Teška pobjeda Rijeke na blatu Kantride

Rijeka – Osijek 2:1 (1:0)

Rijeka – Stadion Kantrida. Utakmica 17. kola MaxTV Prve HNL. Gledatelja: 2.500.

Suci: Duje Strukan (Split), Goran Perica (Šibenik), Mario Pepur (Split), Goran Gabrilo (Split). Kontrolor suđenja: Stjepan Šarić (Zagreb). Delegat: Branko Bebić (Metković).

Strijelci: 12’ 1:0 Samardžić (Jajalo), 62’ 2:0 Moisés (Kvržić), 73’ 2:1 Jonjić (Jamak).

Žuti kartoni: Samardžić, Močinić (Rijeka), Glavaš, Šorša, Mioč (Osijek).

HNK Rijeka: Vargić – Tomečak, Mitrović, Samardžić, Leovac – Kvržić, Jajalo, Močinić, Jugović – Kramarić (od 90+2’ Lešković) – Krstanović (od 53’ Moisés; od 83’ Vešović).

NK Osijek: Mikulić – Špehar, Jonjić, Pranjić, Pavić (od 46’ Matas) – Jamak – Šorša, Mešanović (od 84’ Baraban), Glavaš, Škorić – Perošević (od 73’ J. Barišić).

Prvo poluvrijeme:

12′ Miral Samardžić GOOOOL! Rijeka – Osijek 1:0. Nakon ubačaja Jajala s desne strane glavom je sjajno pogodio Samardžić.

18′ Nakon greške u dodavanju obrane Osijeka, lopta dolazi do Močinića, koji je s desetak metara pucao preko gola.

21′ Velika prilika za Osijek. Šorša je iza leđa obrane Rijeke primio loptu na lijevoj strani, gađao daljnji kut i zamalo promašio.

24′ Kramarić je dugo vukao loptu desnom stranom, lažnjakom prevario čuvara pa sjajno potegao ljevicom s više od 20-metara ali njegov udarac zaustavila je greda.

26′ Ponovno je Kramarić bio u prilici nakon brze polukontre Rijeke ali njegov pokušaj u posljednji trenutak blokirala je obrana Osijeka.

31′ Još jedna odlična polukontra Rijeke iz koje je lopta došla do Kvržića na desnoj strani. Prizemni ubačaj došao je na drugoj vratnici do Krstanovića koji iz dosta teške pozicije, uklizavanjem, pogađa vanjski dio vratnice.

34′ Osijek je bio u prilici nakon pokušaja Mešanovića i Peroševića, ali obrana Rijeke dva puta je bila pravovremena u bloku.

35′ Pucao je Škorić s 25 metara ali bez opasnosti za Vargića.

41′ Tomečak je ubačajem s desne strane pokušao pronaći Krstanovića kojega je lopta pogodila u glavu nakon intervencije, ali je lopta otišla pokraj gola.

Drugo poluvrijeme:

47’ Marin Glavaš – žuti karton zbog prigovora.

51’ Nakon kornera za Osijek lopta je na drugoj vratnici došla do Pranjića koji s desetak metara puca pokraj gola.

53′ Osijek je povukao kontranapad kroz sredinu nakon čega je Glavaš uposlio Peroševića koji iskosa puca ravno u Vargića.

58′ Odlična akcija Rijeke nakon koje je Jugović petom ostavio loptu Moisésu koji s ruba kaznenog prostora puca ravno u Mikulića.

59’ Tomečak je sjajno uklizao na Peroševićev udarac i spasio Vargića od intervencije.

61′ Moisés Lima Magalhães GOOOL! Rijeka – Osijek 2:0. Močinić je napravio najveći dio posla sjajnim prodorom po desnoj strani i prizemnim ubačajem na drugu vratnicu, lopta je očešala Kvržića i došla do Moisésa koji s dva, tri metra poentira.

73’ Matej Jonjić GOL! Rijeka – Osijek 2:1. Jamak je ubacio iz slobodnog udarca visoku loptu pred vrata Vargića koji je bio pravovremen na lopti, ali u pokušaju da izbije loptu, pogodio Jonjića od kojeg se lopta odbila u gol.

77’ Sjajna kontra Rijeke i bijeg Kramarića po lijevoj strani nakon čega je povratnom loptom pronašao Jajala koji je s 15-ak metara pucao tik uz vratnicu.

79’ Ivan Močinić – žuti karton zbog preoštrog prekršaja.

83′ Škorić je ubacio s desne strane, a Barišić glavom pucao zamalo pokraj gola.

86’ Tomislav Šorša – žuti karton zbog preoštrog starta.

89′ Glavaš je pucao s ruba kaznenog prostora, a Vargić skrenuo loptu u korner.

Teškom mukom su Bijeli došli do izuzetno važne pobjede protiv Osijeka prije subotnjeg derbija protiv Dinama. Matjaž Kek se odlučio na četiri promjene u početnom sastavu u odnosu na utakmicu protiv Standarda. Nije odlučio riskirati s Leškovićem i Sharbinijem zbog dva žuta kartona, te su ih zamijenili Samardžić i Kvržić. Umjesto Moisésa, u sastavu se našao Krstanović, a na poziciju lijevog beka, nakon odrađene suspenzije, se vratio Leovac. Vrlo loši uvjeti za igru, težak i natopljen teren, sigurno nisu odgovarali riječkom stilu igre i uobičajnoj kombinatorici. Bila je to “prava prvenstvena” utakmica uz mnogo prilika s jedne i druge strane. Osijek se na Kantridu došao nadigravati, i još jednom je predstavljao tvrd orah za Bijele. No, što je najvažnije, bodovi se pišu, i Rijeka u derbi ulazi s 4 boda zaostatka.

Počelo je vrlo dobro za Rijeku jer je već u 12’, nakon slobodnog udarca s lijeve strane, Samardžić pospremio Jajalovu loptu u Mikulićevu mrežu. Ovim pogotkom Samardžić je za Rijeku postigao pogodak u svim natjecanjima ove sezone – još je postigao pogotke GOŠK-u u Kupu, Dinamu u Superkupu i Ferencvarošu u kvalifikacijama za Europa ligu. U nastavku prvog dijela imali su Bijeli još dvije lijepe prigode kada je prvo Kramarić u 24’ sjajnim udarcem ljevicom pogodio gredu s dvadesetak metara, te u 31’ Krstanović, koji je nakon proigravanja Kvržića, pogodio vanjski dio vratnice. I Osječani su bili opasni, posebno u 21’ kada je Šorša je zamalo promašio nakon prodora s lijeve strane.

Dok je Rijeka općenito bila bolja i dominantnija u prvom dijelu, u drugom poluvremenu Osijek je bio bolja momčad. Prvo je u 47’ Glavaš zaradio žuti karton zbog prigovora nakon što su gosti tražili jedanaesterac, čini se opravdano jer se lopta nakon udarca prema Vargićevom golu odbila od Mitrovićeve ruke, na što je Strukan samo odmahnuo. Gosti su opasno prijetili u 51’ (Pranjić), te 53’ (Perošević), da bi Rijeka zaprijetila preko Moisésa u 58’, nakon vrlo lijepe akcije Brazilca i Jugovića. U 59’  Tomečak je u posljednji trenutak sjajno uklizao na Peroševićev udarac i spasio Vargića od intervencije. U 61’ Rijeka je došla do drugog gola. Močinić je napravio najveći dio posla sjajnim prodorom po desnoj strani i ubacio prizemnu loptu na drugu vratnicu. Lopta je u svojoj putanji očešala Kvržića i došla do Moisésa, koji iz blizine rutinski pogađa za 2:0.

Kada se većini navijača (a vjerojatno i igrača) Rijeke učinilo da će ostatak utakmice biti odrađivanje posla, da to ne bude slučaj u 73’ se pobrinuo Vargić. Jamak je iz slobodnog udarca ubacio visoku loptu pred vrata Vargića koji je u pokušaju da je izbije, pogodio Jonjića, od kojeg se lopta odbila u gol. Velika greška vratara Bijelih, koja je Rijeku mogla skupo koštati. Do kraja utakmice je Rijeka jednom zaprijetila, i to preko Jajala u 77’, nakon lijepog proigravanja Kramarića. Ipak, puno opasniji su bili Osječani, koji su dvaput opasno zaprijetili Vargićevim vratima i to preko Barišića (83’) i Glavaša (89’). Velika većina pristalica Bijelih je s nestrpljenjem očekivala posljednji sučev zvižduk za novo slavlje pod legendarnim stijenama, posljednje u velikoj 2014. godini.