Pogled prema vrhu

U subotu, 19.09. u 19:15, HNK Rijeka igra prvenstveni susret na Stadionu u kampu na Rujevici.

Dok smo praktički pljesnuli dlanom o dlan, trepnuli okom protekla je za našu Rijeku prilično turbulentna prva četvrtina nogometnog prvenstva. Nismo se nadali blijedim i neuvjerljivim početnim partijama, ali kako je vrijeme odmicalo stvari su se ipak posložile i sada smo na korak do vodećeg Dinama s pogledom prema vrhu ljestvice.

Na otvorenju tekuće sezone u Zaprešiću Rijeka i Inter odigrali su susret s neriješenim ishodom. Božica Fortuna tog dana nije bila sklona Riječanima. Bijeli su stvorili mnogobrojne prilike, dva puta pogodili gredu ( jednom Marko Lešković iz penala ), a sudac Gabrilo poništio je Rijeci regularan Moisesov pogodak.

Tako se nastavio  hod po mukama u srazu sa Zaprešić boysima s kojima Rijeka ima negativan međusobni omjer. U 37 odigranih susreta, Bijeli imaju 13 pobjeda, a Inter 15, uz 9 remija (gol razlika 48:52).

U sljedećim kolima riječka obrana je nalikovala švicarskom siru. Svakojaki miševi grickali su kako god im se prohtjelo poroznu riječku mliječnu poslasticu. Povratak “otpisanog“ mačka Mate Maleša unio je mir u obrambene redove momčadi s Kvarnera. O stamenog Matu protivnički napadi razbijaju se kao valovi o primorske stijene. Čuvar mreže Ivan Vargić trenutno je na 515 minuta bez primljenog gola te opasno prijeti rušenjem rekorda u HNL-u što ga drži Mladen Žganjer sa 622 minute u sezoni 1993.-94.

Roman Bezjak predvodi listu strijelaca HNL-a sa šest postignutih golova. U njegovom liku i djelu Rijeka je zgodila pravu “pustinjsku lisicu“ koja opasno vreba na plijen što se golom zove. Bekim Balaj taj neumorni trkač biciklističkih pluća mu čini pravo društvo. Kao napadački dvojac imaju jedanaest postignutih pogodaka. Inter je sljedeća meta.

Inter je u zadnja dva kola zabilježio poraze protiv Hajduka i Osijeka. Nadamo se da će biti dosljedni i nastaviti biti u trendu.

Predigra susreta na Rujevici biti će utakmica u Splitu između Hajduka i Dinama s početkom u 17:00. S riječkog aspekta taj dvoboj je vrlo važan, jer u slučaju neriješenog rezultata Rijeka bi uz uvjet da pobijedi Inter mogla podijeliti prvo mjesto sa zagrebačkim modrima. Hajduk je pobijedio Dinamo tek jednom u dvadeset i jednom ogledu. Uspije li Hajduk srušiti crnu tradiciju i nadvisiti Dinamo u subotnjem susretu, Rijeka će zasjesti na prvu poziciju gdje nije bila još od 2010. Godine.

Dinamo dolazi u Dalmaciju nakon velike i već sada antologijske pobjede nad Arsenalovom kombiniranom momčadi koja je cijelo drugo poluvrijeme igrala s desetoricom igrača. No, nakon “petsto“ poraza u Ligi prvaka svakako se imaju pravo veseliti.

Nadamo se da ih je poznati visoki dužnosnik maksimirskog kluba, “veseljak“ po vokaciji poveo u noćni život i proslavu do ranih jutarnjih sati. Također se nadamo se da će shodno tome pristići s “glavon u balunu “opijeni“ povijesnim uspjehom i “kiksati”.

Kako god da bilo, Rijeka otvara jesenju sezonu lova na prvo mjesto.