Rijeka u nastavku “slomila” Opatiju

Opatija – Rijeka 0:3 (0:0)

Opatija – Igralište NK Opatije. Utakmica osmine finala Kupa Hrvatske. Gledatelja: 800.

Suci: Dalibor Mlakar, Krunoslav Ambrinac, Dražen Mandir, Ivan Vučković (svi Zagreb). Delegat: Milan Rukavina (Rijeka). Kontrolor suđenja: Vlado Svilokos (Sisak).

Žuti kartoni: Moisés, Zuta (Rijeka).

Strijelci: 54’ 0:1 Tomasov, 70’ 0:2 Bezjak, 78’ 0:3 Roshi (Tomasov).

NK OPATIJA: Raspor – Brozović, Dadić, Kolić, J. Rudan – Krešić – T. Rudan (od 78’ Vlatković), Lazić (od 68’ Rukavina), Dunković (od 48’ Erceg), Šuker – Matovina.

HNK RIJEKA: Prskalo – Ristovski, Samardžić, Mitrović, Zuta (od 72’ Vešović) – Jugović (od 46’ Moisés; od 81’ Maleš), Radošević, Bradarić – Roshi, Bezjak, Tomasov.

Matjaž Kek shvatio je, kao i obično, Kup susret maksimalno ozbiljno. Na opatijski travnjak prepoznatljive zeleno-smeđe boje poslao je u ovom trenutku gotovo udarnu momčad, poštedu su zaslužili jedino vratar Ivan Vargić, Anas Sharbini i Ivan Močinić. Mate Maleš mogao je igrati ovaj susret, no u duhu priprema za Jadranski derbi ostao je na klupi s pogledom na jedinu opatijsku tribnu sa 800-ak duša koje kucaju plavo-bijelo uz simpatije prema crno-bijelom domaćinu. Da je bilo duplo više mjesta, bila bi garantirano popunjena, zajedno uz onu montažnu koju je policija smanjila iz – sigurnosnih  razloga. U odnosu na susret s Dinamom, na klupi su svoje mjesto našli još i Ivan Močinić, Moises te Marko Vešović.

U prvom, ne odveć sadržajnom dijelu (barem kada je u pitanju igra Rijeke) na tribinama se manje pričalo o nogometu, više pažnje je izazvala nova garnitura riječkih dresova. Upečatljiva, originalna, s detaljima koji su simboli “grada koji teče”, jedine zamjerke nogometnih kibica odnosile su se na neobičnu boju “ljubičica” kojom su Riječani više podsjećali na Fiorentinu.

Radošević je prvi priprijetio na susretu, iz slobodnog udarca u 5. minuti susreta. Povratna lopta sa nekih 20-ak metara fijuknula je preko grede Dine Raspora, nekadašnjeg vratara “bijelih” koji nogometni kruh trenutno zarađuje u Opatiji.

U 10. minuti Tomasov je sve lijepo napravio, zaobišao svog čuvara  Brozovića i onda oklijevao s udarcem. Na kraju je to Raspor lako obranio, iako je situacija obevaćavala mnogo više da se Zadranin ranije odučio okušati svoj udarac.

U 18. minuti Roman Bezjak zapucao je najbolju šansu Rijeke u prvom dijelu. Jedna odbijena lopta došla je na svega pet metara od gola Raspora, no slovenski napadač vrlo je nespretno zahvatio loptu i iz voleja poslao je pod nadolazeće oblake nad Kvarnerom.

Bernard Šuker u 29. minuti iz slobodnog udarca s 25 metara dobro je zagrijao dlanove Andreja Prskala za prvi udarac Opatije prema suparničkom golu. Jak udarac riječki je vratar ipak uspio anulirati uz nešto poteškoća. No bila je to samo najava za period dobre igre Opatije koja je skoro “šokirala” okupljenu publiku.

U 38. minuti susreta Opatijci su propustili najbolju šansu u prvom dijelu. Nakon izborenog kornera ubačaj je završio na glavi Danijela Lazića koji je snažno pucao glavom, lopta je “polizala” desnu vratnicu već savladanog Prskala.  Nisu se Riječani još niti sabrali a još jednu veliku priliku Opatije promašio je Alen Matovina, još jedan nekadašnji član “bijelih”. Ovoga puta Prskalo je bio na mjestu. Već minutu nakon još jedna prilika “crno-bijelih”. Oštar ubačaj iz slobodnog udarca Saša Kolić je umalo realizirao, lopta je prošla pored lijeve vratnice riječkog rezervnog vratara. Rijeka očito nije ozbiljno shvatila domaćina u prvom dijelu. Izabranici Matjaža Keka kao da su u svojim glavama već savladali trećeligaša podno Učke i razmišljali o predstojećem Jadranskom derbiju. Slovenski strateg na klupi Rijeke sigurno je imao što reći svojim pulenima u svlačionici smještenoj nedaleko od pomoćnog terena.

Na početku drugog dijela Rijeka je opet prva priprijetila. Moises, koji je na poluvremenu zamijenio indisponiranog Jugovića, odlično se oslobodio svog čuvara i uputio jaki ali neprecizni udarac s ruba kaznenog prostora. Odmor je očito dobro došao Riječanima kako bi shvatili da se gol neće sam dati.

U 54. minuti Rijeka je napokon povela! Roman Bezjak osvojio je jednu napucanu loptu na polovici terena, sam krenuo prema vratima i snažno odapeo prema golu Opatije. Mladi vratar snažan je udarac odbio samo do noge Marina Tomasova koji je ovoga puta namjestio nišanske sprave i plasiranim udarcem iskosa s nekih 10-ak metara svladao nemoćnog Raspora, tribine su napokon odahnule, nogometna fešta na Kvarneru usmjerena je na riječki kolosijek.

Četiri minute nakon Rijeka je mogla povećati vodstvo akcijom sličnom kao za izjednačujući pogodak protiv Dinama. Ubacio je Tomasov iz kuta a Samardžićev udarac glavom prošao je pored lijeve vratnice. Vratnica Raspora vjerojatno se još uvijek trese nakon udarca Roshija iz 64. minute. Snažan udarac iz riječke polukontre samo su milimetri dijelili od nove radosti “gostujućih” navijača.

U 70. minuti Bezjak je riješio sve dvojbe oko pobjednika dvoboja osmine finala Kupa protiv momčadi koja prema prikazanoj igri u ovom susretu ničime nije razočarala. U gužvi oko protivničkog šesnaesterca lopta je nakon nekoliko odbijanja došla do povremenog slovenskog reprezentativca koji je lako svladao nemoćnog Raspora za 0:2.

Točku na “i” u 78. minuti za posve zasluženu pobjedu Rijeke stavio je svojim golom sa ruba kaznenog prostora Odisej Roshi. I ovoga puta njegov je udarac završio na okviru gola, samo se sada lopta od vratnice odbila iza gol crte za početak nogometne fešte u Opatiji – 0:3. Domaćini su prikazali borbenu i kvalitetnu igru, no ipak nedovoljnu za ikakvo iznenađenje na Kvarneru. Rijeka suvereno nastavlja svoju plovidbu kroz Kup Hrvatske prema konačnom cilju, još jednom “važu” u tribinama. “Treće” poluvrijeme, na zadovoljstvo svih prisutnih, moglo je krenuti.

Armada je, kako je i najavila, susret organizirano gledala iz obližnje šume i s gornje ceste iznad stadiona izražavajući time bojkot zbog preskupih ulaznica domaćina. U nekoliko su se navrata oglasili i time podržali svoju momčad u još jednoj pobjedi. Najveći pljesak zaradili su pjesmama o predstojećem susretu, Jadranskom derbiju u kojem se nakon dugo vremena sastaju trenutno prva i druga momčad Prve HNL.