TV nogomet

TV nogomet

Posljednjih desetak ali i više godina smo svjedoci sve veće popularizacije nogometa što se tiče marketinga, prisutnosti na “malim ekranima” i svakodnevnim proizvodima koje kupujemo po supermarketima. Da je nogomet možda i ponajveći biznis na svijetu, to je već sada opće poznata činjenica koja će se vjerojatno uskoro pronaći u udžbenicima za klince u osnovnim školama. Jednostavno su strast i emocije kapitalizirani. U novac su pretvoreni svi uzvici na stadionu, svaka kopačka u travi, svaki osmjeh prilikom postizanja zgoditka te suza navijača nakon izgubljene utakmice. Sve se danas vrjednuje praktički i jedino kroz novac.

Naravno, ako gledamo iz neutralnoga kuta, a ne navijačkoga, svaki gol ima cijenu. U pobjedi nad rivalom se ne broje radosna lica navijača i sretna djeca koja će doživljaj prepričavati tjednima u školi, već broj ispijenih kantica pive i coca-cole, profit od nebrojenih reklama oko travnjaka, cijena igrača koja je porasla ili se smanjila. Uspjeh ulaska u skupine Europa lige ili Lige prvaka se ne vrjednuje trofejem, upisom u povijest nogometa već novcima koji će se zaraditi od UEFA-inih nagrada i sponzora. Broji se i svaka televizijska kuća koja je platila da ostali u državi, Europi i svijetu mogu gledati spektakl. Jasno, nogomet (više) nije samo igra, već dobar ili loš posao, i to (nažalost) moramo prihvatiti. Neće se vratiti vremena kada se živjelo od “ljubavi” prema sportu i nogometu. Takvi više ne mogu biti konkurentni i egzistirati u nogometnoj džungli.

Televizijski nogomet je uvelike zaslužan i za poluprazne tribine stadiona, ne samo u našoj zemlji već i u velikom djelu Europe. Juventus je morao smanjivati stadion, veliki Milan i Inter ne mogu napuniti San Siro, a primjera ima još jako puno. Danas je nogomet prisutan na televizijskim ekranima kao i na internetu 24 sata dnevno. Doslovno možete pogledati svaku utakmicu koju poželite, naravno uz prethodno plaćanje ili pretplatu, te se ne morate više niti ustati iz fotelje kako bi pomakli satelitsku antenu na neki drugi kanal.

Arenasport je preko MaxTV prijamnika pružatelj usluga prijenosa za HNL već nekoliko sezona. Zanimljivo, što se tiče televizijske praćenosti, najbolji razred hrvatskoga nogometa je po broju prijenosa među vodećim ligama Europe. Na pet kanala Arenasporta možete pratiti doslovno sve utakmice u HNL sezoni uživo uz prethodno plaćanje pretplate na te programe odnosno mjesečne naknade. Da li je to dobro za nogomet u hrvatskoj ili nije, pitanje je za duboku analizu i studiju. U jednu “ruku” dobivate popularizaciju lige te omogućujete građanima iz svih dijelova zemlje da gledaju svoje omiljene ekipe. U drugu “ruku”, pružate veliku priliku gledateljima da ostanu u udobnosti svoga doma te radije preko “malih ekrana” pogledaju utakmicu nego da se prošeću na stadion i gledaju sve to uživo.

Jasno, veliku ulogu igra i sama infrastruktura koja je u našoj zemlji dosta odbojna, ali svakom pravom navijaču svojega kluba bi trebalo biti lakše izabrati bodrenje svoje momčadi na stadionu, nego uz televizijsku sliku i prepržene kokice. Jasno, postoji veliki broj ljudi koji nisu u mogućnosti po svakakvim vremenskim uvjetima pohoditi većinom derutne stadione, ali postoji i veliki broj “komotnih” kojima se jednostavno ne da stajati kada mogu u fotelji sjediti.

Kada dolazimo do neprelazne teme, a to je novac, on je nažalost skroman u našoj ligi. Od Tv prava Europski klubovi doslovno žive. Nedavno smo mogli vidjeti primjer jednog Norwicha. Kluba koji je pobijedio u kvalifikacijama za englesku Premier Ligu te time samo od televizijskih prava za narednu sezonu ostvario dobit od sto milijuna eura. Da, dobro ste pročitali.

Dok klubovi u velikom djelu Europe zarađuju milijune na Tv pravima sa svojega stadiona, u hrvatskoj je taj novac i dalje malen, da ne kažemo preskroman. Godišnji ugovor za prijenose 180 utakmica MAXtv Prve lige, koji se vrti oko milijun funti, vrijedi manje od 10 minuta jedne utakmice u Premier ligi. Jasno, engleski Premiership je ipak puno gledanija i gledateljima te sponzorima privlačnija manifestacija, ali usporedno s time, naši klubovi dobivaju “kikiriki”. U tome svemu se HNS kao “zaštitnik klubova” mora jasnije i hrabrije postaviti pred Tv kućama. Liga se prodaje za smiješne novce te se time ruši njezina vrijednost. Klubovi od svega toga imaju jako malu korist, a zarađuju jedino upravo te Tv kuće koje se namire preko sponzora i svih tih pretplatnika. Televizija je opet pobijedila, a nogomet izgubio.

Komentari

komentari


Related Articles

Bez stresa, molimo!

Pred nogometašima Rijeke i Osijeka je dvoboj polufinala Kupa. Rijeka bi prolaskom u finale ostala u igri za duplu krunu,

Rijeka protiv Trojanskog konja

O Troji i Trojanskom ratu govori se u “Ilijadi“, veličanstvenom helenskom epu koji se pripisuje slijepom Homeru. Svakojakih se likova

Rijeka rutinski pobjedila Split

HNK Rijeka –  RNK Split 2:0 (2:0) GOLOVI: 30’ Gorgon(1:0),  45’ Andrijašević(2:0) Rijeka – Zamjenski stadion HNK Rijeka(Rujevica). Utakmica 10.