Velika pobjeda Rijeke u režiji sjajnog Kramarića

Rijeka – Feyenoord 3:1 (0:0)

Rijeka – Stadion Kantrida. Utakmica 3. kola skupine G UEFA Europa lige. Gledatelja: 9.326.

Suci: Tom Harald Hagen, Dag-Roger Nebben, Jan Erik Engan, Leif Erik Opland (svi Norveška). Kontrolor suđenja: Stefano Farina (Italija). Delegat: Steen Dahrup (Danska).

Strijelci: 63’ 1:0 Kramarić (Leovac), 66’ 1:1 Toornstra, 71’ 2:1 Kramarić (Vargić), 76’ 3:1 Kramarić (11m).

Žuti kartoni: Leovac, Jajalo (Rijeka), Wilkshire, Nelom, Clasie (Feyenoord).

HNK Rijeka: Vargić – Tomečak, Mitrović, Lešković (od 65’ Samardžić), Leovac – Jugović (od 85’ Kvržić), Jajalo, Cvijanovič, Sharbini – Moisés (od 89’ Krstanović) – Kramarić.

Feyenoord: Vermeer – Wilkshire (od 46’ Karsdorp), Kongolo, Steenvoorden, Nelom – Clasie, El Ahmadi – Toornstra, Immers, Manu (od 80’ Boëtius) – Kazim-Richards (od 80’ te Vrede).

Prvo poluvrijeme:

2′ Trese se mreža Feyenoorda ali nažalost samo s vanjske strane. Ubačaj s lijeve strane došao je na drugu vratnicu do Vedrana Jugovića koji je iz voleja bio zamalo neprecizan.

5’ Prvu priliku imao je i Feyenoord preko Manua koji je dobio loptu s lijeve strane, malo iskosa, ali Ivan Vargić odlično brani njegov udarac.

15’ Manu je napravio puno problema obrani Rijeke na lijevoj strani i uputio oštar prizemni udarac prema golu koji je s gol linije odbio Marin Leovac.

18’ Sjevnula je brza kontra Rijeke nakon udarca iz kuta za Feyenoord. Sharbini je odlično proigrao Jugovića ispred kojeg gostujući vratar klizečim startom odnosi loptu i spriječava siguran pogodak.

20’ Nova brza akcija Rijeke po desnoj strani odakle Tomečak oštro ubacuje na petarac a Vermeer vrškom prstiju odbija loptu ispred Kramarića.

30’ Nakon duge akcije Rijeke odbijena lopta došla je do Tomečaka koji je potegao lijevom nogom s 25 metara ali ravno u dobro postavljenog Vermeera.

32’ Luke Wilkshire – žuti karton zbog prekršaja s leđa na Sharbiniju.

34’ Punu minutu trajala je opsada Rijeke prema Feyenoordovom golu. Na kraju je akciju završio Sharbini udarcem s 18 metara, ali Vermeer je još jednom bio dobro postavljen.

39’ Nova brza akcija Rijeke nakon što je Jugović požrtvovno osvojio loptu na sredini terena. Pokušao je Leovac oštrom povratnom loptom pronaći Kramarića, ali obrana Feyenoorda još je jednom bila brža.

41’ Dvije velike prilike za Rijeku. Najprije povratnu loptu Kramarića nitko na drugoj vratnici nije poslao u nebranjenu mrežu, a onda je pokušao Kramarić petom nakon odbijanca ali Vermeer je još jednom sjajno spasio svoju mrežu.

Drugo poluvrijeme:

47’ Pokušaj ubačaja Toornstre s desne strane zamalo je iznenadio Vargića koji je odbio u korner. Nakon udarca iz kuta pucao je El Ahmadi pored Vargićevog gola.

49′ Feyenoord je lijepo okrenuo stranu do Manua koji je ostao sam na lijevoj strani, ali s 15-ak metara iskosa pucao je preko gola.

53’ Miguel Nelom – žuti karton zbog preoštrog starta na Ivanu Tomečaku.

54′ Jajalo je sjajno ubacio iz slobodnog udarca prema Leškoviću, ali netko od gostujućih braniča skida loptu s glave. U nastavku akcije pucao je Cvijanović nakon odbijanca zamalo pored gola.

56′ Manu je izašao sam pred Vargića ali iz odlične pozicije s ruba kaznenog prostora njegov je udarac otišao zamalo pokraj gola.

63′ Andrej Kramarić GOOOOL!!!! Rijeka – Feyenoord 1:0. Sjajna akcija Rijeke s lijeve strane gdje su Sharbini, Leovac i Moisés izbacili obranu Feyenoorda. Lopta je na kraju došla do Leovca koji je sjajno poslužio Kramarića koji ne griješi.

66′ Jens Toornstra GOL! Rijeka – Feyenoord 1:1. Feyenoord je odmah izjednačio. Slobodni udarac s 25 metara sjajno je izveo Toornstra koji je prebacio živi zid i pogodio same rašlje nemoćnog Vargića.

67′ Jajalo je s lijeve strane ušao u kazneni prostor Feyenoorda, El Ahmadi ga sapleo s leša, ali za suca Hagena nema najstrože kazne.

67’ Marin Leovac – žuti karton zbog prigovora.

71′ Andrej Kramarić GOOOL! Rijeka – Feyenoord 2:1. Vargić je ispucavanjem izbacio cijelu obranu Feyenoorda i idealno poslužio Kramarića koji fantastičnim lobom matira Vermeera za novo vodstvo Rijeke.

74′ Jedanaesterac za Rijeku nakon prekršaja na Andreju Kramariću…

76’ Andrej Kramarić GOOOOL! Rijeka – Feyenoord 3:1. Kramarić je poslao Vermeera u jednu stranu, loptu u drugu za novu erupciju slavlja na Kantridi.

77’ Mato Jajalo – žuti karton zbog preoštrog starta.

80′ El Ahmadi je natrčao na ubačaj s desne strane i iz voleja pucao pored gola.

81′ Veliku priliku je imao Feyenoord preko Steenvordena koji s pet metara pogađa gredu.

87′ Novi višak napravila je Rijeka na desnoj strani odakle je došla lopta ali Zoran Kvržić malo kasni na povratnu loptu.

91’ Jordi Clasie – žuti karton zbog preoštrog starta.

Rijeka je pobijedila Feyenoord 3:1 i ostvarila prvu pobjedu u skupinama UEFA Europa lige. Kantrida slavi svoje nogometne heroje i prekrasnu riječku večer koja će se dugo prepričavati. Nakon prvog dijela bez pogodaka, rasplamsalo se u nastavku, u kojem su Bijeli boljom igrom zasluženo došli do pobjede na prepunoj Kantridi. Fantastični Andrej Kramarić hat-trickom srušio je Feyenoord.

U prvih poluvremenu dobro ispunjena Kantrida vidjela je borbenu utakmicu, s puno duela na sredini terena, te posjed lopte Nizozemaca, posebno do sredine prvog dijela. Rijeka je uspostavila ravnotežu sredinom prvog poluvremena i nakon toga nizala priliku za prilikom, a Nizozemce je u spasio vratar Kenneth Vermeer,  istaknuvši se s nekoliko odličnih obrana. Najbolju priliku u prvom dijelu susreta stvorili su Bijeli u 42′ kada je Moisés na peterac spustio Leovčevu loptu, a Kramarić, leđima okrenut prema golu, pokušao petom prevariti Vermeera, koji je odličnom reakcijom spasio Feyenoord. Bilo je to i posljednje uzbuđenje u prvom dijelu, u kojem je Rijeka stvorila konkretnije prilike, no nije ih uspjela pretvoriti u toliko željeno vodstvo.

Na početku drugog dijela Nizozemci su “stegnuli obruč” oko riječkih vrata i krenuli puno agresivnije, uz izgledne prilike Toornstre i opasnog Manua. No, sjajnu akciju su Riječani odigrali u 63′. Po lijevoj strani je Leovac proigrao Moisésa, Brazilac je odigrao odličnu povratnu loptu u kazneni prostor za Leovca, koji je vidio Kramarića na petercu, a prvi topnik Bijelih šalje loptu u mrežu – 1:0. Ipak, slavlje domaćih je kratko trajalo. Prvo se ozlijedio Lešković, kojeg je zamijenio Samardžić, a nedugo zatim Vargić je morao po loptu u mrežu. Savršeno odmjeren slobodni udarac izveo je Toornstra i pogodio gornji desni kut Vargićeva gola za izjednačenje – 1:1.

No, ubrzo se opet oglasio prvi riječki topnik. U 70′ bio je to je to mat u dva poteza, Ivan Vargić izbio je loptu iz gol-auta daleko u polovicu Feyenoorda, lopta preskočila domaću obranu, a istrčalog Vermeera prekrasnim lobom prevario je Andrej Kramarić za 2:1. Kako je pojačavala kiša na Kantridi, tako su se nizali i pogoci. Poveli su Riječani kontru u 75′, Sharbini se izvukao sam na lijevoj strani i poslao loptu u kazneni prostor za Kramarića, kojeg s leđa ruši Kongolo. Sudac Hagen nakon kratke konzultacije s pomoćnikom pokazuje na bijelu točku, a “Krama” upotpunjuje svoju briljantnu predstavu hat-trickom, poslavši Vermeera u jednu, a loptu u drugu stranu – 3:1!