Ziheraškim pristupom do minimalne pobjede

Rijeka – Slaven Belupo 2:1 (2:0)

Rijeka – Stadion Rujevica. Prva utakmica polufinala Kupa Hrvatske. Gledatelja: 4.596.

Suci: Mario Zebec (Cestica), Borut Križarić (Čakovec), Marko Stolnik (Hraščica), Igor Križarić (Čakovec). Delegat: Ivica Šparavec (Samobor). Kontrolor suđenja: Branko Bajić (Split).

Strijelci: 10′ 1:0 Bezjak (Matei), 15’ 2:0 Matei, 71’ 2:1 Christensen (Purić).

Žuti kartoni: Musa, Delić (Slaven Belupo).

HNK RIJEKA: Vargić – Ristovski, Samardžić, Mitrović, Bertoša – Bradarić, Maleš – Tomasov (od 85′ Balaj), Gavranović (od 63′ Močinić), Matei (od 68′ Roshi) – Bezjak.

NK SLAVEN BELUPO: Rozman – Barić (od 46′ Purić), Edson, Musa, Štiglec – Paracki, Jambor, Christensen (od 88′ Gregurina) – Ozobić, Križman (od 61′ Savić), Delić.

stats rijeka slaven

U prvoj utakmici polufinala Kupa nogometaši Rijeke su pobijedili Slaven Belupo s minimalnih 2:1. Iako su Riječani, nakon šest uzastopnih remija, napokon došli do pobjede protiv Koprivničanaca, Slavenov pogodak u gostima garantira uzbudljiv uzvrat u Koprivnici u utorak 5. travnja. Nakon dominacije u prvom dijelu, neshvatljivo je zatvaranje utakmice u nastavku.

U sastavu Rijeke nedostajali su suspendirani Zhuta, te rekonvalescenti Lešković, Vešović i Kajević. U odnosu na subotnju utakmicu u Puli, Zhutu je zamijenio Bertoša, a u sastav su se vratili Maleš i Gavranović, zamijenivši Brezovca i Balaja. Trener Koprivničanaca Željko Kopić nije mogao računati na ozlijeđene Blaževića i Međimorca. U odnosu na subotnju utakmicu protiv Splita, nakon odrađene suspenzije u sastav se vratio Ozobić, zamijenivši Savića, a Edson, Barić i Križman su zamijenili Međimorca, Purića i Ejupija.

Rijeka je vrlo determinirano otvorila utakmicu i rani pritisak je urodio plodom s dva rana pogotka. U 2′ udarac Mateija iz slobodnog udarca Rozman je boksao u pod, a obrana Slavena uz puno muke očistila opasnost. U 8’, Bradarić je sjajno izbacio Ristovskog na desnom boku, čiji je ubačaj Edson u posljednji trenutak odbio ispred Gavranovića. Već u sljedećem napadu Rijeka je došla u vodstvo. Ristovski je dugom loptom na lijevoj strani pronašao Mateia koji je odigrao dupli pas s Gavranovićem, te prošao po lijevoj strani i ubacio. Tomasov nije uspio matirati Rozmana, ali Bezjak je bio na pravom mjestu i pogodio za rano vodstvo Rijeke. Nakon samo pet minuta, bijeli su povećali vodstvo. Matei je sjajno prošao po lijevoj strani, ušao u kazneni prostor i pospremio loptu pod prečku za 2:0! Nakon dva brza pogotka, utakmica je ušla u mirne vode. Domaćini su bez problema kontrolirali sredinu terena, ne dozvoljavajući ponajprije Ozobiću previše prostora. U 18′ pokušao je Maleš s 25 metara, ali lopta se od Delića odbila u ruke Rozmanu. Prvi pokušaj gostiju zabilježen je u 26’, kada je Edson pucao s 30 metara, a Vargić odbio udarac. U sljedećoj minuti pomoćni sudac je pogriješio signaliziravši zaleđe Tomasova, koji se našao u stopostotnoj prilici oči u oči s Rozmanom. No, i da nije bilo zaleđa, Rijeka ne bi povećala vodstvo jer je Rozman obranio udarac Tomasova. Do kraja prvog dijela, u 44′ Jambor se izborio za poziciju na rubu kaznenog prostora, ali udarac je otišao preko gola, dok je u 45′ Matei još jednom napravio dar mar na desnoj strani Slavenove obrane, no ovaj put samo za korner.

Na poluvremenu, Kopić je Barića na desnom beku zamijenio Purićem, u nadi da će potonji uspješnije zauzdati riječkog Rumunja. U prvih desetak minuta drugog dijela nije bilo uzbuđenja, sve do 56′, kada je zbog zaleđa poništen pogodak Delića. U 59′ Rozman je obranio udarac Bradarića s ruba kaznenog prostora nakon povratne lopte Tomasova. U 63′ Kek je odlučio zatvoriti utakmicu uvevši Močinića umjesto Gavranovića. U 65′ Močinić je s dvadesetak metara pucao izravno u Rozmana. U 71′ strategu bijelih osvetilo se zatvaranje utakmice kada su nakon brze akcije gosti došli do pogotka. Purić je ubacio s desne strane, Christensen se provukao između riječkih braniča i glavom matirao Vargića, te pitanje putnika u finale ostavio potpuno otvorenim pred uzvrat u Koprivnici. U posljednjih desetak minuta Rijeka je pojačala pritisak, tražeći treći gol. U 80′ Roshi je odlično ubacio u peterac, no nitko od suigrača nije dočekao ubačaj. U 86′, Zebec ne bi pogriješio da je nakon starta Jambora na Roshiju pokazao na bijelu točku. Do kraja utakmice, domaćini su pokušavali, no nisu stvorili priliku sve do pretposljednje minute sudačke nadoknade. U 92′, Balaj se sjajno oslobodio u kaznenom prostoru, uslijedio je udarac, lopta se odbila od braniča, ali je greda spasila goste. Nakon udarca iz kuta, udarac je okušao i Samardžić, no pucao je izravno u Rozmana.