30. kolo Max-tv Prve HNL

Split – Rijeka 2:2 (0:2)

Stadion: Park mladeži. Gledatelja: 600
Sudac: Zlatko Simčić (Koprivnica) 6
Strijelci: 0:1 Krstanović (20′), 0:2 Kramarić (34′), 1:2 Erceg (50′), 2:2 Bilić (59′)
Žuti kartoni: Bilić, Kvesić, Erceg (Split) Brezovec, Mitrović, Krstanović (Rijeka)
Crveni karton: Mitrović (57, drugi žuti karton)

SPLIT: Zagorac 6, Ibriks 6, Vrgoč 6, Vidović 6, Glumac 6,5, Glavina 5 ( od 46’ Bilić 7), Erceg 6,5, Radotić 6, Kvesić 6,5 ( od 81’ Baraban -), Mršić 5 (od 46’ Vojnović 6,5), Roce 6

RIJEKA: Vargić 6,5, Tomečak 6,5, Mitrović 5, Lešković 6, Leovac 6, Močinić 6, Brezovec 6,5, Jugović 6 (od 90’ Moises -), Kvržić 5,5 (od 66’ Mujanović -), Kramarić 6 (od 60’ Bertoša -), Krstanović 6,5

Nogometaši Rijeke, unatoč stečenoj prednosti od dva gola, na Kvarner su se s Parka mladeži vratili s – bodom . Vrlo dobru prezentaciju iz prvog dijela i dva pogotka prednosti nisu uspjeli zadržati u nastavku susreta, ponajprije zahvaljujući neiskustvu mladog stopera Mitrovića čiji je crveni karton uvelike odredio tijek susreta. Kako nesreća nikada ne dolazi sama, jedan prekid i jedan bljesak iskusnog Bilića bili su dovoljni za bod domaćina kojeg je u smiraju susreta osigurao riječki vratar Vargić pokazavši još jednom kako trenutno u HNL-u nema boljeg čuvara mreže.

Nakon blijede i bezidejne igre u Osijeku prošlog kola, Riječani su tečnom i povezanom igrom od prve minute dali naslutiti kako je težak poraz koji je “uzburkao” vode oko Kantride stavljen “ad acta”. Posložena i na terenu poštivana taktika (4-3-3), kao i zavidna količina isprovociranog voljnog momenta i trke, izabranicima Matjaža Keka brzo je donijela osjetnu prednost koja je u prvom dijelu mogla biti i veća.

Krstanović i Kramarić okrunili dominaciju

Ivan Krstanović, koji je u sve boljoj formi, iskoristio je u 20.minuti naoko neuspješan ubačaj Tomečaka za rano vodstvo svoje momčadi. Riječki “neokrunjeni kralj” jedanaesteraca ovoga puta je i iz igre odlično reagirao, naklonio se ispred nemoćnog Zagorca i glavom zatresao nebranjeni dio mreže – 0:1.

Niti petnaest minuta kasnije, kontru Rijeke s(p)retno je golom završio Kramarić prekinuvši tako svoj golgeterski post od 435 minuta. Kvržić je sjajno dodanu loptu kapetana Brezovca u prostor iz prve s lijeve strane progurao do najboljeg strijelca Rijeke ove sezone koji je uz “nesebičnu pomoć” Vidovića loptu pospremio u gol za visoko vodstvo svoje momčadi – 0:2. O odnosu snaga na terenu dovoljno govori i činjenica da je Vargić prvu i jedinu ozbiljniju intervenciju imao u 44. minuti nakon ubačaja Mršića iz prekida.

Nakon lica – naličje

Nastavak susreta, neka druga utakmica. Domaći strateg Ivan Matić sa klupe je digao Bilića i Vojnovića i – pogodio. Mate Bilić svojim je (teatralnim) iskustvom natjerao Mitrovića i na nesmotreni drugi žuti,odnosno crveni karton na sredini terena nakon što su domaćini već smanjili prednost preko uigrane akcije iz riječke noćne more – prekida. Lešković je zakasnio na oštar ubačaj Kvesića u srce riječke obrane, Ercegu nije bilo teško matirati nemoćnog Vargića – 1:2. Dvije minute s igračem manje bile su dovoljne za izjednačujući pogodak Bilića. Opet je sa desne strane u 59. minuti ubacio Kvesić, Bilić na loptu stigao prije Leškovića i iz okreta rutinskim udarcem pogodio za – 2:2.

Matjažu Keku nije preostalo ništa drugo nego zatvoriti igru i čekati kraj. Ulazak Bertoše i pomicanje Leovca na stopersku poziciju urodili su plodom utoliko što je Rijeka prekinula niz gostujućih poraza na Parku mladeži. Dobar obrambeni blok do kraja susreta procurio je samo jednom, u 92.minuti, silovit udarac Barabana vršcima prstiju u korner je skrenuo Vargić sačuvavši tako vrijedan bod dovoljan za sigurno drugo mjesto, mirnu pripremu za idući susret protiv “dragovoljaca” na Kantridi, i što je možda najvažnije, pozitivno ozračje pred samu završnicu prvenstva i – finale Kupa s Dinamom.