Prva pobjeda sezone i najbrži gol u klupskoj povijesti

Sezona 1959./60. počela je katastrofalno za nogometaše Rijeke. U prvih devet kola osvojen je samo jedan bod i to u gostima kod Budućnosti, golovima Lukarića i Naumovića (2-2). Tako je Rijeka uoči desetog kola i gostovanja u Tuzli kod Slobode držala uvjerljivo posljednje mjesto na prvenstvenoj ljestvici. Nakon svih loših predstava te jeseni nitko nije od ovog gostovanja previše očekivao, no na kraju je ova utakmica postala prekretnica.

img_8485

Na Gradskom stadionu u Tuzli pred 5000 gledatelja Rijeka je 29. studenog 1959. nastupila u sljedećem sastavu: Mišić, Đorić, Brnčić, Mihovilović, Pavković, Demić, Berek, Radaković, Lukarić, Naumović, Medle.

Već u 3. sekundi Rijeka je povela! Lukarić prelazi Bevandu i dodaje Naumoviću koji je ubacio u prazan prostor ispred Petkovića i Radakovića. Poluvisoku loptu Radaković je prebacio prsima na jednu stranu, slijedila je munjevita varka tijelom i Petković je odletio na drugu stranu. Radaković se tako našao sam pred Hajrovićem i pogodio za vodstvo i najbrži gol u povijesti Rijeke, rekord koji će teško biti oboren. U osmoj minuti nakon jedne dubinske lopte čak trojica igrača Slobode bila su u zaleđu, no kako pomoćni sudac Šibalić nije označio zaleđe, Mišiću nije preostalo ništa osim da izvadi loptu iz svoje mreže, 1-1. Ovaj pogodak malo je podigao domaćine no Rijeka je uspješno otklonila sve opasnosti i ubrzo opet povela. U 28′ Lukarić prima jednu loptu na rubu šesnaesterca okružen igračima Slobode. “Špicom” pored istrčalog Hajrovića zabija za novo vodstvo Rijeke, 1-2. Nakon ovog pogotka do poluvremena je na terenu  postojala samo jedna momčad i pravo je čudo da se rezultat nije mijenjao.

Na početku drugog poluvremena Mišić je s nekoliko dobrih obrana primiro domaće pokušaje, a Rijeka je ponovno zagospodarila terenom. U 61′ Demić proigrava Naumovića koji prolazi pokraj trojice igrača i snažnim udarcem pogađa donji desni kut za 1-3. Lukarić zabija svoj drugi pogodak na utakmici u 72′, kao i Radaković svoj drugi šest minuta kasnije za 1-5. U 83′ zbog loše procjene zaleđa sudac Nedelkovski poništava gol Medleu. Do kraja utakmice Rijeka je mogla postići još pokoji pogodak no pomoćni sudac Šibanić je svojom “procjenom” zaleđa spriječio takav razvoj događaja.

Ovom pobjedom igrači Rijeke nagovijestili su bolje dane koji su uslijedili. Sloboda je potučena do nogu na svom terenu, a već u sljedećem kolu na Kantridi je pao Dinamo. Rijeka je u mini seriji nanizala četiri pobjede i jedan remi za bijeg s dna tablice. Do kraja je upisala još tri pobjede i dva remija što je bilo dovoljno za osmo mjesto i ostanak u Prvoj saveznoj ligi.