Debi Bursaća u velikoj pobjedi nad Crvenom Zvezdom

by M. Urban | 21/11/2016 19:24

U prvih deset kola sezone 1965/66. Rijeka je osvojila samo devet bodova i nalazila se na devetom mjestu. U 11. kolu 21. studenog 1965. god. na Kantridu stiže Crvena Zvezda koja je u posljednja dva prvenstvena  gostovanja poražena na Kantridi (1-0, 3-1). Pred utakmicu kapetan Vranković nagovijestio je tijek događaja na terenu: Bit će sve ok, Zvezda će i u nedjelju Kantridu napustiti praznih šaka. Pobjeda će pripasti nama. Kako Gulin nikako nije mogao pronaći prošlosezonsku formu, trener Osojnak odlučio je da će “devetku” na ovoj utakmici obući jedan od rijetkih mladića rezervne postave koji pokazuje veliko zalaganje, trud i borbenost – Boško Bursać. Pred 7000 gledatelja na Kantridi su istrčali: Jantoljak, Milevoj, Mugoša, Vranković, Šangulin, Škrtić, Perčić (Gulin), Lukarić, Bursać, Tomljenović, Vukoje.

tomljenovic-u-akciji-pred-golom-dujkovica-proslogodisnja-utakmica[1]

U 2′ vodstvo Rijeke. Klenkovski vraća loptu prema svom golmanu Dujkoviću, no on je zapeo u blatu i lopta je kliznula prema golu. Dujković se prekasno trgnuo i bacio na loptu ali je skupa s njom ušao u gol – 1-0. Bursać je već u prvim minutama svog seniorskog nogometa pokazao živahan, prodoran i opasan nogomet no nije se najbolje snašao u nekoliko prilika te se rezultat nije mijenjao.

prvi-gol-na-utakmici[2]

U 31′ Bursaća zaustavljaju prekršajem i Gulin izvodi slobodni udarac. Lopta pogađa živi zid i vraća se Gulinu, a on ju prosljeđuje do Lukarića koji preciznim udarcem u donji desni kut povećava vodstvo Rijeke na 2-0, rezultat s kojim se otišlo na odmor.

bursac[3]

U drugom poluvremenu nastavlja se velika dominacija Rijeke. Nakon akcije za treći gol tribinama se orilo: “To je akcija! To je gol!”. Vukoje je u 55′ dijagonalom pronašao Lukarića koji je zavrnuo loptu u sredinu prema Gulinu i potrčao naprijed. Gulin je odmah vratio loptu Lukariću koji iz punog trka puca i pogađa u desni kut za 3-0.

treci-gol[4]

U 62′ neki glupan kamenom gađa Lukarića i gostujućeg igrača Miličevića. Lukarić se izmaknuo no Miličević nije bio toliko spretan te je napustio teren krvave glave i više se nije vratio u igru pa je Zvezda ostala s igračem manje. Minutu kasnije u igru umjesto vratara Dujkovića ulazi Krivokuća.

Nakon još nekoliko velikih prilika u 82′ minuti Bursać svojim prvim pogotkom u dresu Rijeke postavlja konačnih 4-0 te ovo postaje najveća pobjeda Rijeke nad Crvenom Zvezdom.

andelo-milevoj-i-bora-kostic[5]gulin[6]

Osojnakovi igrači u potpunosti su nadigrali goste i samo je vratar Krivokuća zaslužan da gosti iz Beograda nisu doživjeli i uvjerljiviji poraz jer krajnji rezultat je, po igri i prilikama, najmanje što je Rijeka mogla postići. Ovom pobjedom Rijeka je vratila potrebni optimizam i samopouzdanje koji će ju do kraja prvenstva odnijeti do četvrtog mjesta na tablici. Boško Bursać upisao je svoj prvi nastup i prvi pogodak, a s vremenom će postati jedan od najvećih napadača koje je Rijeka imala.