Zagreb mora pasti

Nogometaši Rijeke danas završavaju prvi dio zanimljive i turbulentne sezone. S početkom od 18 sati bijeli gostuju u Kranjčevićevoj ulici kod momčadi Zagreba. Večerašnji domaćin se nalazi na posljednjem mjestu prvenstvene ljestvice uz čak devet bodova zaostatka za pretposljednjim Osijekom. Zagrebu je svaka utakmica do kraja sezone kvalifikacijskog karaktera. Iako bi letimičnim pogledom na tablicu, svaki slabiji poznavatelj HNL-a ustvrdio kako će Rijeka pobijediti bez imalo muke, trenutno stanje poziva na oprez. Naši dečki u posljednje vrijeme nisu na razini koja ih je krasila dobar dio polusezone i nisu u formi zahvaljujući kojoj su bili zasjeli na sami vrh lige. Mašina vrti na maksimalnim okretajima i samo što ne zakuha, pa shodno tome, zimska stanka dolazi k’o naručena.

Iako su i dalje neporaženi, Riječani su čak 6 od 10 gostujućih prvenstvenih utakmica remizirali, uključujući i gostovanje kod Zagreba u 3. kolu. Prvi ovosezonski dvoboj večerašnjih takmaca završio je rezultatom 3:3, a mnoge pristalice bijelih nerado će se prisjetiti da je Gabrijel Boban dvaput izjednačio rezultat u roku od 2 minute nakon Balajevih pogodaka. U drugom dijelu, nakon Krovinovićeve šetnje kroz gostujuću obranu Zagreb je poveo, da bi nakon ulaska u igru Bezjak pogodio za konačnih 3:3. U drugom ovosezonskom međusobnom dvoboju, odigranom na Rujevici, bijeli su slavili s uvjerljivih 4:1. Iako rezultat sugerira laganu pobjedu Rijeke, sve do posljednjih desetak minuta susreta rezultat je bio 1:0, a Rijeka je u 75. minuti ostala s deset igrača nakon isključenja Bradarića. No, onda su u samo 6 minuta bijeli održali malu školu protunapada, te s tri pogotka osigurali uvjerljivu pobjedu. Pretkraj utakmice Boban je postigao počasni pogodak za goste, i tako prekinuo Vargićevu rekordnu seriju bez primljenog pogotka, koja je potrajala 783 minute.

Dok prvi međusobni susret datira iz davne 1948. godine, u HNL-u Rijeka i Zagreb su odigrali 57 utakmica. Rijeka je nešto uspješnija sa 25 pobjeda u odnosu na 20 Zagrebovih, a 12 utakmica je završilo neodlučenim ishodom, uz gol razliku 82:73. U 28 utakmica odigranih na stadionu u Kranjčevićevoj, Rijeka ima 8 pobjeda, uz 7 remija i 13 poraza (gol razlika 34:47). U eri Matjaža Keka, Rijeka je dominantna u međusobnim utakmicama, uz 6 pobjeda i ovosezonski remi, te gol razliku 23:8. Rijeka je neporažena u 9 uzastopnih dvoboja (uz 1 remi), a posljednja Zagrebova pobjeda datira iz travnja 2012., kada je pogotkom Štroka slavio na Kantridi. Kod kuće, pjesnici su posljednji puta slavili u rujnu 2011. (2:1).

Zagreb je u posljednjem kolu odigrao utakmicu po gotovo neregularnim uvjetima i upisao bod koji je toj ekipi i dalje veliki doseg. Osim boda, pamtit će se i tri crvenih kartona koja je Frković dodijelio igračima Zagreba, prorijedivši ionako mršavi roster momčadi Dražena Medića. Neće Zagrebašima na raspolaganju biti Ivan Ljubičić, Matias Šulc, Edin Šehić, Dominik Livaković i Dino Bevab, sve redom prvotimci i “starteri” u utakmicama. Takva ranjena momčad Zagreba gotovo da mora pasti i pod ovakvom Rijekom, odnosno nogometom koji riječka momčad prikazuje u posljednjih nekoliko utakmica. Jednostavno je prevelika kvaliteta na strani drugoplasirane ekipe lige da se tri boda, koja bi ujedno značila dva boda zaostatka za Dinamom, nameću kao imperativ. Kod Riječana nedostajati će požutjeli Maleš i Bradarić, te ozlijeđeni Lešković, dok je nastup Radoševića pod znakom pitanja. Uz prorijeđeni vezni red, a i okolnost da domaćinu nedostaju prvi vratar i tri beka, za očekivati je (po imenima) nešto ofanzivniju gostujuću postavu. Ostaje za vidjeti hoće li se kadrovske promjene odraziti i na taktiku.

Utakmicu će suditi Duje Strukan iz Splita, jedan od ponajboljih hrvatskih sudaca. U utakmicama Rijeke kroz posljednje tri sezone, Strukan je u prosjeku sudio tek dvadesetak prekršaja po utakmici, što je blizu prosjeka iz europskih natjecanja i jačih europskih liga. Na žalost, na hrvatskim prvoligaškim travnjacima naviknuti smo na minimalnih tridesetak dosuđenih prekršaja po utakmici, gdje “eksperti” poput Marića i Zebeca prekidaju igru nakon svakog dodira i(li) mrkog pogleda.

Autori: C. Brozović i V.Vivoda.