK Lokomotiva: Sluga – Bručić, Mrčela, Ćalušić, Musa – Leko – Marić (od 28’ Begonja), Pavičić (od 66’ Mišić), Šovšić, Prenga (od 51’ Doležal) – Rukavina.

Prvo poluvrijeme:

8′ Zabila je Rijeka nakon lijepog proigravanja Kvržića prema Sharbiniju ali pogodak je opravdano poništen zbog zaleđa od oko pola metra.

9′ Nakon udarca iz kuta pucao je Kramarić glavom – preko gola.

11′ Nakon duge akcije Rijeke lopta je došla do Moisésa na 16 metara ali njegov udarac završava u gostujućem bloku.

14′ Nova duga akcija Rijeke s puno dodavanja. Lopta je na kraju došla do 18 metara odakle je Kramarić pucao zamalo pored gola.

15′ Nova odlična akcija Rijeke po lijevoj strani odakle je Leovac ubacio prema Kramariću koji zamalo kasni na oštru loptu ubačenu na vrh peterca.

21′ Andrej Kramarić GOOOL! Rijeka – Lokomotiva 1:0. Anas Sharbini projurio je poput brzog vlaka po lijevoj strani i odlično ubacio na drugu vratnicu gdje Andrej Kramarić podmeće nogu i matira Slugu za 50 pogodak u dresu Rijeke.

22′ Andrej Kramarić GOOOL! Rijeka – Lokomotiva 2:0. Samo minutu nakon vodećeg pogotka sijevnulo je preko desne strane gotovo preslikanom akcijom. Ovoga puta ulogu asistenta imao je Zoran Kvržić koji je sjajno ubacio prema Kramariću koji s pet metara rutinski pogađa mrežu Sluge.

36′ Polukontra Rijeke nakon osvojene lopte na sredini terena rezultirala je viškom na desnoj strani odakle je Moisés pucao a Leko skrenuo loptu u korner. U nastavku akcije nakon udarca iz kuta pucao je Leovac s 25 metara ali Sluga je obranio bez većih problema.

37′ Andrej Kramarić GOOOL! Rijeka – Lokomotiva 3:0. Sjajna akcija Rijeke koju su započeli Sharbini i Močinić koji sjajno podvaljuje loptu Kramariću. Napadač Rijeke iskosa je izašao pred Slugu i sjajnim lobom pogodio za 3:0.

39′ Luka Begonja – žuti karton zbog preoštrog starta na Sharbiniju.

42′ Sharbini je dugo vukao loptu pa je ostavio za Kvržića koji ljevicom sa 16 metara puca u Slugu.

44′ Kramarić je proigrao Kvržića koji iskosa s desne strane puca pored gola.

Drugo poluvrijeme:

47’ Ivan Tomečak – žuti karton zbog prekršaja.

49′ Andrej Kramarić GOOOOL!! Rijeka – Lokomotiva 4:0. Anas Sharbini je povukao kontru po lijevoj strani i sjajno uposlio Kramarića koji isprve s 15-ak metara matira Slugu za svoj četvrti pogodak na današnjoj utakmici.

55′ Nakon udarca iz kuta Jajala glavom je pucao Mitrović preko gola.

59′ Prvi pokušaj Lokomotive da ugrozi gol Vargića. Pucao je Rukavina ali njegov udarac zapeo je u bloku.

61′ Sharbini je pokušao povratnom loptom uposliti Kramarića ili Moisésa ali obrana Lokomotive bila je brža.

63′ Andrej Kramarić GOOOL! Rijeka – Lokomotiva 5:0. A tko drugi nego Andrej Kramarić. Moisés je povukao loptu po lijevoj strani i kroz noge Mrčele proigrao Kramarića koji postavlja nogu za peti pogodak.

69′ Iz slobodnog udarca s 20-ak metara Leko je odlično gađao preko živog zida ali njegov pokušaj zaustavila je vratnica.

72′ Nakon ubačaja iz kuta pucao je Lešković glavom – preko gola.

78’ Zoran Kvržić – žuti karton zbog prigovora.

81′ Pucao je Moisés iz okreta s 20-ak metara – preko gola.

83′ Uz ovacije Kantride travnjak je napustio Andrej Kramarić.

84′ Josip Ivančić GOOOL!! Rijeka – Lokomotiva 6:0. Nakon 37 sekundi na travnjaku Josip Ivančić postigao je prvijenac u dresu Rijeke. Veliki dio posla napravio je Moises koji je prošao po desnoj strani i odlično ubacio na drugu vratnicu gdje Ivančić postavlja nogu za šesti pogodak Rijeke.

89′ Pucao je Mišić s 18 metara, ali ravno u dobro postavljeno Vargića.

92’ Lijep udarac Tomečaka s desne strane nakon solo prodora ali Sluga odlično brani.

Nogometaši Rijeke su fenomenalnom igrom razmontirali Lokomotivu i približili se vodećem Dinamu na 4 boda zaostatka. Nakon lošeg četvrtka, sjajni Andrej Kramarić je sve frustracije iskalio na Slugi, koji je pokorno vadio loptu iz mreže. Šest puta, od toga pet Kramariću. Večeras je odigrana utakmica nakon koje će se pomno analizirati statističke činjenice u potrazi za rekordima. Iako je cijela ekipa odigrala izvrsnu utakmicu, posebno treba istaknuti Kramarića, koji je postigao čak 5 pogodaka! Nikada to u povijesti HNL-a nije pošlo za nogom jednom igraču Rijeke. Blizu je “Krama” bio rekorda HNL-a, Marija Dodika, koji je postigao 6 pogodaka za Slaven Belupo protiv Varteksa u sezoni 2000./01., a izjednačio se s Goranom Vlaovićem, koji je u sezoni 1993./94. postigao 5 pogodaka za Croatiju protiv Pazinke. Zaista je nevjerojatna lakoća zabijanja ovog riječkog bisera: 21 prvenstveni pogodak u 14 nastupa (1,5 gol po utakmici); ukupno 27 pogodaka u 25 nastupa za Rijeku ove sezone. Ne sjećamo se da je ikada netko od igrača Rijeke bio tako efikasan. Kramarić se u ekspresnom roku popeo na treće mjesto Rijekinih strijelaca u HNL-u. S 37 postignutih pogodaka Kramarić je preskočio Leona Benka, Anasa Sharbinija i Radomira Đalovića. Vodeći na listi Rijekinih strijelaca u HNL-u je Ahmad Sharbini (54) dok je drugi Admir Hasančić (46).

Ali “Kramini” golovi ne dolaze sami od sebe, i ostatak momčadi je odgovoran za akcije koje prethode golovima. Zaista, nekoliko sjajnih akcija su Bijeli odigrali. Posebno raspoložen je bio Anas Sharbini s dvije fenomenalne asistencije za “Kramu”, jednu nakon solo prodora, a drugu “vanjskom desnom” u svom stilu. Radilica Moisés je također dvaput asistirao, drugi put za Ivančićev prvi pogodak za Rijeku, i to nakon samo 37 sekundi provedenih na terenu. Močinićeva lopta “s očima” je sjajno pronašla Kramarića za njegov 3. gol (i to kakav lob…). Zaista je bio “gušt” i privilegij gledati Rijeku!

Rijeka je sjajno krenula od prve minute i tražila pogodak. Prvi je postigla u 8. minuti, ali je opravdano poništen radi zaleđa. Stvari su postale konkretne u 21. minuti nakon lijepog solo prodora Sharbinija po lijevoj strani i odlično poslužene lopte Kramariću za 1:0. Već u idućoj minuti je Kvržić s desne gotovo ponovio akciju, a Kramarić jednako uspješno odradio svoj dio posla za 2:0. Najljepši pogodak na utakmici je postignut u 38. minuti za konačnih 3:0 na poluvremenu. Kramarić je vješto izbjegao zaleđe i iskoristio vrhunsku asistenciju Močinića, ušao iskosa u kazneni prostor i u maniri Šukera Schmeichelu lobovao Slugu.

Početkom drugog poluvremena Rijeka je još silovitije krenula u igru, tražeći konačnu potvrdu pobjede. Već u 49. minuti je obrana Lokomotive ponovno kapitulirala za uništenje svake nade. Kramarić je ponovno bio neumoljiv na asistenciju danas savršenog Sharbinija. Nevjerojatno je koliko je obrana Lokomotive ostavljala prostora iza svojih leđa. Danas im se nikako nije isplatilo pokušavanje igre i skraćivanje prostora visokom obranom. Zanimljivo je da su četvorica igrača asistirala za golove (Sharbini i Moisés dvaput), a većina golova je postignuta na sličan način: ubačajem sa strane iza zadnje linije lokosa.

Jedino danas nerazumljivo su izmjene gospodina Keka. Trenerova je zadnja i to svi poštuju, ali ne bi li bilo svrsishodno na 4:0 u 60. minuti zamijeniti barem Vešovića za Tomečaka? Kraj polusezone se bliži, Tomečak ima gotovo punu minutažu, Vešoviću nedostaje ista, a bliži se utakmica sa Standardom, kada Leovac nema pravo nastupa radi žutih kartona. Jedna od varijanti je da Tomečak odigra lijevog beka (kao što je već odlično igrao), a Vešović desnog. Bilo bi dobro da stekne određenu minutažu i samopouzdanje prije najvećeg ispita pred nama u ovoj polusezoni, a teško je zamisliti bolju situaciju od ove. Pohvalno je da je Ivančić upisao nešto minuta i odmah iskoristio priliku i zabio. Dojam je da je mogao dobiti i dvadesetak minuta više, kad je rezultat već bio riješen. Posebno smo istaknuli Kramarića i Sharbinija, a trojac veličanstvenih zaokružuje Močinić, koji je nakon dugo vremena krenuo od prve minute i odigrao kao u najbolje dane. Unio je osvježenje u potrošni vezni red, te mu se veselimo u narednim utakmicama.