Prve međunarodne utakmice Kvarnera

img_8890

Na prijelazu između 1949. i 1950. god. Kvarner je odigrao svoje prve dvije prijateljske međunarodne utakmice. Prva je odigrana u subotu 31. prosinca 1949. god., a druga u nedjelju na Novu godinu 01. siječnja 1950. god. Pred 67 godina prvi inozemni protivnik Kvarnera bio je ISSC (Erster Simeringer sport klub) iz Beča. Pobjednik II. austrijske lige u Rijeku je doputovao brzim vlakom preko Ljubljane u petak u 2230h. Utakmice su igrane na Kantridi, a Klub je organizirao posebne autobuse koji su gledatelje vozili od grada do stadiona, te su ih nakon utakmica vratili nazad u grad. Obje utakmice igrale su se u popodnevnom terminu u 1430h pred oko 3000 gledatelja. Subotnju utakmicu Kvarner je pobijedio  rezultatom 3-2, dok je u nedjelju ostvario još uvjerljiviji rezultat od 3-0.

img_8512

U obje utakmice trener Glazer je na teren poslao isti sastav: Nikolnikov, Sinošić, Malenčić, Vukelić, Mrvoš, Kurtenjak, Panić, Canjuga, Osojnak, Švast, Pavletić. Za ISSC su na Kantridi nastupili:

Subota – Jurtić, Gaukel, Heurec, Behanek, Viner, Dir, Plč, Milner, Lebloh, Viner, Cvek.

Nedjelja – Jurtić, Panka, Heurec, Forajc, Viner, Dir, Plč, Behanek, Lebloh, Cvek, Korček.

Sudili su zagrebački suci Kranjc i Višnjić.

U prvoj utakmici igrači Kvarnera igrali su dosta nervozno što je i razumljivo s obzirom da im je ovo bila prva međunarodna utakmica. U 27′ Panić nakon solo prodora po desnoj strani ubacuje, a gostujući branič Viner u namjeri da izbaci loptu glavom postiže autogol za vodstvo Kvarnera 1-0. Nakon nekoliko prilika Kvarnera gosti u 35′ dolaze preko Milnera do izjednačenja, 1-1. U 50′ Osojnak ponovno dovodi Kvarner u vodstvo, no dok su domaći igrači još uvijek slavili vodstvo, gosti preko Lebloha zabijaju za novo izjednačenje, 2-2. U nastavku Kvarner igra lijep nogomet i stvara velik broj prilika no zbog suvišnog kombiniranja pred protivničkim vratima ne uspijevaju zabiti još jedan pogodak. Napokon u 85′ nakon brojnih prilika s obje strane Švast glavom dovodi Kvarner do pobjede u njegovom prvom međunarodnom nastupu, Kvarner – ISSC 3-2. U ovoj utakmici posebno se istaknuo vratar Kvarnera Nikolnikov koji je obranio nekoliko vrlo teških lopti.

U drugoj utakmici riječki nogometaši odigrali su puno bolje i stvorili velik broj prilika te je vratar gostiju uvelike zaslužan da Kvarner nije pobijedio s većom razlikom. U prvom poluvremenu Panić i Pavletić nisu iskoristili nekoliko odličnih prilika, a kad su napokon i zabili gol sudac Višnjić ga je poništio. Igrala se 73′ kad je napokon popustila gostujuća obrana. Branič gostiju igra rukom u svom šesnaestercu te sudac pokazuje na bijelu točku, a Osojnak pogađa za 1-0. Sedam minuta kasnije prava mala majstorija Osojnaka koji prima loptu leđima okrenut golu te u padu puca preko glave, a lopta se od grede odbija u mrežu za 2-0. Na 3-0 povisio je Pavletić tri minute prije kraja susreta. Kvarner je tako u slavljeničkom novogodišnjem vikendu upisao svoje prve pobjede u međunarodnom nogometu.