Istra 1961 – Rijeka 0:1 (0:0)

Pula – Stadion “Aldo Drosina”. Utakmica 3. kola 1. HNL. Gledatelja:  6.000.

Suci: Zlatko Šimčić (Koprivnica), Dalibor Conjar (Osijek), Goran Pataki (Đakovo). Delegat: Zlatko Stanković (Zagreb).

Strijelci:

79′ 0:1 (Krstanović – 11m)

Žuti kartoni: Ivančić 56′, Obšivač 63′, Huseinbašić 78′, Chung 82′ (Istra 1961), Leovac 45′, Tomečak 64′, Kvržić 82′ (Rijeka).

NK Istra 1961: Brkić, Obšivač, Blagojević, Chung, Špehar, Pavlović, Huseinbašić, Graf (od 85′ Rahmanović), Heister, Vučko, Ivančić (od 67′ Grego) .

HNK Rijeka: Vargić – Tomečak, Samardžić, Lešković, Leovac – Jugović, Brezovec, Jajalo (od 63′ Zlomislić), Sharbini (od 46′ Kvržić)– Kramarić (od 90′ Mitrović) – Krstanović.

Statistika utakmice

Udarci (u okvir): Istra 1961 6 (3), Rijeka 6 (5).

Udarci iz kuta: Istra 1961 4, Rijeka 3.

Posjed lopte: Istra 1961 (48%), Rijeka (52%).

Zaleđa: Istra 1961 (0), Rijeka (2).

Prekršaji: Istra 1961 (12), Rijeka (21).

Highlights

Prvo poluvrijeme:

6’ S 25. metara oštro je potegao Slavko Blagojević, ali Vargić je bio siguran, lagan posao za riječkog vratara

10′ sjajna prilika za domaći sastav, Leovac je na desnoj strani nespretno izgubio nabijenu loptu, ubacio je oštro Huseinbašić, a Ivančić pored praznih vrata loptu poslao visoko  u vedro nebo nad Pulom

12′ prva prilika za Rijeku, u kaznenom prostoru Istre do lopte je došao Jugović koji iskosa oštro puca ispod prečke Brkića, ali golman Istre je loptu odbio u korner

18′ ubačaj Brezovca ravno u kazneni prostor hvata Brkić

31′ Leovac je sjajno prošao po lijevoj strani, pokušao asistirati niskom povratnom loptom, ali opet je siguran vratar Istre Brkić

34′ nakon igranja rukom Leovca iskosa je iz slobodnog udarca sa 22 metra pokušao pucati direktno na gol Blagojević – silovito ali malo ambiciozno

42′ Jure Obšivač probao je ubaciti s propusne, “lijeve” strane riječke obrane, lopta je fijuknula preko gola Vargića

Drugo poluvrijeme:

52’ Krstanović je ubacio loptu u šesnaesterac, Jugović glavom iz teške pozicije dobro puca, ali nedovoljno dobro za Brkića

57′ Andrej Kramarić silovito je odapeo s nekih 25 metara prema domaćem golu, vratar Brkić vršcima prstiju spriječio je vodstvo Rijeke

62′ Sjajna prilika za Rijeku, kratki pas Krstanovića za Kvržića koji loptu nespretno zahvaća,  u nepovrat je otišla možda i najbolja riječka prilika do sada

66′ Kramarić je nakon osvojene lopte Zlomislića postigao pogodak iz drugog pokušaja, pomoćni sudac je već ranije signalizirao zaleđe

74′ prva prilika za Istru u nastavku, Heister je prošao po lijevoj strani, silovito opalio iz trka prema golu, Vargić je uspio obraniti i uz pomoć riječe obrane odbiti udarac van opasne zone

79′ GOOOOL! – nakon ubačaja Kvržića u šesnaestercu Istre rukom igra Obšivač, sudac Šimčić pokazuje  na bijelu točku, a Krstanović rutinski pogađa za vodstvo Rijeke

89′ Kramarić je mogao matirati domaćina, slabo je zahvatio odličnu loptu dodanu od sveprisutnog Jugovića

Rijeka je minimalnom pobjedom na gostovanju u Puli nastavila svoj pobjednički niz, teška pobjeda izborena je jedanaestercem kojeg je rutinski u pobjednički zgoditak pretvorio Mr. 100% Krstanović. Par sekundi prije Obšivač je na rubu svog šesnaesterca nakon ubačaja Kvržića loptu zaustavio rukom, prema domaćinu izvan kaznenog prostora, no sudac Zlatko Šimčić mislio je drugačije.

Dva protivnika koja se predobro poznaju nisu imali što kriti jedni drugima. Početnog ispitivanja snaga gotovo da nije ni bilo, domaćin je nešto bolje otvorio susret i već u 6. minuti Blagojević je ispitao budnost Ivana Vargića dalekometnim udarcem. Već skoro opjevana granitna obrana domaćina sa svih deset igrača duboko na vlastitoj polovici skoro je urodila plodom domaćinu u 10. minuti. Jednu izbijenu loptu prema riječkom golu Leovac je nes(p)retno glavom gurnuo u kontru Huseinbašiću koji oštro centrira s desne strane. Natrčali Ivančić mogao je Vargića pitati gdje mu zabiti pogodak, ali odlučio se, nasreću, za udarac ravno podno nebeske kape istarske. Visoki postotak lopte u riječkim nogama nije im donio rezultatsku prednost, nekoliko ubačaja sa strane mirno je hvatao domaći vratar Brkić. Jedini pravi udarac gostiju u prvom dijelu uputio je Jugović u 12. minuti, oštar udarac iskosa anulirao je sigurni vratar Istre Ivan Brkić.

S druge strane, najviše problema Rijeka je imala na lijevoj strani gdje je Leovac teško izlazio na kraj s razigranim Erminom Huseinbašićem koji je u nekoliko navrata opasno centrirao u kazneni prostor Rijeke, no njegovi suigrači nikako nisu mogli postići ono za što se nogomet i igra – pogodak.

Nastavak susreta donio je znatno bolju Rijeku, u svlačionici je ostao indisponirani kapetan Sharbini kojemu je ovo bio jubilarni 100. nastup u bijelom dresu, zamijenio ga je Zoran Kvržić. Prvo je Kramarić dobrano ispružio vratara Istre Brkića, dok je Kvržić par minuta poslije na asistenciju Krstanovića loše zahvatio loptu na sedam-osam metara od gola poslavši još jednu riječku priliku u – vjetar. Kramarić je par minuta kasnije i postigao pogodak, ali pomoćni sudac poništio ga je radi zaleđa, Kramarić je bio malo brži od prve i posljenje linije obrane Istre. Igra Istre u drugom dijelu sve je više poprimala obrise igranja na neodlučen rezultat, što se možda domaćinu na kraju i osvetilo. Silovit udarac Heistera bio je puno premalo da bi Istra i nakon trećeg kola ostala neporažena momčad, ma koliko god trener Pamić mislio drugačije.

Lipo je u Istri bit…

Uoči samog regionalnog derbija slika za pamćenje. Nominalni (sjeverni) ulaz za domaće navijače, Demone i simpatizere Pule jednim je dijelom bio obojan i – plavo-bijelo bojom. Nekoliko navijača kluba s Kantride, očito s  prebivalištem na našem najvećem poluotoku u miru je ispijalo svoja osvježavajuća pića i družila se s domaćim, na toj strani znatno brojnijim navijačima. Osim dobre zabave i smijeha, nije se dogodilo baš – ništa. Derbi s rivalitetom, ali i poštovanjem. Barem kada je većina u pitanju. Nekada tenzije upravo dižu i sami nepromišljeni igrači. Takvih više na Drosini nema…Na tribinama je slika ipak bila nešto drugačija. Red navijanja, red prozivanja. I to je nogomet.

Pobjeda na terenu, pobjeda na tribinama

Nekoliko stotina pripadnika Armade i simpatizera Rijeke na tribinama je “rezultatski” slavilo znatno uvjerljivije nego njihovi ljubimci na terenu. Pjesma iz sveg glasa orila se neprestano svih 90. minuta, znatno manje “Demona” i par gorljivih ljubitelja Istre sa centralne tribine nije moglo nikako nadglasati riječku vojsku navijača.  Dvostruka pobjeda, kome milo, kome drago.