Veliki promet, mala zarada

Ekipa Intera provukla se u prvom kolu i spletom okolnosti odigrala 0-0. To i činjenica da bi pobjedom Rijeka skočila na diobu prvog mjesta su trebali biti dodatni motivi igračima Rijeke za uvjerljivu pobjedu pred domaćim navijačima. Igrači Rijeke otvorili su utakmicu kako se samo poželjeti može i od prvog trenutka zagospodarili terenom i totalno dominirali. Glavni razlog neravnoteži na terenu je odluka Interovog trenera Samira Toplaka, koji je ciljano igrao s petoricom u zadnjoj liniji znajući da će izgubiti bitku na sredini terena. Taktika je bila izdržati čim duže, u idealnom scenariju koji se ostvario, do kraja utakmice. Istom taktikom su mogli “dobiti pet komada”, ali ovaj put ih je sreća pomazila pa su Rujevicu napustili prazne mreže.

Ukupnim rezultatom ne možemo biti zadovoljni, detaljnom analizom možemo prigovoriti ponešto igračima, ali prvo poluvrijeme u globalu je bilo ono što želimo gledati svaki put od naše Rijeke. Potpuna dominacija, strpljivo pletenje mreže, uz dobru pokretljivost i brzi protok lopte, što je rezultiralo jednostavnim dolaskom do opasne zone. Rijeka je imala dovoljan broj prilika i s takvom igrom će u većini utakmica jednostavno pobjeđivati, ali sinoć je falio završni dodir, sitna iskra za erupciju oduševljenja.

Drugo poluvrijeme Rijeka je sinoć odigrala dosta slabije od prvog. Koji je točno uzrok tome će si morati prvenstveno postaviti trener Kek. U prvom poluvremenu smo bili opasniji preko lijeve strane, jer desna gotovo uopće nije funkcionirala. Je li to razlog zašto se u drugom poluvremenu lijeva strana ugasila, ili je Toplak uspješno zakrpao rupu zamjenom na poluvremenu? Ristovski je u prethodnim utakmicama pokazao da može dati veliki doprinos ekipi, ali sinoć se nije istaknuo. U Bezjaku nije imao raspoloženog suigrača za suradnju po desnoj strani koji bi svoje kvalitete stavio u službu momčadi. Puno bolje se snašao pretkraj utakmice kada je došao u špicu i u konačnici izborio kazneni udarac.

Promašeni pa poništeni

Jedanaesterac ili kazneni udarac može se dogoditi svakome da promaši. Neprihvatljiva je činjenica koliko ih je Rijeka promašila, odnosno da od Krstanovića nema kvalitetnog izvođača koji će jedanaesterce pretvarati u golove. Treba odati priznanje Bradariću da ima hrabrosti preuzeti na sebe odgovornost pucanja, ali možda je sinoć bilo raspoloženijih suigrača koji bi to kvalitetnije odradili? Bradarić je pomagao u “sitnom vezu”, te je donio segment igre koji je Rijeci nedostajao – udarce s distance. Ima nešto istine u ciničnim komentarima na tribini, kako bi možda bilo bolje da nije napravio taj doprinos, jer su sinoć bez iznimke skoro svi njegovi udarci bili za zaborav.

Močinić se nametnuo kao dirigent igre i vješto upravljao distribucijom lopti. U dva navrata mu je ekipa vratila lijepom pozicijom za udarac, ali oba je puta udarac završio malo neprecizno. Ima stil igre koji podsjeća na Modrića te će baš poput njega morati popraviti segment udarca kako bi bio još kompletniji igrač. U svakom slučaju veseli njegova igra koja pokazuje zašto je bio dio reprezentacije. Usporena snimka pokazala je da Močinićeva lopta na kraju utakmice prešla gol liniju, ali se ne može sucima ništa prigovoriti što to nisu vidjeli. Situacija je bila iznimno teška za procjenu. Maleš je sinoć odigrao korektnu utakmicu, ali situacija na terenu nije omogućila da dođu do izražaja njegove kvalitete stoga je zamjena s Moisesom bila logična taktička zamjena. Moises još ima puno posla pred sobom dok se vrati u formu radi koje ga navijači Rijeke vole i čekaju.

Kada ekipa ima posjed lopte od 70%, izbori 17 kornera, ima više od 20 udaraca prema golu, kada jedanaesterac, udarci unutar šesnaesterca i višestruko fijukanje lopte po petercu nisu dosta za pogodak, postavlja se pitanje što je potrebno za pogodak i pobjedu? Kek će odgovoriti u idućim utakmicama jer možemo očekivati kako će većina ekipa na Rujevici pokušati ponoviti uspjeh Intera koji se opet provukao i izbjegao nogometnu giljotinu. Gostima čestitke na uspjehu, a do kraja prvenstva ostaju još dva međusobna ogleda za naplatu dugova. Teško je biti sretan kad pobjeda izostane, ali nitko ne može zamjeriti angažman svih igrača Rijeke, te je teško prigovoriti radi neuspjeha. Događa se i boljima.