by V. Vivoda | 21/09/2014 21:16

Rijeka – Dinamo 1:2 (0:1)

Rijeka – Stadion Kantrida. Utakmica 9. kola MaxTV Prve HNL. Gledatelja: 8.000.

Suci: Ante Vučemilović-Šimunović (Osijek), Tomislav Petrović (Valpovo), Miro Grgić (Osijek), Dalibor Conjar (Osijek). Delegat: Tadija Mamić (Split).

Strijelci: 33’ 0:1 Soudani (Pinto), 58’ 1:1 Kramarić (Sharbini), 69’ 1:2 Soudani.

Žuti kartoni: Leovac, Sharbini (Rijeka), Pivarić, Šimunić (Dinamo).

HNK Rijeka: Vargić – Tomečak, Samardžić (od 11’ Mitrović), Lešković, Leovac – Vešović (od 54’ Sharbini), Cvijanovič, Moisés, Jugović (od 78’ Kvržić) – Kramarić – Krstanović.

GNK Dinamo: Eduardo – Pinto, Šimunić, Gonçalo, Pivarić – Brozović (od 86’ Vukojević), Ademi, Antolić – Soudani, Wilson Eduardo (od 59’ Henríquez), Čop (od 69’ Ćorić).

Prvo poluvrijeme:

8′ Samardžić je nes(p)retno skrenuo gležanj pri dodavanju i morao je biti zamijenjen.

16’ Leovac – žuti karton zbog preoštrog prekršaja.

20’ Nakon kontranapada po desnoj strani i ubačaja Pinta na drugoj vratnici sam je ostao Wilson Eduardo koji je pucao visoko preko gola.

24′ Prvu veliku priliku na utakmici propustila je Rijeka preko Krstanovića kojeg je sjajnom dubinskom loptom uposlio Cvijanović. Ipak, udarac napadača Rijeke otišao je preko gola.

25′ Rijeku su centimetri dijelili od vodećeg pogotka. Desni bok probio je Ivan Tomečak, oštro ubacio u srce Dinamovog kaznenog prostora, ali udarac glavom Vedrana Jugovića odsjeo je na vratnici.

27′ Pucao je Soudani glavom nakon ubačaja Pivarića ali njegov pokušaj otišao je preko Vargićevog gola.

28′ Iz okreta u gužvi pucao je Soudani ali preslabo da bi iznenadio Vargića.

32′ Nova sjajna prilika Rijeke nakon što je Jugović napravio pomutnju u obrani Dinama i ubacio s lijeve strane a Leovac iz teške pozicije iskosa pucao zamalo pokraj gola.

33’ Hilal El Soudani GOL! Rijeka – Dinamo 0:1. Rijeka je kažnjena za promašaje i Dinamo vodi 1:0. Pinto je probio desnu stranu, izbjegao uklizavanje Cvijanovića (te stao mu na ruku) i dobro ubacio na vrh peterca gdje se glavom naklonio Soudani i pogodio za vodstvo Dinama.

39′ Sjajan slobodnjak Kramarića s 25 metara ali Eduardo je krajnjim naporom izvadio loptu iz gornjeg lijevog kuta.

44′ Nova velika prilika Rijeke otišla je u nepovrat. Brza kontra krenula je iz zadnje linije, Krstanović je petom ostavio loptu Kramariću koji je s ruba kaznenog prostora pucao zamalo pored desne Eduardove vratnice.

Drugo poluvrijeme:

51′ Cvijanović je došao na povratnu loptu Krstanovića ali u trenutku udarca nogu mu je podmetnuo Gonçalo i usporio njegov pokušaj. Eduardo je lako pokupio loptu, a Vučemilović ostao nijem na traženje faula od strane igrača Rijeke.

53’ Pivarić – žuti karton zbog preoštrog prekršaja.

55’ Šimunić – žuti karton zbog preoštrog prekršaja.

56′ Novi odličan pokušaj Kramarića iz slobodnog udarca ali lopta je odsjela na gornjem dijelu Dinamovog gola.

58′ Andrej Kramarić GOOOL!! Rijeka – Dinamo 1:1. Moisés i Krstanović su brzo prebacili stranu i proigrali Anasa Sharbinija. Riječka desetka po ulaskom u kazneni prostor povratnom je loptom uposlila Kramarića koji je neumoljiv i s desetak metara pogađa izjednačenje.

62′ Ubačaj Tomečaka s desne strane Krstanović je glavom spustio za natrčalog Sharbinija koji je ometan s 18 metara isprve pucao preko gola.

69′ Hilal El Soudani GOL! Rijeka – Dinamo 1:2. Ubačaj s lijeve strane došao je u gužvi do Soudanija koji se dugo namještao pa pogodio bliži kut nemoćnog Vargića.

72′ Novi ubačaj Tomečaka s desne strane prema Krstanoviću koji glavom puca preko gola.

74′ Nakon bijega Kramarića, Sharbini je ostavio povratnu loptu za natrčalog Cvijanovića koji je s 18 metara pucao zamalo preko gola.

82’ Sharbini – žuti karton zbog preoštrog prekršaja.

85′ Soudani je prošao kroz sredinu obrane Rijeke i snažno potegao s 18 metara ali Vargić je bio na mjestu.

90′ Sjajan udarac Leovca nakon proigravanja Sharbinija, ali Eduardo je izvadio loptu ispod grede.

Kantrida je pala nakon 492 dana. U 118. prvenstvenom derbiju, Dinamo je prekinuo riječku seriju od 35 utakmica bez poraza na domaćem terenu. Veliki problem bijelih je večeras bila realizacija. Čak 17 udaraca na gol, mnogo loše izvedenih kornera, ali bez učinka, naravno osim pogotka Kramarića nakon lucidne asistencije Sharbinija. Dinamo je, s druge strane, iskoristio svoje prilike preko nezaustavljivog Soudanija.

Ništa vrijedno spomena se nije dogodilo u prvih dvadeset minuta utakmice, kada je Wilson iz izgledne situacije poslao loptu nebu pod oblake nakon polukontre Dinama. Nakon toga, Rijeka je u prvom dijelu stvorila sijaset dobrih prilika. Posebno se ističu promašaji Krstanovića, Leovca i Kramarića (dvaput; jednom uz sjajnu Edurardovu obranu slobodnog udarca), te stativa Jugovića nakon sjajnog udarca glavom. Na žalost, unatoč boljim prilikama bijelih, primili su i treći gol glavom u drugoj utakmici. Soudaniju je to također bio treći pogodak glavom u dvije utakmice. Jesu li Riječani uopće gledali snimku utakmice Dinamo-Astra?

U drugom poluvremenu, Rijeka je krenula furiozno, bila dominantna, uspjela je izjednačiti, a Dinamo (opet Soudani) je zabio iz prvog udarca na gol bijelih u nastavku. Uz slabu realizaciju bijelih, vrijedi napomenuti i vrlo loše suđenje Ante Vučemilovića, posebno u prvom poluvremenu kada je u mnogo navrata oštetio bijele, posebno kada je izmislio javnu opomenu za Leovca te oprostio tri čista žuta kartona Dinamovim igračima. U 62. minuti, Riječani su, čini se opravdano, tražili najstrožu kaznu nakon što je Gonçalo igrao rukom u svom kaznenog prostoru ali sudac je odmahnuo. Zanimljivost je da je upravo Vučemilović bio glavni sudac prilikom posljednjeg riječkog domaćeg poraza.